Souboj s rodinou

• Velká Británie Fighting with My Family (více)

Srdečná komedie Souboj s rodinou je natočená podle neuvěřitelného skutečného příběhu úspěšné wrestlerky Paige. Paige a její bratr Zak, kteří se narodili do harmonické rodiny zápasníků, jsou nadšení ze své životní šance zúčastnit se konkurzu do WWE. Místo v tomto výcvikovém programu však nakonec získá jenom Paige, která musí opustit rodinu a čelit novému drsnému světu na vlastní pěst. Paige si na své cestě musí sáhnout na úplné dno, bojovat za své blízké a nakonec dokázat světu, že právě to, co ji odlišuje od ostatních, by z ní nakonec mohlo udělat hvězdu. (HBO Europe)

F_FF_Brukner

Na tenhle kousek mě přivedlo pátrání v životopisných filmech, které semotamo preferuji pro jejich zdánlivou autenticitu spočívající v rámcovém pocitu, že se něco takové někdy někde zřejmě skutečně událo. Problém u filmů dle skutečných událostí tkví v čemsi, co nazývám „vrstveným subjektivismem“. Účastník události ji popíše ze své subjektivní perspektivy, tj. neobjektivně. Jeho subjektivní popis subjektivně přepíše autor knižní předlohy; tu subjektivně zpracuje autor scénáře, který pro změnu pochopitelně opět subjektivně převede na plátno režisér, přičemž na výsledku se podepíší herecké výkony, střih, kamera, hudba a tuna dalších aspektů, což jsou de facto další dílčí interpretace původního příběhu. Takže „životopisné“ filmové počiny bývají zpravidla autentické hlavně tím, že se trefí správně alespoň do jmen… Jinými slovy nežiju v domnění, že to, na co se koukám, se skutečně odehrálo tak, jak mi to běží před očima. To mě ve většině případů přiměje k tomu, že se o danou látku či osoby zajímám s broukem v hlavě jménem „Jak to teda, krucisedinka, vlastně bylo“. Nu a tím vším chci říct, že tady mě nic takového nepotkalo a příběh hlavní hrdinky a její Kelly Debily mi byl vcelku buřtšumák, protože za a) mě bojové sporty neberou a za b) když už, tak nepovažuju za bojový sport cirkusovou show, při níž se zraníš, tak akorát když omylem netrefíš pečlivě nacvičenou sestavu. Z tohohle úhlu pohledu mi pak přijde legrační, jak svá vítězství tihle živí komiksáci emotivně prožívají a jakou diváckou obec si taková blbina dokázala vybudovat. Takže na vině mé nelibosti nebyl ani tak film jako takový, jakožto spíše látka, kterou zpracoval. Odhlédnuto od toho, je to fajn průchozí podívaná, tj. po druhé už to pravděpodobně nikdy nepotkám. Za zmínku stojí jistě i proměna sociopatické vraždící maminky lvíčků bojující o železný trůn, Leny Headey, jejíž identifikace mi chvíli trvala, a bez mučení doznávám, že několik vtípků bylo z ranku legračních a neblbých. Takže why not. ()

antalyan

Wrestling se ke mně hodí asi jako zmrzlina k vepřovému, přesto mě tenhle film mimo můj žánr i téma dokázal zaujmout a poskytnout zajímavý náhled do světa, který je mi cizí. 3,5 * ()