Nájemná vražda ve Valašském meziříčí z ledna 1996 přivedla kriminalisty ke skupině zločinců z druhého konce republiky, která vstoupila do dějin české kriminalistiky jako Kolínský gang. Jeho hlavou byl Oto Biederman, zločinec se zálibou ve zbraních a bojových uměních, který pro své obohacení neváhal vraždit. Za účast na pěti vraždách si skupina odnesla od soudu celkem osmdesát jedna a půl roku vězení. Oto Biederman doživotí. (Česká televize)

Bozvav

Docela by mne zajímal Biedermanův psychologický a psychiatrický posudek. On se ani netajil tím, že oběti jsou mu putna. Jak v závěru říká, že ty problémy za ty malé peníze ani nestály, tak to bylo, jak kdyby mluvil o prodeji jablek a ne o násilných trestných činech.  Je zvláštní, že v těch předešlých zmizeních a vraždách policisté žádný posun neudělali. Není to poprvé, co se to vyšetřování v tomto kraji moc nepohnulo, čím to asi bylo? ()

topi

To je fakt sada, jak to hovado Oto Biederman v rekonstrukci popisuje a ukazuje jak vraždil a jak bodal nožem do těla své oběti. Divím se, že neměl vůbec pouta, i když by asi nic nezmohl, ale i tak bych nechtěl být v roli toho týpka, co předváděl oběť. Biederman mě trochu připomíná mého kamaráda, asi se mu budu vyhýbat :D. ()

SOLOM.

Na vraždu v hotelu Apollo si pamatuju ještě velmi dobře. Chodil jsem v té době do sedmé třídy a Valašské Meziříčí je od nás jen coby kamenem dohodil. Bylo z toho tehdy „velké haló“…Co se Kolínského gangu týče, je jen dobře, že je všechny pozavírali a Oto Biederman dostal doživotí. Takové chladnokrevné zrůdy nemají mezi námi co dělat. Až jsem seděl s otevřenou pusou a poslouchal je, když spolu se Šťastným dělali rekonstrukce vražd a bez emocí mluvili o zabíjení… ()

• Sudca Tomáš Tkačík spomínal, že Biederman na procese neprejavil žiadnu ľútosť: „Súdil som aj iné vraždy, ale niečo tak premyslené, remeselne vykonané a ešte s takým počtom mŕtvych, to som predtým, a našťastie ani potom, už nezažil. Ten človek prejavil neuveriteľnú neúctu k ľudskému životu, ktorý pre neho neznamenal vôbec nič.“ (Arsenal83)
  • K roku 2022 si Biederman odpykával doživotný trest vo väznici Rýnovice. Jeho žiadosť o podmienečné prepustenie po 25 rokoch vo výkone trestu zamietol Okresný súd v Jablonci nad Nisou aj sťažnostný Krajský súd v Ústí nad Labem - pobočka Liberec a verdikt v novembri 2022 potvrdil aj Ústavný súd: "Nedošlo u neho k plnej resocializácii, aby bolo možné vylúčiť, že v budúcnosti sa dopustí trestnej činnosti," zdôvodnila sudkyňa Alena Štěpánová. (Arsenal83)
  • V roku 2022 pred žiadosťou o prepustenie Biederman uviedol, že oľutoval svoje činy: „Ja ľutujem hlavne to, čo som urobil. Nemôžem povedať, že sa neľutujem, nejaká sebaľútosť tam je. Ja už vlastne de facto ľutujem úplne všetko. Toho, čo som urobil - tých ľudí, ktorý som so svojimi komplicmi zabil. Ľutujem ich blízkych, svojich blízkych, blízkych svojich komplicov, pretože svojim priznaním som ich tam vlastne položil.“ (Arsenal83)