Před čtyřmi lety, na natáčení komedie Spikea Jonzeho V kůži Johna Malkoviche, začíná vyprávění, jehož hrdinou je scenárista Charlie Kaufman. Po úspěchu filmu nemá Charlie o pracovní nabídky nouzi: nakonec přijme adaptaci non-fiction bestselleru spisovatelky Susan Orleanové Zloděj orchidejí. Protože však jde o knihu, která se nevyznačuje klasickým přehledným příběhem, dostává se Charlie do problémů, které rychle přerůstají v mučivou tvůrčí krizi. Situaci nevylepšuje ani Charlieho dvojče Donald, které bratrovi začne fušovat do řemesla: absolvuje totiž příslušný kurz a hravě napíše scénář komerčního thrilleru o sériovém vrahovi s mnohačetnou identitou, který Hollywood okamžitě nadšeně koupí. Do rohu Charlieho tlačí i stále komplikovanější platonický vztah k autorce knihy a jejímu protagonistovi Johnu Larocheovi, takže není divu, že vznikající text se stále výrazněji odchyluje od zadání: k prosté adaptace se mění v příběh o scenáristovi v krizi a o fantómech, které ho pronásledují.

Hollywoodský scenáristický zázrak Charlie Kaufman se po filmu V kůži Johna Malkoviche už podruhé spojil s režisérem Spikem Jonzem, aby opět rafinovaně smísil realitu s fikcí. Hrdinou vyprávění tentokrát udělal sám sebe: sluší se však podotknout, že Kaufman ve skutečnosti nemá žádné dvojče a že se v realitě nijak nepodobá Nicolasi Cageovi. Zároveň je však pravda, že Charlie Kaufman získal cenu BAFTA za scénář (pod nímž je však podepsán s Donaldem Kaufmanem!), Chris Cooper za svůj herecký výkon obdržel Zlatý glóbus a Oscara, Meryl Streepová byla oceněna Zlatým glóbem a Spike Jonze si odvezl Stříbrného medvěda z MFF v Berlíně. (oficiální text distributora)

HanSolo

Spike Jonze a Charlie Kaufman se před několika lety po výtečném V kůži Johna Malkoviche ocitli v hodně těžké pozici, neboť každý, kdo se o film byť jen trochu zajímal, očekával jejich další dílo velmi dychtivě. A já (a jak zde vidím, tak nejenom já) jsem byl jejich dalším společným počinem velmi potěšen, neboť se jedná o jeden z vůbec nejlepších filmů v dějinách americké kinematografie. Scénář je naprosto dokonalý a herecké výkony také (vždyť představitelé hlavních rolí Nicolas Cage, Meryl Streep a Chris Cooper byli odměněni nominacemi na Oscara a Copper cenu dokonce obdržel) a právě díky nim a již zmíněnému scénáři plus výtečné režii jsem se u film ani na chvíli nenudil. ()

Řízek

Je super, že dyž jeden Nicolas chcípne, druhej hraje v pohodě dál :-) A to jak proletěl předním sklem auta bylo vážně famózní. ()

pepino

Hlavním ředstavitelem tohoto filmu je scénárista Charlie Kaufman.Jelikož nemá nouzi na pracovní nabídky(díky uspěšnému filmu V kůži Johna Malkoviche) přijme adaptaci non-fiction bestselleru Susan Orleanové Zloděj orchidejí.Protože jde však o velmi složitou a ne klasicky přehlednou knihu, dostává se scénárista do problémů, které přerůstají v tvůrčí krizi.Situaci nezlepší ani Charlieho dvojče Donald,který bratrovi neustále fušuje do řemesla.Navíc začína scénárista cítit čím dál větší platonický vztah k autorce knihy a jejímu protagonistovi Johnu Larocheovi a čím dál víc se propadá do bezedné propasti svých nenaplněných citů a rostá adaptace se mění v příběh o scénáristovi který znovu nalézá svou inspiraci a chuť k životu a k práci. ()

Behind

Mnohavrstevný příběh s neuvěřitelnou dávkou originality a vtipu. Charlie Kaufman je opravdovým mistrem svého řemesla, před nímž v němém úžasu smekám. Ve svém příběhu několikrát rozloží a složí nejen sebe a své dílo, ale i diváka. Při této úžasné podívané jsem se nemohl zbavit dojmu, že odněkud sleduji sám sebe, jak odněkud sleduji sám sebe,..... ()

Yakuza05

Zlatý glóbus 2 : Herec vedl. role Chris Coope, herečka vedl. role Meryl Streep. Nominace 4 : Režie, Film (komedie/muzikál), Herec Nicolas Cage (komedie/muzikál), scénář ......... Bafta 1: Scénář. Nominace 3 : Herec Nicolas Cage, Herec vedl. role Chris Coope, Herečka vedl. role Meryl Streep. ()

Tominni

Jsi tím, co miluješ a ne tím, co miluje tebe.......Zajímavý film o scenáristovi Charlie Kaufmanovi, který má napsat scénář ke knize Susan Orleanové. Film má dvě poloviny, jedna spíše komedie, druhá spíš tragédie. Ani jedna poloho filmu není špatná, ale oběma k dokonalosti něco chybí. To se ani tak netýká scénáře (i když Věčný svit neposkvrněné duše se Kaufmanovi povedl o malinko lépe), ale zkrátka tomu něco chybí..... ()

Sutiman

Brian Cox v bare pri cigaretke hovorí Nicolasovi Cageovi, že "posledný úsek robí film". Presne tak. A posledný úsek Adaptácie bohužiaľ (aspoň pre mňa) tento film "neurobil". ()

boombang

Vynikající úlet a Cagem na druhou a párem neskutečných bouraček. Vřele doporučeno všem schizofrenikům, zpoceným scénáristům, milovníkům orchidejí a zubařům. Jeden se v tom ději chvílemi ztrácí, ale i to ztrácení se stojí za to. P.S. Strašně se mi líbila Tilda Swinton... a to ji normálně nemusím. ()

Bigwave

Jeden z nejoriginálnější filmů, které jsem doposud viděl. Velká výjimečnost tohoto díla je v zakomponování skutečného psaní scénáře k Adaptaci, kde vidíme jak se nejspíše Kaufman cítil. Dal bych plný počet pro svojí jemnost a jakousi tragikomickou krásu. Bod dolů jsem sundal jen za nesrozumitelný, nesedící konec. ()

fordhont

Psát scénář k tomuhle filmu musela být divočina; zvlášť když rozebíráte samotný scénář ve scénáři. Pěkný psychologický rozbor, divné provedení. ()

Guran

Příšerná režie, námět a výprava filmu vše jen zhoršují a proto se tenhle pokus o film blíží k odpadu. Nemohl jsem si ani zvyknout na Nicolase Cage na role dvojčat. Další film, který zbytečně a nezaslouženě dostal Oscara, zajímalo by mě, který pako v tý Americe ty Oscary určuje, protože tenhle film je tak neuvěřitelně nudný a o ničem. A ikdyž se považuje za komedii, tak rozhodně není srandovní, spíše trapný. ()

adamix

Scenár s hlbokými a krásnymi filozofickými myšlienkami je hodný zlatého oscara a Cageovi nesmierne sadla táto dvojrola, ale nechápem, prečo tak pekne budovaný príbeh s krásnymi filozofickými odbočkami bratia Kaufmanovci pokazili nelogickým konaním dvoch dôležitých postáv v samotnom závere. Grády Andersonovej Magnólie to nedosahuje, ale za tými textami a snahou hercov stojí veľké srdce/srdcia. ()

R.O.man

Tak tomuto som vobec neprisiel na chut. Ak ked ma odradzal scenar, hodnotenie presvedcilo, no sklamalo. Slabucky, nezaujimavy a zamotany dej vysperkovany dojmom nejakeho psycho thrilleru s moznym rozdvojenim osobnosti. Prva hodina total o nicom, ani neviem preco som to nevypol...snad ze to nemam vo zvyku. Dramaticky zaver pridal na hviezdicke, no celkovy dojem zjavne nevytiahol - 30%. 21.august 2022 - Fetch TV - Movie Box ()

ric

Tohle vymyslet a natočit, aby to vypadalo jak to vypadá, musela být pěkná fuška. U scénářů Charlieho Kaufmana nic neobviklého. ()

Baudelaire

Kolik tomu dám? Kašlu na McKeeho, poslechnu svůj vnitřní hlas... 4. Scénář je opravdu zajímavý a originální. Kaufman se vydává na exkurzi do své vlastní řekl bych chytré hlávky a připojuje k tomu reakce na současné poměry kolem filmu, hlavně scénáře. Celé je to docela dost dobré. Vyskytují se nápadité vtípky na účet Hollywoodu, trapně-humorné situace do nichž se dostává i sám Kaufman. Závěr se mi celkem líbil. Nebyl to samozřejmě tradiční happyend (Kaufman nesklouzl k tomu, čemu se vysmívá), ale přesto měl v sobě obrovský pozitivní náboj, který přeskočí na diváky. Ta naděje.... Jinak "tlustý, plešatý Kaufman" (Nicholas Cage) pouze průměrný stejně tak ostatní loutky. Ale jak říkám, tady v tom filmu je hlavní ten, kdo tahá za provázky.... ()

Efreeti

Tak to byla jízda! Bohužel sem nestihl prvnich cca 10 minut, takže flashbacky a skákání "děje" v čase bylo pro mě o to méně pochopitelné. Přesně jak říkal Charliemu učitel v putice...vymysli dobrý konec a získáš si diváky...o tom je i tento film...jen nevím jestli se Kaufman snaží stát legendárním mužem záhad záměrně nebo to dělá pouze mimoděk. ()

Spike Jonze a jeho noční můra

Spike Jonze a jeho noční můra