Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V roce 1947 nastupuje John Forbes Nash na Princetonskou univerzitu s pověstí velmi nadaného matematika. Na rozdíl od svých kolegů si Nash žije svůj poněkud podivínský život, který se velmi vymyká životu jeho okolí. Jeho kolegové sbírají různé malé úspěchy, Nash však stále s ničím nepřichází. Ve chvíli, kdy se zdá, že bude muset univerzitu opustit, se mu však podaří fenomenální úspěch. Jeho revize řízené dynamiky se dá aplikovat do ekonomických teorií. Objev ho ihned proslaví a navždy mu zajistí uznání ve vědeckém světě. V roce 1953 je Nash přizván do Pentagonu, aby se zde zúčastnil jakéhosi zkoumání možných sovětských šifer. V té době Nash pracuje ve Wheelerově laboratoři a učí na univerzitě. Právě při seminářích, které vede, se seznámí s Alicií Lardéovou, s dívkou, která ho svou vlastní iniciativou získá a kterou si Nash následně vezme. Nash v té době vyvíjí činnost, která je dle jeho pocitů spoluprací s tajemným mužem ze CIA Parcherem. Nash si však neuvědomuje, že Parcher i jeho kamarád z Princetonu Charles, kterého potkává s jeho malou sestrou Marcee, jsou jen jeho představami. Tyto představy jsou produktem jeho těžké schizofrenie. Právě v době, kdy je Alicia těhotná, se Nashova schizofrenie projeví v plné síle. Následuje nedobrovolná hospitalizace na psychiatrické klinice a těžká léčba, kterou vede dr. Rosen. Alicia se od dr. Rosena dozvídá, v jak vážném stavu je její muž, a také to, že se Nash schizofrenie nikdy nedokáže zbavit. Po léčbě bydlí oba manželé s nově narozeným synkem v malém domku a pro celou rodinu se jedná o těžké období. Nash přišel o práci na univerzitě. Jedinou jeho činností je snaha vyřešit Riemanovu hypotézu. Zklamání z toho, že kvůli lékům nemá ani sexuální život, dovede Nashe k rozhodnutí, aby léky přestal tajně brát. U Nashe se znovu projeví halucinace. Dojde to tak daleko, že málem utopí svého malého synka při koupání. Naštěstí Alicia včas zasáhne. Na základě proseb Nashe však Alicia svého manžela nevrátí do péče psychiatra Rosena. Nash si začne uvědomovat vážnost stavu, ve kterém se nachází, a sám začne aktivně hledat způsob, jak se i bez pomoci psychiatrů s nemocí vyrovnat... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (1 144)

viperblade 

všechny recenze uživatele

Upřímně, chvíli mi trvalo, než jsem přišel na to, jak skvělý, chytrý a krásný film to je. Sice jsem trochu nepochopil, proč Jennifer dostala Oscara (nic proti ní, ale nepřišlo mi, že by tahle role byla jaksi složitá) a Russell ne (jeden z největších omylů akademie, tohle byl famózní výkon) ale jinak - genialita si podává ruku s krásou. 100 %. ()

Xmilden 

všechny recenze uživatele

Po letech a několikátém shlédnutí filmu musím konstatovat, že zde Russell předvádí pravděpodobně životní výkon. Sice za něj nebyl oceněn Oscarem, ale to jen proto že v témže roce byl natočen Training Day. Čistá duše je jedním z mých nejoblíbenějších filmů takže není moc co řešit ani u hodnocení 5 hvězdiček. 90% ()

Reklama

Krouťák 

všechny recenze uživatele

Říká se, že pokud jste součástí něčeho vyjímečného, jste vyjímeční i vy. Pokud je to pravda, je to určitě tenhle případ. Vyjímečná režie (po právu oceněná), vyjímečná Jennifer Connelly (po právu oceněná), vyjímečná hudba, ale hlavně trestuhodně opomíjený, vyjímečný výkon Crowea. To vše tvoří (emocionálně) vyjímečný, filmový zážitek... Nikdy jsem to přídavné jméno nepoužil tolikrát, jako dnes a řekl bych, že to mluví za vše - 100%. ()

novoten 

všechny recenze uživatele

Když se pohnutí mysli spojí s úžasným dramatem, dostaví se u mě dojetí, úsměv a pocit dokonalé komplexnosti. Přestože stopáž letící přes dvě hodiny trochu rozmázne konečné dojmy, stala se z Čisté duše překvapivě nadčasová záležitost, která se při poslechu Hornerova soundtracku vrací věčně živá a pulzující. ()

StarsFan 

všechny recenze uživatele

Někde před polovinou filmu přichází důležitý zvrat a přijde mi, že od toho okamžiku už u mě Čistá duše nikdy nenavodila ten fenomenální pocit. Tím samozřejme nemyslím, že by byla špatná, Russell je skvělej (mezi námi - toho Oscara by si zasloužil), ale film sám o sobě občas trochu ztrácí (mezi námi - Oscara bych mu nedala), režisérsky by to podle mě mohlo být udělané o něco zajímavěji (mezi námi je vám asi jasné, že by Howard ode mě cenu taky nezískal). Prostě a jednoduše by to bez Crowa nebylo ono. I díky němu je to moc emotivní a příjemný film. ()

Galerie (46)

Zajímavosti (60)

  • Nashovo (Russell Crowe) mumlanie po tom, ako prehrá v stolnej hre, kde si šepká: "Hra je chybná. Mal som prvý krok, mal som vyhrať," je referencia na "Game Theory" - ekonomickú teóriu, vďaka ktorej je John Nash pravdepodobne najviac slávny. (jofffo1)
  • Russell Crowe bol vybavený sadou zubných protéz, ktoré mu vytvárali mierny predkus, aby sa čo najbližšie priblížil k zobrazeniu skutočného Johna Nasha. (Greenpeacak)
  • Na matematické rovnice vo filme dohliadal profesor matematiky vyučujúci na Barnard College, Dave Bayer. Profesor si vo filme strihol malé cameo ako jeden z tých, ktorý na konci filmu ukladá pero na stôl, kde sedí Nash (Russell Crowe). (Greenpeacak)

Související novinky

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Hollywoodem tenhle týden otřásl odchod Phila Lorda a Chrise Millera od sólovky Hana Sola. Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy je propustila měsíc před koncem natáčení, jelikož se jejich vize začala… (více)

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

28.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen… (více)

Zemřel skladatel James Horner

Zemřel skladatel James Horner

23.06.2015

V 61 letech nás opustil držitel dvou Oscarů za Titanic, hudební skladatel James Horner. Zkušený letec havaroval ve vlastním stroji, který pilotoval na severu od kalifornské Santa Barbary. Horner byl… (více)

Reklama

Reklama