Maska démona

(festivalový název)
  • Itálie La maschera del demonio (více)

Úvod filmu - jednoho z nejcitovanějších hororů všech dob - představuje rafinovanou hru režiséra s divákem. Pomocí kamery se nás tvůrce snaží přesvědčit, že jsme to právě my, koho zavádí na popravčí hranici ve středověkém městečku v Moldávii. Skupinka vesničanů v čele s hrozivým inkvizitorem se pokouší upálit mladou čarodějnici. V okamžiku, kdy hranici začne stravovat oheň, nebe se zatáhne a déšť uhasí plameny. Divák uvězněný pod titulním mučícím nástrojem, originální to masky, může pokračovat dál. Totéž místo v současnosti: Doktor Choma Kruvajan a jeho asistent Andrej Gorobek přijíždějí navštívit princeznu Katiu. V kraji stále přetrvává legenda o takzvané Černé neděli, kdy „Satan chodí volně po zemi". V tento den se čarodějnice mstí svým pronásledovatelům. V podzemní kryptě se probouzí dávná oběť. (Letní filmová škola)

InJo

Hezky vypadající relikvie, vystavěná na staromódních (a dnes už v podstatě přežitých a nepoužívaných) žánrových proprietách (úvod odehrávající se v daleké minulosti, rodové prokletí, starodávná sídla, rozlehlé hrobky, tajné chodby, valící se mlha atd.). Zub času je ale holt nekompromisní svině a tenhle příběh je zkrátka až moc naivní a poplatný době svého vzniku na to, aby dokázal napínat a děsit i po padesáti letech. 60 - 70 % ()

eraserhead666

Pro těch několik neskutečně působivých scén bych hrozně rád šel do plna, ale budu kulturní barbar a nepůjdu, protože z celkového hlediska mě to překvapivě zrovna moc nevzalo. Až na ty scény, které mi přišly jako poslední záchvaty před smrtí, plně nekonzistetntní se suchým a neatmosférickým zbytkem, mi to přišlo takové nijaké, nezajímavé. Nekokázalo mě to chytnout, herci mi svou teatrálností přišli hrozně směšní (a to i s nádhernou Barbarbou v čele). Ten film má dobrou kameru, skvěle zpracované umělé exteriéry (to se mi vždycky líbí) a nárazově silné a působicé scény, ale nanesštěstí pro mě to věchno propojuje a vyplňuje nezáživnost a až vzájemně nekonzistentní střídání atmosféričnosti a naprosté neatmosféričnosti. 3.5* ()

Bloody13

Nedivím se, že Mario Bava s tímhle udělal takovou díru do filmového světa. Vsadil totiž na osvědčené prvky gotických horrorů a natočil ho svým detailním, místy až puntičkářským způsobem. Jedna prastará kletba, rodinný zámek s tajnou chodbou, hřbitov zahalený hustou mlhou a samozřejmě mladý doktor, který se pokouší osvobodit krásnou Barbaru Steele od zlých mocí. Celé to spojuje výborná hudba a vymazlená kamera, která si skrze černobílý obraz efektně hraje se světlem a tmou. Škoda, že snímek neměl vyhrocenější finále, jinak bych tomu hodil plné hodnocení. Pro milovníky gotiky se ale jedná o absolutní povinnost! ()

Paldini

Hororový skvost. Perfektní gotická atmosféra starého moldavského šlechtického sídla, které je plné tajných chodeb, skrytých hrobek a nemrtvých, kterým vévodí démonicky uhrančivá čarodějnice Barbara Steele. V roce 1960 musel být tenhle film pro diváka dost děsivý. Ponurost lokací je ještě znásobena černobílým obrazem, nasvícením scén a vhodně zvolenou hudbou. A je to pro mě zatím nejstarší film, který jsem viděl, v němž nemrtvý vylézá z hrobu :-) ()

Astaroth12

Ten začiatok bol démonický a veľmi strašidelný a ako jej pribili tú masku nielenže to bolo posobivé ale hlavne efektné.A ten hlas co sprevádzal celý film bol neskutočne mrazivý a tu sa veľmi hodil a dotváral ešte silnejšiu atmosféru.A to prostredie bolo strašidelno-nepríjemno temné a ten čierno biely nádych bol úchvatný a ani by som si to nevedel farebne predstaviť.CÍTIM PRÍTOMNOSŤ STRACHU A SMRTI,to bola pasáž z filmu a to som cítil aj ja pri tomto filme.Hádam najlepší gotický horor aký som videl,tento film má vtiahol do svojej temnej krajiny.M.Bava stvoril legendu.Neskutočne mrazivý,neskutočne atmosferický a totálne strašidelný. ()

• Film byl od počátku promítání považován za příliš hrůzostrašný a ve Velké Británii se až do roku 1968 nesměl promítat. (Chatterer)
  • Film se umístil na stanici Brova Channel v anketě "100 Scariest Movie Moments" na 40. místě. (Chatterer)