Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V nemocnici na malém městě se odehrávají převážně příběhy dospělých. Nikdo z nich se zrovna nenachází v úspěšném období života, mají porouchané vztahy, nedaří se jim v práci. Hořkost z nich dělá lidi nepříjemné, a tak i třináctiletý uličník dostává kapky od každého, koho potká. Ne neprávem si vyslouží přezdívku Lže a krade, ale podezření na něj padá i ve chvílích, kdy je nevinný. Jenže zrovna tenhle kluk si usmyslí, že udělá radost jedné smutné holce. A protože je 5. prosince, slíbí jí, že do nemocnice přivede Mikuláše. To ovšem znamená, že se musí dostat ven. A pod bystrým zrakem vrchní sestry to nebude nijak snadný úkol. Tenhle souboj s nejistým výsledkem má ale v závěru jedno jisté – všichni jeho aktéři pomalu otvírají oči a jako zázrakem otvírají svá obrněná srdce a prožijí chvíli vzájemného porozumění. (Česká televize)

(více)

Recenze (162)

gogos 

všechny recenze uživatele

Česká televizní produkce mnohdy převyšuje to, co tuzemští tvůrci vpouští do kin. A tento snímek je toho zcela jasným důkazem! Perfetkní obsazení, které dokonale charakterizuje své postavy, hodně dobrá hudba Petra Hapky jen dokresluje ponurou atmosféru zimního dramatu. Člověk při přemínání programů občas narazí na hodně zajímavý film a Městem chodí Mikuláš je jedním z nich. Hodně dobré a zcela zasloužené 4* ()

natalanka 

všechny recenze uživatele

Příběh z nemocničních chodeb, kde se ozvěna plíží za každým Vaším krokem. Příběh opuštěného kluka a dětí,které tráví čas v nemocnici příběh alkoholického lékaře, příběh starší a přísné zdravotní sestry ... a do toho mikulášská nálada. Je to smutné, nostalgické, veselé, místy člověka zamrazí, aby nakonec přišlo pohlazení po duši.. Sestra zjemní, doktor omezí pití, kluk který se jeví jako místní sígr chce udělat Mikuláše malé ubrečené holce........ Mám tenhle příběh ráda. Je předzvěstí vánočního času a začínajícího adventu :-) ()

Reklama

zdeny99 

všechny recenze uživatele

Městem chodí Mikuláš je dramatický příběh o dětech, které tráví Mikuláše v nemocnici. Prolíná se tu spousta prvků, kterými se vyjadřovalo Kachyňovo dílo. Ať je to právě to nemocniční prostředí, tak děj ze života prostých lidí, tentokrát konkrétně dětí, tak především dramatický děj. Tentokrát by se dalo hovořit až o syrově ponurém s depresivní atmosférou staré nemocnice. Právě stáří nemocnice hodně dotváří tu depresivní atmosféru. Stará okna, z nichž je u obrazovek až doslova cítit, jak z nich táhne mráz z venku. Špinavá koupelna s oloupávající se omítkou a plísní na kachličkách. Co by tomu asi dneska řekla hygiena? A především byt doktora Abraháma, který vypadá ještě hůř než zmíněná koupelna. Abrahám depresivní atmosféře ještě dopomáhá svojí rolí úlisného, neumytého a smradlavého alkoholika. Hlavní roli hraje ale asi 12 letý kluk "lže a krade" a je to pořádnej hajzl. Dobře mu tak, že si roztrhl tu ruku. Já tento film viděl asi po 25 letech a jediné, co si vybavuji i po těch letech, tak je to právě ta roztrhlá ruka. [3767. hodnocení, 133. komentář, 76%] ()

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

Městem chodí Mikuláš a roznáší dárečky, za to v nemocnici na dětském oddělení jeden takový "dáreček" leží coby pacient. Ani z něj, ani z většiny dospělých postav člověku moc do smíchu není. V tomhle televizním filmu Karla Kachyni totiž děti sice hrají důležitou roli (chodí převlečení za Mikuláše, anděla a čerta, kouří na záchodě  či smutní na nemocničním pokoji), ale jinak je to celé takové nahořklé. Nahořklé, jako život (nejen v nemocničním prostředí) někdy bývá. Přesto k uším zdejších pacientů i tamějšího personálu doznívá Mikulášovo zvonění a otevírá lidská srdce... ()

Mylouch 

všechny recenze uživatele

Mrazivá nálož mikulášské disharmonie, kterou zúčastněné ztracené duše přiživují dle svých schopností s příkladným nasazením. Herecky výborný nemocniční personál s vejlupkovskými dětskými výkony, atmosféra nemocniční bezútěšnosti, ♫ harmonizující Hapkovy akordy, scénáristické dědictví Jana Procházky. Vrchol polistopadové "televizní" tvorby. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (6)

  • Filmovalo se v Bohnicích. (M.B)
  • Jan Procházka společně s režisérem Karlem Kachyňou napsal tento filmový scénář podle vlastní povídky „Lže a krade“ v roce 1969. K jeho realizaci už ale na úsvitu normalizace, kdy Procházkovo jméno figurovalo mezi zakázanými umělci, dojít nemohlo, a tak musel Kachyňa počkat dalších 20 let, než se k tomuto projektu svého dvorního scenáristy mohl vrátit. (Letní filmová škola)
  • Pohled na město s kostelem na začátku a na konci filmu byl točen v Polici nad Metují. (stefaton)

Reklama

Reklama