L'Irradiation des aliments

(TV film)
  • angličtina Irradiated Food (více)
všechny plakáty
Francie, 2015, 52 min

Čo je to - ožarovanie potravín? Túto metódu, niekedy označovanú aj ako ionizovaná radiácia, vyvinula pôvodne americká armáda v priebehu Kórejskej vojny v 50. rokoch 20.storočia. Vojaci potrebovali konzervované potraviny, ktoré nebudú ohrozovať parazity. Neskôr takto upravovali potraviny aj pre astronautov vo vesmíre - až si túto metódu osvojil potravinársky priemysel. Dnes sa ožarujú potraviny od Brazílie až po Európu. Ale sú si konzumenti vedomí toho, čo sa deje s ich stravou predtým, ako sa im ocitne na tanieri? (STV)

Autogram

Človek žasne, čo všetko sa musí udiať s našimi potravinami, kým sa nám dostanú do žalúdka a čo všetko z tých procesov nám môže uškodiť. Za cenu nekonečnej trvanlivosti platíme vysokú daň. Pri ožarovaní vysoko ionizujúcim žiarením je podľa európskej komisie všetko v poriadku, žiadne rádioaktívne zvyšky v potravine nie sú. Ale sú vedci, ktorí našli po tomto procese v potravine jednu chuťovku - alkylcyklobutanol - ktorý dokázateľne spôsobuje a podporuje rakovinové bujnenie. V laboratóriu na potkanoch a v reáli aj na mačkách, ktoré zostali postihnuté po konzumácii granúl od kvalitného výrobcu, keď bola dávka žiarenia nedopatrením privysoká. Ale dostať grant na takýto výskum je nemožné, niekomu by to nemuselo vyhovovať. Zostáva nám len hľadať na balíčkoch s jedlom nenápadné zelené logo s rastlinkou v prerušovanom krúžku alebo text o ošetrení ionizujúcim žiarením. ()