Jakou šanci má pohádka, když ve světě řádí socialistický realismus? Smutný hrdina příběhu Petr (Rade Marković), řadový právník stavebního podniku, se tísní v malém bytě na Žižkově spolu s manželkou a starými rodiči a zoufale zápasí s nedostatkem peněz. Jednou v přeplněném trolejbusu nabídne starému pánovi (Bohuš Záhorský) místo k sezení a za dobrý skutek je štědře obdarován. Neznámý stařík je totiž pohádkový dědeček. Petr od něj dostane kouzelný zvoneček a možnost vyslovit tři libovolná přání. První dvě mu ovšem proklouznou mezi prsty. Pro to třetí si užaslý muž musí vzít čas na rozmyšlenou... Režiséři Ján Kadár a Elmar Klos vytvořili během padesátých a šedesátých let minulého století výraznou autorskou dvojici. Podařilo se jim společně natočit osm dlouhometrážních hraných filmů. K nejlepším z nich patří Smrt si říká Engelchen a Obchod na korze, který v roce 1965 získal jako první český film Oscara. Film Tři přání, na kterém se s oběma tvůrci jako spoluscenárista podílel Vratislav Blažek, vznikl v roce 1958, ale do distribuce se dostal kvůli ideologické kritice až o pět let později. Velmi rychle si však získal oblibu diváků. (oficiální text distributora)

zdenik

No bodejť by tohle komunisti nechali bez povšimnutí:) bez ohledu na dobový kontext stále živá komedie ve velice svižném tempu.. a jak už zde bylo řečeno - Rade Markovic a Tatjana Beljakova mě bavili tak, jako Cary Grant a Rosalind Russel ve filmu Jeho dívka pátek. Je nade vše smutné, že za takový svěží závan v českém filmu museli Kadár s Klosem pykat. ()

Pitryx

Taková skoro agitační komedie. Pobaví, ale k opakovanému zhlédnutí nezláká. Tedy alespoň mne. Pobavilo, ale podruhé nemusím. ()

Lewaso

Společensko-kritická komedie - jedna z těch lehčích - zapadá do mozaiky mezi Skřivánky na niti, Král Králů a Bílá paní. Natáčení takových filmů byla ve své době jediná legální možnost, jak naznačit lidem vo co go. ()

FRANTACZ1

O věcech domácích, pracovních a morálních, zasazeno do své doby, a do pohádky. Satira až neuvěřitelně otevřená. Zazvoní nebo nezazvoní? ()

honzic

Docela dobrý film, jen mne překvapilo, že tam hrají jugoslávští herci. Nicméně asi to byla nějaká dohoda. Hodnocení: 65 % ()

moorks

Satirická komedie, která skončila na dlouho dobu v trezoru.Už jen to je dobrou reklamou pro tento film. Kouzelný motiv je vždy lákadlem řady filmů, ale tenhle dědeček Bohuše Záhorské prostě nemá chybu a kdo by si nepřál mít se líp, třeba i v dnešní době... ()

Awer

Jak mi třeba Florenc 13:30 přijde ještě relativně nadčasový, tohle je dneska strašný náťuk. Není to přežité, ale hrozně nedomrlé, a to jak v trikových prvcích, které přišly teprve později, tak třeba ve scenáři a dramatickém zpracování jako takovém, kde to prostě mohlo být lepší ()

PabloClavito

Pohádková komedie o tom, že zajistit aby si člověk spokojeně žil neumí ani dědeček z pohádky. V době před rokem 1989 jsem film vnímal ale trochu jinak než teď a je mi jasné, že dámské šaty budou pořád drahé i kdyby se továrny projektovaly a stavěly bez zbytečných ztrát a že každý dobrý skutek má být spravedlivě potrestán. Filmu určitě prospěly neokoukané (alespoň pro mne) tváře z Jugoslávie. Hodnotím plným počtem, čímž se odlišuji od průměru, ale já se u tohoto filmu vždycky moc dobře bavím. ()

raininface

Velmi zábavné podobenství, které se vysmívalo socialistické pseudomorálce. Že bylo pravdivé, dokazují následky pro film i jeho tvůrce: zákaz promítání, vymazání z barrandovské evidence, zrušení tvůrčí skupiny, která ho měla na svědomí, a tříletý pracovní distanc režisérů. ()

rottencom

Oprava obsahu k 2019: Jakou šanci má pohádka, když v Čechách a na Moravě řádí socialistický kapitalismus? A v rámci dotačních a rozpočtových mechanismů drancují bývalí veksláci a jim podobní šmejdi v hávu realitních magnátů prakticky celé "lukrativní" území naší země. Jak krásně se nám ta historie vrací??:((( ()