Reklama

Reklama

Bílá velryba

  • USA Moby Dick (více)
Trailer

Obsahy(1)

Slavný americký režisér John Huston (1906–1987) převedl na filmové plátno celou řadu klasických děl americké literatury. Uvést lze například snímky Maltézský sokol (1941) podle detektivního románu Dashiella Hammetta nebo Sbohem, armádo (1957) podle protiválečného románu Ernesta Hemingwaye. Jednu z vrcholných filmových adaptací Johna Hustona ovšem představuje Bílá velryba (1956), kterou natočil podle nejvýznamnějšího románu Hermana Melvilla. Velkolepý dobrodružný snímek líčí příběh mladého námořníka Izmaeala, který se společně s harpunářem Kvíkvegem přidává k posádce velrybářské lodi, která vydává na vzrušující lov bájné bílé velryby přezdívané Moby Dick. Lodi velí kapitán Achab, který v minulosti přišel v souboji s Moby Dickem nejen o nohu, ale i o duši. Pomstychtivý kapitán je odhodlaný za velrybou plout klidně až do horoucích pekel a žene loď vstříc fatálnímu sebevražednému dobrodružství na rozbouřeném moři. V napínavém snímku o lidském souboji s přírodou podává famózní herecký výkon Gregory Peck v roli kapitána Achaba, jehož touha po pomstě dovádí až na samou hranici šílenství... Snímek uvádíme s restaurovaným televizním dabingem, který obsahuje několik dodatečně nadabovaných pasáží, které se v původním televizním dabingu nedochovaly, nebo byly vystřiženy. (Česká televize)

(více)

Zajímavosti (32)

  • Přestože se jednalo o film společnosti Warner Bros., vydala společnost United Artists 12. listopadu 1996 snímek na VHS prostřednictvím MGM v rámci řady MGM Vintage Classics, která byla dostupná výhradně prostřednictvím Warner Home Video po celém světě. Společnost Kino Lorber vydala verzi na DVD 15. září 2015. Limitovaná verze Blu-ray s restaurovanou původní barevnou paletou poprvé na domácím videu byla vydána 15. listopadu 2016 společností Twilight Time a film byl vydán také ve formátu Blu-ray ve Španělsku. (classic)
  • Anjelica Huston se ve čtyřech letech setkala s Gregorym Peckem převlečeným za Achaba, když navštívila natáčení filmu svého otce. O několik desítek let později se s Peckem znovu setkali a stali se blízkými přáteli až do jeho smrti. (classic)
  • V dokumentu, který je přiložen k DVD k 30. výročí filmu Čelisti (1975), režisér Steven Spielberg uvádí, že jeho původním záměrem bylo představit postavu Quinta (Robert Shaw) podobnou Achabovi tak, že ho ukáže při sledování verze filmu z roku 1956 a vysměje se nepřesnostem, které v ní byly. Povolení k použití záběrů z původního filmu však odmítl Gregory Peck (Achab), protože mu jeho výkon vadil. (classic)
  • Gregory Peck a John Huston chtěli v roce 1957 natočit film „Typee“ Hermana Melvilla, ale z financování sešlo. Nedlouho poté se oba pohádali. Podle jedné biografie Peck ke svému zklamání zjistil, že si ho Huston pro roli Achaba nevybral, ale že mu ji ve skutečnosti vnutili bratři Mirischové, aby zajistili financování. Peck měl pocit, že ho Huston podvedl, aby vzal roli, pro kterou se podle něj nehodil. Po letech se herec pokusil své neshody s režisérem urovnat, ale Huston Pecka pokáral („Bylo příliš pozdě začít znovu,“ řekl Huston) a oba spolu už nikdy nepromluvili. Nicméně Hustonova dcera Anjelica v rozhovoru pro Larry King Live v roce 2003 potvrdila, že její otec Pecka „zbožňoval“. (classic)
  • Film překročil rozpočet z 2 milionů amerických dolarů na 4,4 milionu dolarů, což ochromilo Moulin Productions; film byl nakonec prodán společnosti United Artists, aby se bratrům Mirischovým vrátila část dluhu. Rozpočet Bílé velryby se při svém prvním uvedení do kin nevrátil. (classic)
  • Modely velryb a dlouhých člunů postavil specialista na speciální efekty August Lohman ve spolupráci s výtvarným režisérem Stephenem Grimesem. Studiové záběry zahrnovaly také velrybí čelist a hlavu v životní velikosti – s funkčníma očima. Když byli herci s velrybou ve vodě, používal se přístroj na hlavu, který se mohl pohybovat jako houpací kůň. Poslední proslov Gregoryho Pecka (Achab) je pronesen ve studiu při jízdě na hrbu bílé velryby (do boku velryby byl vyvrtán otvor, aby Peck mohl skrýt svou skutečnou nohu). (classic)
  • Bílá velryba byla dlouhá 75 stop, vážila 12 tun a k tomu, aby se udržela na hladině a v provozu, potřebovala 80 sudů se stlačeným vzduchem a hydraulický systém. Umělá velryba se však uvolnila z tažného lana a odplavala v mlze. (classic)
  • Mýtus, který byl vyvrácen v autobiografii kameramana Oswalda Morrise „Huston, We Have a Problem“, zní, že pro natáčení nebyly nikdy postaveny modely velryb v plné délce. Dřívější zprávy tvrdily, že během natáčení se na moři ztratily až tři šedesátimetrové gumové bílé velryby, které se tak staly navigačním nebezpečím. Ve skutečnosti byla titulní velryba zobrazená ve filmu zkonstruována firmou Dunlop ve Stoke-on-Trent v Anglii. (classic)
  • Ve městě Youghal je hostinec, který se původně jmenoval Linehan's a v té době patřil Paddymu Linehanovi, jehož exteriér se objevuje ve filmu. Linehan jej krátce po natáčení přejmenoval na Moby Dick's. Stále ho vlastní a provozuje rodina Linehanových a může se pochlubit pěknou sbírkou fotografií herců a štábu pořízených během natáčení filmu. Gregory Peck (Achab) také baru daroval svou rekvizitu velrybí nohy, která je zde stále vystavena. John Huston v baru plánoval každý natáčecí den a herci a štáb jej navštěvovali i v noci. Youghalský maják z devatenáctého století se objevuje také ve scéně, kdy loď Pequod vyplouvá na moře (při západu slunce) na své osudové plavbě. (classic)
  • Místní irská vláda Johna Hustona jako poděkování jmenovala svobodným pánem města Youghal. Městská přístavní nádrž nahradila přístav v New Bedfordu. Výroba vyžadovala, aby místní řemeslníci ručně bagrovali přístav, vztyčovali fasády nad pobřežními budovami, aby připomínaly New Bedford z 19. století, a oblékali telefonní sloupy do plátna, aby vypadaly jako lodní stěžně. V létě 1954 se do Youghalu sjelo téměř dvacet tisíc lidí, aby sledovali natáčení, přičemž komparzistky hrály manželky a dcery posádky, které mávaly odplouvající lodi. Produkce přivezla mužské komparzisty z Corku, protože v Youghalu nebyl dostatek vousatých mužů. (classic)
  • Film byl natočen na barevné negativy Eastman Color a následně byl vytištěn barvotiskovým procesem Technicolor. Aby se dosáhlo vizuálního efektu připomínajícího staré velrybářské tisky, byl na barevný tisk nanesen polotónový šedý tisk. Mnoho exteriérových scén odehrávajících se v New Bedfordu bylo natočeno na místě v Youghalu, Co. Cork v Irsku. Huston údajně hledal „přístav, který se za sto let nezměnil“, a tak si město vybral z užšího seznamu, který zahrnoval Wicklow, Arklow a Kinsale. (classic)
  • Film se začal natáčet ve Walesu v zátoce Fishguard a Ceibwr Bay ve Fishguardu na Hustonovu žádost. Části filmu se natáčely na moři před Caniçalem, tradiční velrybářskou farností na Madeiře v Portugalsku, se skutečnými akcemi lovu velryb, které prováděli velrybáři z ostrova Madeira. Natáčelo se také na pláži Las Canteras v Las Palmas de Gran Canaria na Kanárských ostrovech ve Španělsku. Lodi pro tento film velel kapitán Alan Villiers. Posádka se údajně plavila více než 3 000 mil a natočila přes 400 000 stop filmu. (classic)
  • Film financovali bratři Walter, Harold a Marvin Mirischovi. Mirischovi uzavřeli smlouvu s Warner Bros., aby mohli film vydat. Podle této dohody měla WB distribuovat Bílou velrybu po dobu sedmi let, poté by se všechna práva vrátila společnosti bratří Mirischů, Moulin Productions. (classic)
  • Zmínka o atolu Bikini jako o domově Bílé velryby ve filmu není v románu; Achab (Gregory Peck) místo toho plánuje, že se s velrybou utká během „sezóny na lince“. Tento zvláštní zvrat zřejmě odkazuje na nedávný test jaderné bomby Castle Bravo na atolu. Tato Bradburyho vložka souvisí s jeho povídkou o atomové bombě „There Will Come Soft Rains“. (classic)
  • Podle knihy „The Bradbury Chronicles“ panovalo mezi oběma muži (režisérem Johnem Hustonem a spisovatelem Rayem Bradburym) během natáčení filmu velké napětí a hněv, údajně kvůli Hustonovu šikanóznímu přístupu a snaze říkat Bradburymu, jak má dělat svou práci, přestože Bradbury byl zkušený spisovatel. (classic)
  • Později Orson Welles (Mapple) z výdělku za své vystoupení financoval vlastní divadelní představení „Bílá velryba“, v němž si kapitána Achaba zahrál Rod Steiger. (classic)
  • Jedna z postav, konkrétně Starbuck (Leo Genn), dala jméno americkému řetězci s kávou Starbucks. (ČSFD)
  • Rozpočet: 4 500 000 dolarů. (mahler)

Související novinky

Svéráz Timurova rybolovu

Svéráz Timurova rybolovu

24.09.2008

Tak jakou jobovku si dnes dáme? Chcete vědět, že Amíci chystají do moderní doby přenesený remake Kurosawovy klasiky pod názvem Rashomon 2010? Nebo si rozebereme prohlášení producenta Johna Davise,… (více)

Reklama

Reklama