Reklama

Reklama

Bílá velryba

  • USA Moby Dick (více)
Trailer

Obsahy(1)

Slavný americký režisér John Huston (1906–1987) převedl na filmové plátno celou řadu klasických děl americké literatury. Uvést lze například snímky Maltézský sokol (1941) podle detektivního románu Dashiella Hammetta nebo Sbohem, armádo (1957) podle protiválečného románu Ernesta Hemingwaye. Jednu z vrcholných filmových adaptací Johna Hustona ovšem představuje Bílá velryba (1956), kterou natočil podle nejvýznamnějšího románu Hermana Melvilla. Velkolepý dobrodružný snímek líčí příběh mladého námořníka Izmaeala, který se společně s harpunářem Kvíkvegem přidává k posádce velrybářské lodi, která vydává na vzrušující lov bájné bílé velryby přezdívané Moby Dick. Lodi velí kapitán Achab, který v minulosti přišel v souboji s Moby Dickem nejen o nohu, ale i o duši. Pomstychtivý kapitán je odhodlaný za velrybou plout klidně až do horoucích pekel a žene loď vstříc fatálnímu sebevražednému dobrodružství na rozbouřeném moři. V napínavém snímku o lidském souboji s přírodou podává famózní herecký výkon Gregory Peck v roli kapitána Achaba, jehož touha po pomstě dovádí až na samou hranici šílenství... Snímek uvádíme s restaurovaným televizním dabingem, který obsahuje několik dodatečně nadabovaných pasáží, které se v původním televizním dabingu nedochovaly, nebo byly vystřiženy. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (166)

JohnMiller 

všechny recenze uživatele

Na rok 1956 skvelé efekty mixnuté zo zábermi skutočnej lode. Vidieť že ide o veľkofilm dotovaný pekným balíkom peňazí. Záživné, nenaivné a obsahujúce trocha filozofie. Je zaujímavé že 2/3 scén boli natočené v štúdiu. A veru mnoho s nich vyzerá akoby boli točené na šírom mori. Sem tam bolo pár prehnaných scén. Ako Moby Dick skákajúci v mori ako srnka či očividná hra za plátnom kde sa tvorcovia pokúšali herca rovnako osvetliť ako okolitý obraz takže to ešte viac bilo do očí. Ale ináč ide o skutočný filmový klenot. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Na takhle starej film hodne atmosfericka zalezitost a pro me prijemny prekvapeni. Celej film ocekavane tahne charismatickej Peck, nechapu, ze nedostal minimalne nominaci na oscara. Ale je fajn, ze on neni ta postava, co by pribeh vypravela, navic se ukaze az po pul hodine filmu a o to vic je jeho postava tajemnejsi. Ke konci, kdyz zacne silet, tak by obstal v lecjakym hororu. Jinak neni moc co resit, film by se moh lehce zkratit, takhle je misty stereotypni, ale je to o namornicich co na lodi lovi velryby, tady proste neni prostor pro nejakej zamotanej pribeh. Jinak co se tyce samotnejch lovu, to je trikove hodne slusne zvladnuty. Konec samozrejme vsichni znaj, ale i tak je to napinavy a zaverecnej souboj spickovej. Ale na 5* to nebude. ()

Reklama

SarumanKo 

všechny recenze uživatele

Aj po toľkých rokoch veľmi dobré námornícke dobrodružstvo o kapitánovi nezadržateľne posadnutom svojou pomstou a jeho sympatickej posádke lovcov veľrýb. Fenomenálny Gregory Peck na seba samozrejme strháva pozornosť v každom zábere, v ktorom sa objaví. A hoci sa vo filme vyskytujú aj nudné scény a maketa bielej vyľryby je dnes už skôr smiešna než desivá, Moby Dick stále oplýva množstvom originality a napätia. (7/10) ()

Dever 

všechny recenze uživatele

Soundtrack John Huston: 1. Main Title ,2. Sea Music ,3. Queequeg's Entrance ,4. Ribs & Terrors In The Whale (Hymn) ,5. Hymn (Reprise) ,6. Dock Scene ,7. Dock Scene (Alternate Cue) ,8. Ishmael Signs Aboard ,9. Queequeg's Signing ,10. Going Abroad ,11. Stranger / Readying For Departure ,12. Pequod's Departure / At Sea ,13. Ahab's Introduction ,14. There She Blows ,15. Journey Continues ,16. Carnival ,17. Meeting At Sea ,18. On The Lookout ,19. Waiting ,20. Moby Dick Appears ,21. The Search Continues ,22. Saint Elmo's Fire ,23. Ahab's Madness ,24. The Great White Whale ,25. Eerie Clam / He Rises ,26. Finale, ()

Tommassi3 

všechny recenze uživatele

"Hoďte ten dublon do moře !! Zaplaťte moři výkupné !! Třeba se slituje a dá nám vítr.." Velká pocta Melvillovu knižnímu předobrazu, skutečně velká Pecka.. Viď, Gregory ?! ;) Jiný kolos, tentokrát režijní, totiž John Huston stvořil jednoznačně nejlepší adaptaci slavného románu, rozhodně i právě dík ďábelské kreaci dalšího velikána Gregoryho Pecka.. A aby těch velryb nebylo málo, jakkoli bych se nerad dotýkal legend, Orson Welles si rovněž odvedl své.. ()

Galerie (52)

Zajímavosti (32)

  • Gregory Peck a John Huston chtěli v roce 1957 natočit film „Typee“ Hermana Melvilla, ale z financování sešlo. Nedlouho poté se oba pohádali. Podle jedné biografie Peck ke svému zklamání zjistil, že si ho Huston pro roli Achaba nevybral, ale že mu ji ve skutečnosti vnutili bratři Mirischové, aby zajistili financování. Peck měl pocit, že ho Huston podvedl, aby vzal roli, pro kterou se podle něj nehodil. Po letech se herec pokusil své neshody s režisérem urovnat, ale Huston Pecka pokáral („Bylo příliš pozdě začít znovu,“ řekl Huston) a oba spolu už nikdy nepromluvili. Nicméně Hustonova dcera Anjelica v rozhovoru pro Larry King Live v roce 2003 potvrdila, že její otec Pecka „zbožňoval“. (classic)

Související novinky

Svéráz Timurova rybolovu

Svéráz Timurova rybolovu

24.09.2008

Tak jakou jobovku si dnes dáme? Chcete vědět, že Amíci chystají do moderní doby přenesený remake Kurosawovy klasiky pod názvem Rashomon 2010? Nebo si rozebereme prohlášení producenta Johna Davise,… (více)

Reklama

Reklama