Perinbaba a dva světy

• Česko Perinbaba 2 (neoficiální název) (více)

Hlavní postavou filmu je Lukáš, syn Alžběty a Jakuba z kultovní pohádky Perinbaba. Rozhodne se vydat do světa na zkušenou. Touží najít pravou lásku a své vlastní štěstí. Od počátku jeho putování mu tu a tam pomůže najít správnou cestu hodná Perinbaba, zatímco smrtka Zubatá se mu snaží škodit a klade mu do cesty nebezpečné nástrahy. Brzy najde chytrého psa Ucha a společně se vydají nalézt bájnou zemi hojnosti, která podle pověstí leží za sedmero horami a sedmero moři až na samém konci světa. Na zámku se během své cesty dostanou do vězení, ve městě zničí i zachrání velkou svatbu, v zemi divoženek se Lukáš zamiluje, pomohou zachránit pohyblivé město a v království, ze kterého zmizely všechny ženy, se musí utkat s havraními bojovníky. (Bontonfilm)

Jaro.Krafcik

Nech si každý hovorí čo chce mne sa to páčilo a dôstojný záver jakubiskovej tvorby. Azda to najlepšie v poslednej dobe zo Slovenska po vydarenom invalidovi. Chápem aj tie odpadové hodnotenia čo pokračovanie ani nevideli. Taktiež aj päť hviezdičkové hodnotenia. Za mňa objektívne na 4* ale keďže to má tak málo percent a idú Vianoce treba byť štedrý a dám plný počet. Veľkým plusom bolo aj natáčanie v mojom rodnom meste Kežmarku a okolie Spiša. Hlavného herca Lukáša poznám z YouTube tvorby a je talentovaný herec. Čo ale musím vytknúť boli tie lacné efekty ale na naše pomery super. A otravná pieseň paslo dievča pávy, ta melódia sa často opakovala a nepochopil som ani zaradenie tejto pesničky ku záverečným titulkom keď vyšla pekná Slovenská od zosnuleho Žbirku. Alebo mohli vybrať pôvodnú nostalgickú pieseň z jednotky. Ja to už mám v kine za sebou a ozaj ide o peknú rozprávku z našich končín ktorá by si zaslúžila minimálne nad 50% zas taká katastrofa to nebola. Kto vie prečo to odkladali a že sa toho nedožil sám veľký jakubisko. 5* ()

oveckaoa

Lukáš je synem Jakuba a Alžběty z prvního dílu Jakub už je po smrti a pro Alžbětu si dojde smrtka na začátku filmu. Alžběta Lukášovi řekne , že si přeje , aby šel do světa tak jde narazí na nějakého chlápka co vypráví příběhy o bájném sedmirohém beranovi co žil v nějaké krajině hojnosti kde rostly na stromech salámy a ve vodě teklo mléko (tady asi naráží na mořskou pěnu jelikož v té době byly lidi  omezení  tak si to mohly splést ve filmu ani ukázané to mléko není) uvěří tomu a vydá se to místo  najít . Na cestu mu dá Perinbaba svého psa  , aby mu pomáhal přežít a mezitím po něm jde zubatá co ho chce zabít. Oproti jedničce je to slabší navíc posledních   cca 30 minut je už pěkně debilních já chápu , že jsme v pohádce , ale tady už to zabrusluje i do fantasy kdy vidíme ženské létat na sukních  a podobné hovna i s koncem už to nezvládly jelikož zde z ničeho nic zubatá skončí s řemeslem tím pádem by ho nepopravily tak nemusel ani utíkat. Navíc do filmu narvaly i feministické hovna o nadřazených ženách a chlapech co musí zemřít asi, aby to více vydělalo. P.s. V tom spodním království je řečeno, že tam nejsou žádné ženy přesto tam žijí malé dívky hodně velká filmová chyba P.s. 2 Proč ta smrtka mluví více jazyky na konci co to jako je pochopil bych ještě kdyby třeba z ničeho nic začala mluvit slovensky  (takový vtip pro české diváky) nebo česky (pro slovenské diváky) , ale tady to nedává smysl navíc ji nejde rozumět aspoň titulky tam mohly dát P.s. 3 Tak, že vše se odehrálo za jeden den (ráno ho měly popravit) on dokázal najít si lásku pak najít sedmirohého berana a vysvobodit zakleté království a ještě se i vrátit a mezitím i vyspat kde se na něho hrabou Avengers.  60 procent ()

fabecc1222

Ale nebylo to tak špatný. V první řadě tomu teda dle mého značně ubližuje napojení na Perinbabu, které je viditelně hlavně z komerčního účelu, ale jinak ten svět celistvě působí jako naprosto jiný, než v prvním filmu. V první půlce to dějově funguje poměrně slušně. I Frlajs není tak marný. Ale jak se začně nabalovat ta hlavní linka okolo zmizelého království, tak to začně působit, že jsou to tak tři filmy v jednom. A samotnej závěr pak vypadá, že k filmu vůbec nepasuje. Podobně jako u dalších filmů, které postupně prošli brutální obměnou, tak i tady by bylo zajímavé vidět ty původní verze. Co se každopádně určitě musí vychválit, tak je hudba, která je strhující a zaslouží si všemožná tuzemská ocenění i přes další nevýrazné aspekty filmu. Digitální efekty jsou bohužel vysloveně odporné, mnohdy zbytečné a v kontrastu s klasickými efekty působí opravdu jako pěst na oko. ()

shade000

Neviem, či bolo takéto pokračovanie zrovna potrebné. Na to, ako dlho im trvalo, kým sa to natočilo a pustilo do kín ubehlo veľa vody, no úprimne čakal som omnoho viac, alebo radšej nič. Jediné čo sa mi z filmu páči, je skladba Slovenská od Mekyho Žbirku. Perinbaba bude pre mňa vždy iba jedna - tá pôvodná... ()

tron

No. Dobre. Tvárme sa, že to neexistuje.  Na niektoré sequely je fajn počkať si (Mad Max: Zbesilá jazda). Na iné nie.  Zlou správou je, že sa musím výrazným spôsobom krotiť a našľapovať okolo horúcej kaše, aby som neurazil posledný film môjho obľúbeného slovenského režiséra.  Dobrou, že hoc výsledný produkt s kvalitou nemá veľa spoločného, milovníci bizarných, absurdných a kurióznych filmových momentov, si nielenže prídu na svoje. Budú v siedmom nebi. Samozrejme, ak sú títo ľudia zároveň fanúšikmi prvej Perinbaby, ocitnú sa medzi dvoma mlynskými kameňmi; radi by si z Perinbaby 2 vystrelili, ale bude im pri tom krvácať srdce. Ale Jakubisko toto vždy robil. Najmagickejšie okamihy jeho filmografie pozostávajú práve z momentov, ktoré boli v dobe uvedenia do kín hodnotené so spýtavo nadvihnutým obočím. Čiže to, čo dnes pôsobí WTF, môže byť o pár desaťročí, ktovie, vnímané ako inovatívny režisérsky prístup, z akého by si mladí filmári mali brať príklad. Alebo aj nie. Sú to také tie hovadinky preženiem to Lukáš je v noci na úteku pred skupinou ježibáb (ktoré, ako sa ukáže na konci, teda neboli ježibaby?), ktoré vedia, že tam niekde je, ale nevidia ho a hľadajú ho spôsobom, že chodia do kruhu a pýtajú sa „kde si, no kde si?“ namiesto toho, aby ho reálne hľadali v okolitých potenciálnych skrýšach. Keď sa objaví, vyskočí na vratký most natiahnutý medzi stromami, ježibaby sa k nemu začnú šplhať, on jednu KOPNE DO HLAVY, na čo sa daná osoba zrúti na zem a ostatné po ňom začnú vystreľovať formou katapultu HORIACE METLY. Pôsobí to strašne, ale fanúšikovia WTF s hysterickým smiechom spadnú zo stoličiek. V inej scéne vystupuje skupina dospelých mužov v čele s René Štúrom, ktorí mávajú rukami, občas urobia pohyb á la Tiger a drak (tak to už je fakt guláš) a do toho hovoria: „Krá, krá krá“ a sú to akože fest brutálni vojaci. V inej scéne, a to už som vážne mal dosť, sa obyvatelia mestečka pred chápadlovou príšerou z neďalekého jazera bránia tak... že doslova poskladajú svoje mesto na kolesá a fyzicky s ním odídu preč. Tu asi niekto videl Smrtiace stroje z produkcie Petra Jacksona. Frlajs akceptovateľný. Pes milý. Pár desiatok muzikálových sekúnd natoľko dobrých, že by bolo najlepšie, ak by to bol plnohodnotný muzikál. A občas sa mu kameramanovi podarí vystrúhať krásny záber, na ktorý je radosť hľadieť. O sekundu neskôr tam však ohyzdne kydne čarovnú rozprávkovú krajinu hojnosti, ktorá vyzerá ako tuctová lúka, na ktorej sa pasú štyri kone a na vyložene zimné stromy niekto zo štábu povešal „čeriny“ (to museli dlho vymýšľať). S návratom Zubatej a Perinbaby som problém síce nemal, ale v takto nastavenom scenári sú zbytočné. Objavujú sa tu len preto, že je to pokračovanie filmu, v ktorom hrali významné úlohy. Jakubiska chápem, ale v pohode mal postavy alebo lepšie zakomponovať do deja, alebo ich proste normálne pre-obsadiť typovo podobnými herečkami. Čo ma vedie ku skonštatovaniu, že nadviazanie na záver jednotky je prakticky nulové. Z tých pár detailov, ktoré sú prítomné, som žasol (mladíkovi priamo pred očami Zubatá zabije milovanú mamu a jeho reakcia pripomína reakciu chlapíka, ktorý sa práve vrátil z nočnej, chce si ísť ľahnúť a zrazu začuje, ako vonku na ulici šteká kólia). Prítomné sú drastické skoky v čase, priestore a taká neuveriteľná (ne)nadväznosť scény na scénu, že ak sa čistou náhodou zjavili tri scény idúce normálne za sebou, tak som zostal v pomykove. Skvelé je, že Juraj Jakubisko sa ani tentokrát nevzdal svojho absurdného trademarku a znova úspešne fláka chundelaté zajace na stoly. Pobavila ma predstava natáčania. Pri pohľade na vynálezy, stroje, prístroje a zariadenia, som si predstavoval, ako sa každé ráno na pľac dovalil autobus, dvere sa otvorili a z útrob sa vyrojili majstri, hodinoví manželia 50 eur na hodinu, elektroinštalatéri, plynári, vodári, požiarnici, kutili... () (méně) (více)

• Natáčalo sa aj v mestách Kežmarok a Gelnica. Taktiež Podbieli vo Františkovej hute. V Gelnici sa natáčal pohreb. V Kežmarku svadba v kostole, v ktorom sa natáčala aj pôvodná Perinbaba (1985). (ČSFD)
  • Režisér filmu Juraj Jakubisko se již premiéry a uvedení filmu do kin nedožil. Premiéra filmu byla několikrát posunuta. (tsatsiki)
  • „Diváci mi často psali, ať natočím pokračování Perinbaby. Bohužel Giulietta Masina už není mezi námi a já kvůli tomu nemohl vyhovět, protože jsem si nedokázal představit, že by ji ztvárnila jiná herečka. Naštěstí současné technologie mi pomohly změnit názor. Přicházím s novým příběhem, pohádkou jednadvacátého století, která nám vrátí i milovanou Giuliettu,“ prohlásil Juraj Jakubisko. (Duoscop)