Všechno nejhorší

• USA Happy Death Day (více)

Jak by se vám líbilo uvíznout v časové smyčce, kdy byste dokolečka prožívali ten samý den? A zrovna své narozeniny? A jak by se vám líbilo, kdyby vás na jeho konci pokaždé někdo zabil? Přitom, když se vysokoškolačka Tree probudila, bylo všechno normální. Ačkoliv, otevřít oči v posteli cizího kluka, který na vás vyděšeně zírá, a vůbec nic si nepamatovat, to úplně běžné není. Jenže Tree je tak trochu zlobivá holka, která se s ničím a nikým nepáře, a podobné věci se jí stávají celkem běžně. A zítra to bude asi podobné, protože Tree má dnes narozeniny a večer se chystá trochu kalit. Plány a krční tepnu jí však přetne podivné individuum s maskou. Když se Tree probudí, není ani v nemocnici, ani na onom světě, ale ve stejné cizí posteli stejného cizího kluka. Že by to byl jen špatný sen? To sotva, zvlášť když se to, co se v něm odehrálo, až příliš podobá prožívané realitě, včetně ukázkově morbidní tečky. S dalším probuzením už Tree začíná být jasné, že se ocitla v noční můře, která neskončí, dokud neodhalí identitu vraha s maskou. A tak se stává vyšetřovatelkou vlastní vraždy, která má oproti vrahovi jednu velkou výhodu – ví, co se stane v každé další minutě, a může se na to připravit. Ke své smůle si však svým dosavadním chováním zadělala na pěknou řádku nepřátel a pod maskou zabijáka se může skrývat kterýkoliv z nich. Tree si navíc nikdy nemůže být jistá tím, že i tu příští smrt dokáže přežít. (Cinemart)

castor

Studentka Tree tak trochu často roztahuje nohy, možná je to tím, že přišla o mámu, možná tím, že je součástí povrchního univerzitního spolku, každopádně musí rychle vystřízlivět, aby dokázala vyzrát na vraha a ještě se stát lepším člověkem. V podstatě variace na komediální klasiku Na hromnice o den více. A prostě oddechová kravinka. Nic víc, nic míň. Hororový žánr, i když jde spíš o takový guláš, si s tématem časové smyčky nikdy ještě úplně nezanotoval. Pár lekaček, místy slušná atmosféra, jinak ale blbina s nemastně natočenou akcí, která se nemůže opřít o pořádný scénář. Ten těží z dávno proklepnutého tématu nekonečné smyčky, jinak ale selhává každých tucet minut. Namyšlené děvče se probouzí v cizí posteli, netuší, která bije, pozuráží kdekoho, chystá se na narozeninovou párty a nakonec zemře. Samotné odhalení dotyčného v masce je, no, nijaké. Vrahem mohl být kdokoliv. Mile přehrávající Jessica Rothe nikdy nebude blonďatým Billem Murraym, každopádně každé ráno se probudí s novými informacemi, jenže ne vždy je dokáže využít a trestuhodně se nepracuje ani s tím, že se na ní projevují zranění z předchozích mordů. Prostě všude jsme skončili tak někde na půli cesty. Ani rating nedovoluje si pořádně dovolit. Což je škoda. Stejně jako fakt, že se tvůrci mohli vyřádit s tím, jak dotyčná každý večer zařve. Naštěstí občas mile sklouzneme do sebeparodické roviny. A zmiňovaná Rothe dle mého nehraje vůbec zle. A vypadá zatraceně dobře. ()

Xmilden

Před slovíčko horor bych klidně dodal kinder horor. Krev opravdu nečekejte a napětí při kterém si ohlodáte nehty také ne. Filmík stojí na postupem času sympatické hlavní hrdince a nejvíce na pro mě oblíbeném Hromnicovém tématu. Tvůrci inspiraci nijak nepopírají. Jako příjemně utíkající jednohubka svou úlohu Happy Death Day bez problému plní. A tentokráte tu dětskou přístupnost odpouštím. 60% ()

JohnnyD

Nie je to prvý a dokonca ani druhý slasher, ktorý používa premisu Groundhog Day (námatkovo Camp Daze a The Final Girls), dokonca tento námet ani nejako extra inteligentne nevyužíva (žiadna žánrová hra, i keď emancipáciu obetí vidieť aj tu), no je to dokonalý oddychový horor, akých sa v osemdesiatych rokoch točili desiatky ročne a dnes ich je ako šafranu (z poslednej doby napr. The Babysitter). Je to krátke, svižne nakrútené, skvelo obsadené (Jessica Rothe!), má to solídny koniec s odhalením vraha a niekoľko vtipných scén. Len tá vrahova maska je na palicu. Každopádne dúfam, že z toho bude desaťdielna sága s rozvetvenou mytológiou, kde sa v šiestom filme dozvieme, že za opakovaním dňa môže stará keltská kliatba. Slasher žije! ()

T2

Rozpočet $4,8miliónaTržby USA $55,683,845Tržby Celosvetovo $125,479,266Tržby za predaj Blu-ray v USA $2,314,381Tržby za predaj DVD v USA $1,829,039║ Úvod mierne rozpačitý a vďaka herečke v hlavnej úlohe aj otravný ale asi po pol hodinke sa to začne konečne lepšie formovať a v celku aj využívať načrtnutý potenciál. Slušne to zamotá hlavu z pozíciou vraha. Postupne tipujete spolu s obeťou, kto by to mohol byť. Lakačky fajn, občasná dejová hravosť, nápaditosť pri hľadaní možnej presmyčky z resetovania dňa tam padnú na úrodnú pôdu. Záver je možno trošku prekombinovaný ale ešte ako tak v znesiteľnej norme. U mňa v celku prekvapenie, nie je to až tak úplne tuctové. /70%/ ()

misterz

Časové slučky mám veľmi rád, a treba uznať, že v tomto prípade ide aj o slušnú zábavu, kde sa hlavná hrdinka snaží prísť na identitu tajomného vraha. Páčilo sa mi aj konečné rozuzlenie, ktoré bolo celkom nečakané a slušne premyslené. Vidno, že sa so scenárom niekto pekne vyhral. Len škoda, že to bolo bez gore a iba s minimom napätia, hodne by sa sem hodilo. Suma sumárum vidím to na príjemne strávený čas a fajnový relax. Lepší priemer. 65/100 ()

• Pôvodný scenár obsahoval materiál s ratingom R, čiže mládeži neprístupný, no neskôr sa film stal iba tretím slasherom, ktorý vstúpil do amerických kín s rodinným hodnotením PG-13. Predchádzajú mu snímky The Final Girls (2015) a Prom Night (2008). (WalterIK7)
  • Pôvodná maska navrhnutá americkým dizajnérom Tony Gardnerom bola s tvárou prasaťa, a teda motívom, už použitým v sérií Saw. Gardner, ktorý sa v deväťdesiatych rokoch podpísal pod inú slávnu sériu, Vreskot, pre ktorú napísal slávny kostým zabijaka, však neskôr prišiel s nápadom detského kostýmu aký aj zrealizoval do finálnej podoby. Masku mal režisér Christopher Landon vyskúšať v kancelárii a vystrašiť ňou miestneho pracovníka, čo sa aj podarilo a režisér vedel, že je pre potreby filmu tá pravá. (WalterIK7)

Vince Vaughn v těle mladé dívky

Vince Vaughn v těle mladé dívky