Reklama

Reklama

Skam

(festivalový název) (seriál)
  • Norsko Skam
Norsko, (2015–2017), 19 h 1 min (Minutáž: 14–50 min)

Tvůrci:

Julie Andem

Režie:

Julie Andem

Scénář:

Julie Andem

Hrají:

Josefine Frida Pettersen, Iman Meskini, Lisa Teige, Tarjei Sandvik Moe, Ulrikke Falch, Marlon Valdés Langeland, Ina Svenningdal, Thomas Hayes (více)
(další profese)

Série(4) / Epizody(43)

Obsahy(1)

V seriálu Skam se setkáváme s osudy dospívajících studentů střední školy Hartvig Nissens v Oslu, přičemž se každá série zaměřuje na hlavní dějovou linku jednoho konkrétního páru, s níž se prolínají příběhy všech členů party. Seriál se odehrává na ose reálného času s velkým přispěním propagace a aktivit na sociálních sítích. Skam není jen o lásce a velkých přípravách na tolikrát oslavovaný Russ ("Russefeiring" - tradiční asi měsíc trvající slavnost norských maturantů, kdy si jejich skupinky dávají výstižná jména, nosí stejnokroje a připravují a zdobí svůj vlastní autobus/dodávku, to vše za doprovodu bujarých oslav a večírků). Skam je především o hledání sebe sama, významu přátelství, síle popularity, uvědomění si vlastní sexuality, získání reálného pohledu na svět, umění vážit si sebe sama, obětování se, uvědomění si vlastních chyb a snaze o jejich nápravu, solidaritě s nejbližšími, rodinných vztazích, psychických poruchách, znásilnění, vydírání, nepředpojatosti, toleranci k jiným pohledům, názorům a kulturám... (nahodilova_k)

(více)

Recenze (36)

Vodnářka 

všechny recenze uživatele

V seriálu, který dle deníku The Guardian sledovala celá pětina Norů, se norská veřejnoprávní televize NRK3 nechala inspirovat fenoménem virálních videí a přichází s konceptem zveřejňování krátkých dílů na sociálních sítích - v reálný čas, kterým je uveden samotný díl. Tato krátká videa pak pospojovala do jednotlivých epizod, které vysílala v rámci běžného programu. Možná i proto kamera chvílemi připomíná lásku shora Péti Marka, ovšem tady plní dost jiný účel - přibližuje hlavní hrdiny, středoškoláky, jejichž život se z velké části odehrává na sociálních sítích a v iPhonech, díky nimž je dneska tak jednoduché zachytit život audiovizuálně. A cool forma naštěstí není jediné, co seriál nabízí. Sledujeme každodenní tápání teenagerů, tápání v prvních vztazích, středoškolských přátelstvích, rasových či sexuálních odlišnostech, sobě samých, samotě i školních povinnostech. Žádné téma nás však nenechá zabřednout do bahna patosu a podobně, jako jedna z hrdinek dokáže trefně, s nadhledem, krutým humorem a pragmatičností, shazovat problémy, se kterými se musí jako muslimka každodenně potýkat, také seriál si umí sám "shodit" jednotlivá témata dříve, než začnou být těžká a trapná. Nemusíme se tak mnoho hodin obdivně (nebo znechuceně) dívat na nereálné hrdiny - naopak si s humorem můžeme připomenout situace, které si ještě všichni moc dobře pamatujeme. ()

nevermore 

všechny recenze uživatele

Hodně otřepané, 100x okoukané, a to už od první série. Ta byla zkraje hodně zaměřená především na cicmačky Evy a Jonase - oba spíš nesympatické postavy. Noora, což by představená pokrokové moderní emancipované ženy se, světe div se, spřáhne s největším sígrem a mega nesympatickým klacíčkem Wilhelmem, který hodí pár významných pohledů a Noora nám zvlhne bez ohledu na to, že týpek málem zbouchnul pár dílů zpět její kámojdu. What a mess. 107- nejlepší seriál. Cha, no to určitě. Po 12 dílech to balím, na tohle ať koukají puberťačky. Fucking s*it. ()

Reklama

Kitcat 

všechny recenze uživatele

Norská internetová bomba, která zasáhla nejen Skandinávii, nýbrž celou Evropu i svět. Skam se dokonalým důkazem, že seriál o teenagerech pro teenagery se dá natočit tak aby skutečně uspokojil mládež takovým způsobem, kdy už i ty nakonec pochybuješ o tom zda má Skam scénář, postavy jsou jen fiktivní a vztahy jen fingované. Ani na moment jsem nepřemýšlela, kdo se skrývá za postavou Noory, respektivě jaká herečka se za ní ukrývá. To vše jsem začala řešit až po skončení seriálu. A to jen utvrzuje jak moc je tento seriál opravdový, až Vás donutí si myslet, že Sana, Vilde nebo Isak jsou skutečně kamarádi, kteří teď někde žijí v Oslu a řeší všechny ty věci, co řešíte taky akorát tady v Česku a se svými kamarády. Podaří se někomu ještě natočit něco lepšího, ještě víc propracovaného? Nemyslím si. ()

Marqta 

všechny recenze uživatele

Seriál to rozhodně není špatný, připomněl mi moje oblíbené "Skins". Tady je vyprávění příběhu rozdělené ale na série a ne na episody- každou serii vidíme z pohledu jiné postavy. Asi už jsem ale na tohle trochu stará. Občas mi přišel děj úplně absurdní a nelogický, stejně jako postavy, nejhorší bylo že po dané serii se mi postavy, které jsem předtím měla ráda líbili o dost méně. Ale nechci tomu zase křívdit. Moc se mi líbilo norské prostředí, je to něco úplně jiného než všechny ty high school záležitosti co se hrnou z USA a zároven taky něco jiného, než jak to vypadá všechno tady. Když bych to viděla před pár lety, tak myslím,že by se mi to moc líbilo a že bych dala v hodnocení minimálně 4 hvězdičky. Třeba si to ještě rozmyslím a budu potom hodnotit více v rámci žánru, ale když to vezmu objektivně tak je to za mě na 3 silné hvězdičky. ()

jiri.twist 

všechny recenze uživatele

3. série: 1) Na seriál se může podívat jakákoli věková skupina, nejedná se o americkou teenegerskou přiblblinu 2) Velký obdiv norským tvůrcům 3) Herecky naprosto dominuje Tarjei Sandvik Moe, a proto nebudu strhávat bod za ostatní, protože on to do té desítky za všechny dohnal. Hrál naprosto dokonale každou vteřinu, ani nemusel mluvit. Původně jsem si myslel, že bude o něco starší, jak to tak většinou bývá, ale je ročník 1999 a 3. série byla "vyrobena"v roce 2016. K této 3. řadě se určitě budu někdy vracet ... P.S. ... to "někdy vracet" vydrželo jen jednu noc a už jsem zhltl třetí řadu zase, samozřejmě, jak to tak bývá, jsem ještě objevil další drobnosti a souvislosti v jednotlivých dílech a jen mě to utvrdilo v tom, že mé subjektivní hodnocení je opravdu čistá komplexní desítka a že tento z mnoha tisíců obyčejných seriálů na světě a též zásluhou hlavního představitele, je pro mě zcela neobyčejný ... ()

Galerie (41)

Zajímavosti (9)

  • Na oficiálním webu lze nalézt také více či méně aktualizované profily postav na facebooku a instagramu. Soukromí herců samotných je pro jejich nízký věk naopak poměrně chráněno. (TheTrouble)
  • V epizodě se vyskytuje scéna, dívky koukají na Saninu (Iman Meskini) skříňku, která je počmáraná slovem sharmuta (přeloženo jako "mrcha"). Přibližně v 9. minutě se vpravo dole mihne na okamžik mikrofon. (blondcamel)
  • Epizody byly původně určeny výhradně pro internet a mají tak nepravidelnou stopáž (15 - 50 minut v rámci prvních 3 sérií). Většina epizod je mezi 20-30 minutami. (TheTrouble)

Reklama

Reklama