Děj filmu se odehrává v 16.století a zobrazuje španělskou výpravu z Peru do nitra Amazonie, za bájnou říší zlata El Doradem. Dobyvatelé se střetávají s divokou přírodou i domorodci, ale děj se soustřeďuje především na konflikty mezi samotnými konquistadory. Ústřední postava, baskický žoldnéř Lope de Aguirre se zůčastní spiknutí a vraždy velitele výpravy, aby se postupně pomocí dalších vražd zmocnil vedení celého podniku a později se zbavil všech potenciálních protivníků, včetně nejbližších přátel.

Film je pro Sauru typickou studií kulminace násilý od jeho zprvu racionálního použití, až po čistky takřka stalinského typu vyvolané Aguirreho paranoiou, která dovede výpravu až na práh záhuby. Zajímavé je srovnání režijního přístupu Carlose Saury a Wernera Herzoga, který stejný námět zpracoval ve svém slavném snímku "Aguirre, hněv boží". (Crocuta)

blueskin

intriky střídají intriky a nakonec vám bude jedno, kdo zrovna zabil koho. jako alternativní a historicky přesnější verze příběhu výpravy za el doradem je saurův film zajímavý, na herzogův opus magnum ale nemá. ()

gringogirl

nevím asi jsem čekala trochu něco jiného, zpočátku to byla pohoda, ale postupně jsem získávala pocit, že sleduji reality šou Kdo přežije El Dorado.... ()

vinducha

Přeci jen je to o 50 minut delší než Aguirre , ale třeba za tu nádhernou Kostarickou přírodu nemůžu míň. Jelikož vzpomínky na 1 z nejlepších dovolených , opravdu je to tam takhle šťavnaťě zelené . Jinak jak tu píšou kolegové , prostě nehraje tam K.Kinski. ()

Potmehud6

El Doradu škodí hlavne jeho stopáž. 149 minút je skutočne veľa a Saura nie je schopný tento priestor pokryť adekvátnym množstvom nápadov. Pozitívnou stránkou filmu je podľa mňa Aguirre, ktorý v podaní Omere Antonuttiho vyznieva inak ako Aguirre stvárnený Kinskim, ale o to ide, vyznieva inak a nie horšie. V centre nestojí jeho šialenstvo, ale skôr chladná, autoritatívna a odmeraná racionalita, ktorá sa neštíti ničoho. Tvár Aguirreho naberá iný výraz iba v scénkach so svojou dcérou, pri ktorých v jeho tvári môžeme badať niečo ako náznak lásky (alebo majetníctva?). Aguirre tu tak tvorí najzaujímavejší element, problémom je však nízka dynamika a gradácia filmu. ()

horskejvlk

Ježíši to je tak dávno co jsem ten film viděl, byl surový lidský život neznamená nic, jeden převrat za druhým dál a dál od civilizace, rád bych se podíval zda-li bude stále fungovat tak jak tenkrát, myslím že tehdá byl skvělý slovenský dabing. ()