Paříž, druhá světová válka. Francouzský mim Antoine Moreau je zatčen gestapem. Jeho milenka spolupracovala s protinacistickým odbojem, čehož chtějí jednotky SS využít k tomu, aby se v židovském ghettu podílel na kruté komedii. Dostane za úkol připravit dětské divadelní představení, které by inspekční delegaci Mezinárodního červeného kříže přesvědčilo o spokojenosti a štěstí života v ghettu. Moreau se však dokáže vzepřít nechutné objednávce a pojme inscenovanou hru O perníkové chaloupce jako podobenství o skutečnosti, jež měla být utajena. V mezinárodním obsazení vytvořil Milan Kňažko další postavu v uniformě (po Zániku samoty Berhof), tentokrát se však jednalo o muže z "druhé strany", důstojníka SS.
Slavného francouzského mima chtějí nacisté přimět, aby pohostinsky vystoupil v terezínském ghettu. Když umělec zjistí, že jeho produkce se má stát součástí cynické kamufláže, uspořádané pro důvěřivou komisi Červeného kříže, rozhodne se vyslovit pravdu o skutečných poměrech v Terezínu vládnoucích. Režisér Karel Kachyňa, jenž tento přece jen staromilsky, ba místy až sterilně pojednaný snímek natáčel v mezinárodní koprodukci (a hlavní roli ztělesnil Tom Courtenay), se pokusil vylíčit sílu svědomí: ani nátlak a hrozby nepřimějí čestného umělce, ale se zpronevěřil svým zásadám. Pantomimické kreace vedl Boris Hybner. (oficiální text distributora)

bratr_jezek

Film začníná celkem nenápadně, stárnoucí mim má pro SS sehrát dětské představené, aby uklidnili a přesvědčili Červený kříž o tom, že židé se v Terezínském ghettu nemohou mít lépe někde jinde než právě tam. Postupně ale nabírá film grády a velmi efektivní a pro SS nečekané ztvárnění Perníkové chaloupky divákovi na dlouho uvázne pod kůží. ()

janejudyjune

Nechápu, proč se u nás tento film skoro nedával, když právě tady se filmy z 2. světové války stále točí. Další z mnoha filmů s tímto tématem, který mě donutil brečet nad nekonečnou nespravedlností té doby. Poutavý a velmi dobrý. Další část francouzské historie, o níž jsem neměla ani ponětí. ()

horskejvlk

Kvalita jménem Kachyňa, skvělý scénář, herci a výprava. Jak se zbavit slavného mima poslat ho sehrát svůj životní skeč, nešlo ani o Židy spíš o beznaděj a manipulaci, to je nasčasové, herci na jedničku Michal Pešek skvěle a Jitku Molavcovou vidět konečně i v jiné roli i jiné lahůdka, kam se hrabe Pianista nebo Colet apod. Zde nemusí být naturalistické scény ta děsivost a past je autentická. Závěrečné představení kdy pec plná dětských plamenů pohlcuje všechny dál a dál je ohromující, skvělí muzikanti geniální vídeňských dirigent prostě spousta talentovaných odobnistí určena k likvidaci to je to Hrozné… ()