Reklama

Reklama

Volný den Ferrise Buellera

  • USA Ferris Bueller's Day Off (více)
Trailer

Všechno, na co se jen bojíme pomyslet, Ferris udělá během jednoho dne... Předčasně zesnulý americký scenárista, režisér a producent John Hughes (1950-2009) se v polovině osmdesátých let prosadil jako tvůrce autorských komedií, v nichž přesně vystihl chování, mluvu, starosti i radosti tehdejších teenagerů. Asi nejlépe se mu to podařilo v dnes už klasické veselohře Volný den Ferrise Buellera (1986), kterou napsal údajně během šesti dnů a která líčí osudy geniálního záškoláka při jedné z jeho eskapád i marný boj ředitele školy Rooneyho přistihnout konečně nezbedníka při podvádění. Dokonale vypointovaný scénář a především přirozené herecké výkony nejen hlavních ale i vedlejších představitelů jsou největšími devizami filmu. V titulní úloze září Matthew Broderick (předtím se proslavil obdobnou postavou studenta, který pronikne do počítače Pentagonu, ve filmu Válečné hry), v jehož stínu se trochu ztrácejí Alan Ruck (Ferrisův nejlepší kamarád Cameron) i Mia Saraová (Ferrisova dívka Sloane). Svůj mimořádný smysl pro komické načasování tu v roli ředitele ukazuje Jeffrey Jones, nedoceněný herec charakterních rolí (např. císař Josef II. ve Formanově Amadeovi). I na menším prostoru se tu dobře uplatnila Jennifer Greyová jako Ferrisova trpící sestra Jeanie; její definitivní průlom mezi hereckou elitu nastal už v příštím roce v Hříšném tanci. Pozoruhodný výkon v jediné scéně na policejní stanici také předvádí tehdy prakticky neznámý Charlie Sheen, jenž tu hraje (jak jinak!!) mladíka zatčeného kvůli drogám. Snímek se stal diváckým hitem, při rozpočtu šest milionů dolarů vydělal při svém prvním uvedení v amerických a kanadských kinech víc jak desetinásobek této částky. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (176)

zette 

všechny recenze uživatele

Sympaticke postavy a dobre vychytavky zaskolaka Ferrise:-). Ac se jedna jen o repliku, tak myslim, ze kazdeho bez rozdilu pohlavi musi zaujmout to Ferrari 250GT... Jinak si ale nemyslim, ze se jedna o nejak zvlastni komedii a zarazeni mezi 500 nejvetsich filmu vsech dob podle casopisu Empire, se mi zda mirne receno, prehnane. John Hughes svuj skutecny smysl pro humor predvedl az o par let pozdeji... ()

BoPo 

všechny recenze uživatele

V USA cenená a obľúbená komédia. Režisér a scenárista, ktorý dal svetu kultové komédie (Sám doma, Vánoční prázdniny) sa však na úvod svojej režisérskej kariéry totálne minul môjmu nastaveniu a očakávaniam. Snídaňový klub, Letadla, vlaky, automobily a práve Volný den Ferrise Buellera sú pre mňa menej než podpriemerné komédie. Matthew Broderick mal už na konte Jestřábí ženu a vlastne potom už nikdy nehral v lepšom filme. Alan Ruck známy ksicht bez známeho mena. Tu som ho konečne videl v mladej verzii. Jeffrey Jones ďalší známy neznámy, ktorý najviac utkvel v pamäti skrz Amadeusa (císar Jozef II.) a komédiu Beetlejuice (jeden z nových majiteľov domu). A práve vďaka nemu je tá jedna * a mal trestuhodne málo priestoru. Jennifer Grey až za rok hupsla na Patricka Swayzeho. Charlie Sheen sa ešte len chystal na Wall Street a zahral si tu fetku, a kurevníka. Ehmmm. Sebranka, ktorá ako som už práskol, v roku 1986 ešte žiadne zásadné pozitívne dojmy neurobila. ()

Reklama

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Snímek má přerývané tempo a nedokázal si ani vybrat žánr. V rámci generační teen komedie není vůbec vtipný, tenhle žánr ve filmu zastupují karikované postavy – školní inspektor (či co to je), kterého poníží vším možným, včetně doslovného pádu do bahna a protivná starší sestra, která nakonec prozře díky lásce k feťákovi, kterého našla na policejní stanici. Sem tam se filmem mihnou lepší momenty, kterými se režisér John Hughes proslavil ve svých lepších kouscích – třeba nejistota dospívajících, kteří se zoufale snaží vypořádat s nadcházející dospělostí, jejich obavy z autorit, které se snaží nedat najevo. Všechno je ale jen nakousnuté a nedořečené. ___ Navíc ani není ukázané, proč je hlavní hrdina údajně tak všeobecně oblíben naprosto všemi, když on je jen normální kluk, co se snaží vyhnout škole. ()

viperblade 

všechny recenze uživatele

Upřímně? Čekal jsem od tohoto snímku víc. Po naprosto parádním snímku The Breakfast Club jsem chtěl vidět další filmy od Johna Hughese a proto jsem prvně sáhl po klasice všech klasik (alespoň co se týče Ameriky, schválně se podívejte na hodnocení tady a na IMDb) a těšil jsem se. Nemůžu říct, že by mě tenhle film zklamal, nebo nepobavil, ale bylo to takové jiné, hlavně když to porovnám s výše zmíněným The Breakfast Club, ve kterém nejenže bylo dost komických momentů, ale taky ty postavy působily reálně a uvěřitelně. Tady mi některé postavy přišly zbytečně moc ujeté a skečové. Tohle byl můj největší problém s tímto jinak vcelku povedeným filmem o jednom klukovi, který nechtěl promarnit jeden moc pěkný den. 70 %. ()

VanTom 

všechny recenze uživatele

Potěšení z podvratné, čtvrtou stěnu bořící teenagerské komedie (která si ze vzdělávací instituce dělá nepokrytou prdel), mi brzy zkalilo zjištění, že titulní "vodvázaný" záškolák se ponejvíce chová jako egoistický nezodpovědný fracek a já spíše fandím smolařskému vynervovanému řediteli, jenž se ho snaží načapat. :-) Většina fórků mi také přišla vcelku předvídatelná, v současnosti již zprofanovaná. Jak snímek ke konci zabrnkal na vážnější notu, hodně toho dohnal, byť k Ferrisovu potrestání zbaběle nepřistoupil, když celou linku s veřejnou sbírkou zametl pod koberec. ()

Galerie (170)

Zajímavosti (53)

  • Předtím, než společně s Cameronem (Alan Ruck) vyzvedne Sloane (Mia Sara) ze školy, má na sobě Ferris (Matthew Broderick) v každé scéně jiné oblečení. (darek kartac)

Reklama

Reklama