Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Stále svěží filmovou komedii Muži v offsidu natočil roku 1931 režisér Svatopluk Innemann podle stejnojmenného humoristického románu Karla Poláčka. Sportovní veselohra tehdy byla – a vlastně na dlouhou dobu i zůstala – vcelku ojedinělým zjevem v české filmové dramaturgii, třebaže její zcela mimořádný úspěch u obecenstva přímo volal po rychlém následování. O tento úspěch (film běžel v pražských premiérových kinech celých 12 týdnů a měl i velmi pochvalné kritiky) se stejnou měrou zasloužila Poláčkova vtipná a oblíbená předloha a vynikající herecké výkony, jimž všem dominoval pan Načeradec v interpretaci znamenitého herce Huga Haase, který zde vytvořil svou první velkou filmovou roli. Jeho spoluhráči byli Jindřich Plachta v roli starého Habáska, Theodor Pištěk jako pan Šefelín a v drobnější roli pana Hátle, zákazníka pana Habáska, Jaroslav Vojta. Méně výrazná je milenecká dvojice karikujícího Emana Fialy a Jiřiny Štěpničkové, která zde vytvořila jednu ze svých prvních filmových rolí. Milovníci staré Prahy a sportovní fanoušci ocení dokumentární záběry z fotbalového stadionu na Letné, je zde zachycen i populární rozhlasový redaktor Josef Laufer. (Česká televize)

(více)

Recenze (119)

gombarix 

všechny recenze uživatele

Dávám 3* ani nevím za co, asi za herecké výkony. Předloha má narozdíl od filmu nějaký dramatický oblouk, nechápu proč ji scénář vykuchal do tak sterilní plytkosti, když přitom některé (ty nejlepší) scény ztvárňuje prakticky doslova. Dokumentární hodnotu to má, ale s trochou snahy to mohl být prvorepublikový Fever Pitch. Škoda. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Mě si můžete urážet jak chcete, ale na Slávii mi nesahejte. Já tu vaší Viktorku neurážím, třebaže to jsou hadráři." Pravěcí hooligans pánové Habásko a Načeradec mě svým škádlením hrozně baví. To ostatní taky není špatné, ale když jde o klubismus, tak to neznám bratra. Já totiž fandím věrně a navždy uctívám vlajku toho jediného klubu NHL, ve kterém září Jarda Jágr (Pittsburgh Penguins, Washington Capitals, New York Rangers, Philadelphia Flyers, Dallas Stars, Boston Bruins, New Jersey Devils, Florida Panthers, Calgary Flames ...) ()

Reklama

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Výborná česká komedie z počátku mluveného filmu jako takového zfilmovaná podle hůmoristického románu K. Poláčka s typickou Poláčkovskou mluvou vyprávý o fotbalových nadšencích, jejichž klubovní fandovská vášen postupuje celým jejich životem a ovlivňuje jejich práci, lásky i rodinný život. Výborná je ve filmu především trojice H. Haas v roli židovského obchodníka Načeradce jemuž neschnou numera ! Improvizujicí, chaplinovsky dojímavý, karatelský, mentorský, otcovsky starostlivý a hlavně lidský J. Plachta jako krejčí Emanuel Habásko st. a přísný holič Šefelín v podání T. Pištěka. Zajímavá je na tomto filmu ještě jedna věc E. Fiala který hrál ve filmu syna J. Plachty byl ve skutečnosti jen o pár měsíců starší než jeho filmový otec ! I tato věc poznamenala a především předurčila že J. Plachta hrál pak po celou svojí filmovou karierů všelijaké starší pány, dědky strýce atd. A přitom mu ve skutečnosti bylo něco málo přes třicet let. Nesmrtelné hlášky tohoto filmu: Eman je pašák a v podstatě všecno co se točilo kolem Habáska a jeho syna. Takovej život mě může bejt ukradenej. Co se chce po mě?Chcete ze mě rvát cáry?! Co já se vlastně rozčiluju, já jsem nemocnej člověk všude mě píchá oni mě chtěj dostat do hrobu ale to se jim nepovede.Tolik příbuznejch pohromadě smí to vubec bejt? To by se mělo policejně zakázat! Zanecháme všeho Lojzo a prchneme spolu do Ameriky jo jo. Prosimtě Ignác? Nech si ty svoje vtipy ! Koho to zajímá ! Já to nedopovim:-)! Pokračování této oblínené veselohry pod názvem Načeradec král kibiců už ale bez J. Plachty a jiných herců, až na pár světlých okamžiků takový uspěch nepřinesl. Za 5* pro tento film mám prostě slabost. ()

transbeskyd 

všechny recenze uživatele

Pestrá mozaika osudů rozdílných lidí, kteří mají jedno společné - fandí kopané. Pro mě určitě jeden z nejlepších filmů z fanouškovskou tématikou, co byl (nejen) u nás natočen.Skvěle zachycená atmosféra zápasového tranzu a šílenství, jejíž podstata zůstává. Až na to, že tehdy v kulisách první republiky byla návštěva utkání společenskou událostí a měla svou úroveň, což se dnes říct bohužel nedá.. ()

Vesecký 

všechny recenze uživatele

Vidím zde překvapivě nízké hodnocení, ale pro mne tahle filmová klasika znamená jednu z nejlepších komedií počátků českého zvukového filmu. Uvědomme si, že zvuk poznal film teprve roku předešlého. Opět se ukázalo, jak S. Innemann u řady filmů pohořel, aby mezitím udělal věčné filmové dílko, kterému se aspoň naše generace od srdce zasměje. Muže v ofsajdu mám kdesi ve své knihovně a patří tam plným právem, neboť je to knížka s Poláčkových nejlepších. Když ji čteme, nutně si představujeme rozšafného pana Načeradce - skvělý Haas, vášnivého fotbalisty - teoretika Emana Habaáska - E. Fialu, sdílející postel se svým otcem, ve skutečnosti stejně starým J. Plachtou. Jednu ze svých nejlepších kreací zde zahrála moje milovaná Bettynka Kysilková, nechtěného ženicha si zahrál nenápadný Jaroslav Vojta. A ještě nesmím zapomenout na maličkého Františka Říhu a jeho radost nad tím, že konečně vidí zelený trávník. Ostatní hráli průměrně (Štěpničková, Nolloová) či standardně (Pištěk). Rozhodně ne nezajímavou roli sehrálaJožka Vanerová. prostě - herecký koncert, na který se dá dívat zas a znova. ()

Galerie (34)

Zajímavosti (23)

  • Ve filmu jsou použity dnes již vzácné snímky ze starého hřiště AC Sparta Praha, pohyblivého chodníku na Letnou a ze zábavního parku ve vršovickém Edenu. [Zdroj: filmovyprehled.cz] (SONY_)
  • Když pan Šefelín (Theodor Pištěk) z Nuslí pohlavkuje zákazníka v kadeřnictví za to, že ho učeň špatně ostříhal, objeví se v zrcadle člen filmového štábu. (ClintEastwood)
  • Slávne pohyblivé schody na Letnou, ktoré môžeme vo filme vidieť, fungovali iba do roku 1935. Krytý jazdiaci chodník fungoval iba 9 rokov (1926-1935), išlo vlastne o prvý eskalátor v Čechách. Mohli ste sa na ňom zviezť za 50 halierov. Po 9 rokoch fungovania bol prvý pražský eskalátor vo veľmi zlom technickom stave, preto bola 27. augusta 1935 definitívne ukončená jeho prevádzka. V tom čase ho mal vo svojom majetku pražský dopravný podnik. V priebehu druhej svetovej vojny bol jazdiaci chodník rozobraný. Zvyšky zariadenia po eskalátore zanikli v rokoch 1949-1951 pri výstavbe Letenského tunela. Jediné, čo sa dodnes zachovalo, je zábradlie z hornej časti trati, ktoré môžeme vidieť aj vo filme. (Raccoon.city)

Reklama

Reklama