Danny Vinyard vidí vzor ve svém starším bratrovi Derekovi, který se po smrti otce, jenž byl coby profesionální hasič zastřelen v černošském ghettu, stal zapřísáhlým vyznavačem rasistických hodnot. Strmě stoupal v neonacistické skupině Bílá síla. Pak byl ale odsouzen za chladnokrevnou vraždu dvou černochů. Po třech letech v base se Derek vrací domů, ale už to není člověk jako dřív. Poté, co mu černoch ve vězení zachránil život, když se ho běloši snažili znásilnit a zabít, nedokáže být rasista. Jeho bratr Danny ale tento obrat nechápe, sám je členem Bílé síly. Ve škole má průšvih kvůli rasistické eseji. Proto se Derek sejde s vůdcem Bílé síly Cameronem a chce ho přesvědčit, aby nechal Dannyho jít. Všichni z gangu, jeho bývalí bratři, se však obrací proti němu, ani u Dannyho nenachází pochopení. Soukolí gangu se prostě točí dál. Semele i Dannyho? (TV Nova)

C0r0ner

Při úvodní scéně s obrubníkem jsem i já zavřel oči a to jsem zvyklý na kdeco. Zbytek filmu už tak brutální není, zato je to parádní drama o dvou neonacistech a jejich komunitě v USA. Norton ukazuje, že nemusí vždy hrát jen ušlápnuté blbečky a dost mu to tu sedí. 90% ()

Flynn

Zbožňuju filmy na zamyšlení a Kult k nim bezesporu patří. Člověk se může zamyslet nad tím o co vlastně bojuje a jestli není ta skutečná pravda přece jenom tmavě šedá a ne jenom černá jak si člověk myslí. Strhující výkon Edwarda Nortona, ten táhne snímek do kategorie extratřída. Vyníkající příběh a černobílá kamera to vše ještě více umocňuje. Prostě brilantní... ()

Andre3000

Téma, který si moc filmařů na servítky nebere rádo, dvě skvělý hlavní postavy, silnej příběh a krutej konec...pokud ve mě něco poslední době zanechalo stopu, tak je to právě Kult hákovýho kříže! ()

pakobylka

O tom, jak se rodí a z čeho žije rasismus ... na obou stranách barikády. Velice otevřená, hořká výpověď plná krutosti - a násilí, které plodí zase jenom násilí ... přičemž cesta ze začarovaného kruhu oboustranné rasové nesnášenlivosti a vzájemného pohrdání téměř neexistuje. Ve finále s lehkým mrazením v zádech a s mírnou nevolností kolem žaludku napjatě čekáte, odkud přijde úder - abyste se v jedné vteřině nechali srazit k zemi. P.S.: Škoda, že snímek ve větší míře nerozebral poměry ve věznici a důvody, které vedly k postupné proměně názorů hlavního hrdiny. ----- !!! MOŽNÝ SPOILER !!! ----- Taky si nejsem až tak úplně jistá, jestli by jediný rozhovor dokázal zapůsobit na jeho mladšího brášku natolik, aby se vzdal všeho, co vstřebával a čím žil několik let. ()

kostak

Nefandim filmům, co se snaží vychovávat. Tohle je špatný, tohle je dobrý, tihle sou zlí a tihle zase hodní, a když budeš zlobit, špatně dopadneš - viz závěr, který mi přišel dost naivní a nedotažený. Přesto z filmu převládají pozitvní dojmy, už kvůli Furlongovi a Nortonovi; 3 hvězdy si nezaslouží. ()

Jim_Beam

Výbornej film. Oba hlavní herci jsou úžasný, scénář výbornej a ten konec, ten je neuvěřitelně silnej... Jen je to jeden z těch konců, kdy si říkám, jak by to asi vypadalo dál. Zajímalo by mě, jak to zamává s Nortonem, na druhou stranu by byl vrchol filmu uprostřed a celý by se to protáhlo na neúnosně dlouhou dobu. ()

O´Hara

Jeden z nejemociálnějších filmů,co jsem kdy viděl.Zobrazení amerických rasových nepokojů mě naprosto dostalo.Navíc vynikající herecký výkon E. Nortona tomuto filmu ještě hodně přidal. ()

emo

Vynikajúca dráma, ktorá originálne a odvážne spracúva nepríjemnú a večne aktuálnu problematiku... Ed Norton MAL za stvárnenie Dereka dostať Oscara! ()

BoXBe

Film, jehož scéna obrubníkem mě někdy straší ve snech a je to už hodně dávno, kdy jsem to viděl naposled. Jinak je American X něco jako povinná četba, řekl bych. ()

rizek2

Tohle je veledílo. Sonda do života neonacistů, která je tak reálná, že by i pánové z Národního odporu mohli přikyvovat. Životní cesta Dereka ze zapáleného neonacisty do klidného středního věku rozhodně nenudí a nemá ani tendenci šokovat. Prostě přijměte fakt, že ten chlapík má háknkrojc na hrudi, ale už ho to nebaví a tetování jentak nesmejete - musíte se změnit uvnitř.... ()

mortak

Nacismus vyvěrá ze záměny individuální odpovědnosti, na které je založeno trestní právo v demokracii, za kolektivní odpovědnost, která je základem totalitních režimů, základem diktatury a teroru. Jenže kolektivní odpovědnost je pro člověka lákavější - na jedné straně "my" a na druhé "oni". Hledat konkrétního viníka konkrétního činu je zdlouhavé a namáhavé. Vynikající recenze na tento film: http://aktualne.centrum.cz/kultura/film/recenze/clanek.phtml?id=644109. A já jen dodám: má film tak vysoké hodnocení díky svému výchovnému poselství, díky svému černobílému vidění, anebo proto, že je mnoho diváků fascinováno tou temnou stránkou (viz klíčová scéna filmu), a proto přežije i to morální ponaučení na konci? Která tvář Dereka fascinuje diváky? Ta nacistická, nebo ta dušínovská? ()

Googlak

Až pri tomto filme som si všimol hereckých kvalit Edwarda Nortona , ... Film je skvelo a zaujímavo natočený a ja som rád , ...Že som mal možnosť si tento fim pozrieť - BRAVO!! ()

EstéCaňa

Z té filmové stránky bych byl nucen dát čtyři hvězdy. Občas se mi prostě nelíbila kamera ani nějaký vedlejší výkony herců, ale to jsou banality! Z pohledu scénáře a realistického pohledu na věc, bych dal samozřejmě za pět hvězd. Derek a jeho bratr se pro mě stali takovími standarty, které bych chtěl vidět nadále v dalších filmech, ale pouštět se kontroverzních příběhů je opravdu dřina, protože od takovích příběhů se očekává vždcky mnoho. A ne vždycky se naše očekávání vyplní. Tony Kaye, jakožto neznámý a troufnu si říct že i nezkušený režisér, který doposud odrežíroval čtyři filmy, překonal mé očekávání a takový příběh zvládl. 10/10 ()

pufina

Dokonale strhující drama. Prolínání jednotlivých částí (minulost - černobílá; přítomnost - barevná) bylo opravdu skvěle provedené. Rasismus je téma, které bude aktuální a vždy se povedou spory. Jen mě trochu mrzí, že jsem se nedočkala scény, že by si Derek vyřízl hákový kříž z prsou. Závěr byl neskutečně dojemný, Derek doplatil za své činy (i když se člověk změní, jeho okolí zůstává stejné). A Edward Norton byl zkrátka vynikající! ()

dr.fish

Film jsem viděl v kině na premiéře a dnes ho viděl podruhé po čtrnácti letech. I po těch letech je to silné téma, výborný film. Doporučuji všem těm, kteří začínají koketovat s jakýmikoliv extrémnějšími myšlenkami jako vhodnou terapii. Svět není černobílý a nemá rychlá řešení. Jednoduchost a rychlost je dobrá pro sport, ale ne pro život. To jsem si odnesl z filmu. Norton je skvělý, film diváka zcela pohltí. Patří právem mezi prvních 200. 90% ()