Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Kdesi v Zapovězeném lese žije zlý čaroděj Kruciatus (Josef Abrhám). Ten se před sto lety pokusil zničit království, kterému dnes vládne král Alexandr (Jaromír Hanzlík), jenž má dva syny – následníka trůnu Jana (Patrik Děrgel) a mladšího prince Karla (Kryštof Hádek). Karel se však nechce s rolí druhého v pořadí za žádnou cenu smířit. S pomocí svého sluhy Pakosty (Pavel Kříž) se na hradě vloupá do zakázané komnaty, získá kouzelné rekvizity, které tu po zlém čaroději zůstaly, a hodlá svého bratra zničit. Princ Jan tak vypije kouzelný lektvar, který mu jeho povedený bratr naservíruje, a ten mu vmžiku vymaže paměť. Jan se poté bezhlavě vydává na cestu do Zapovězeného lesa, ve kterém každý, kdo tam kdy vkročil, beze stopy zmizel. Od tohoto okamžiku se začíná odvíjet řetězec dramatických, ale především často komických situací. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (492)

Krt.Ek 

všechny recenze uživatele

Abych nezapomněl okomentovat štědrovečerní pohádku: hmm, co jsem to vlastně chtěl? Ach, ta paměť, ta paměť, to víte už mám své roky, letos mně bude čtyřiadvacet... pokud si pamatuju... heč! Á, už vím, Kryštof Hádek a Pavel Kříž! Po delší době to vyšlo, stvořili nezapomenutelné záporáky! Což však nemohu říci o představiteli titulního hrdiny, Patriku Děrgelovi, on a jeho princ se mně hned po změně kanálu vykouřili, ano, z hlavy. Celkem vzato, měl jsem tu čest s bohužel opomenutíhodnou pohádkou. Repete nehrozí. 55% ()

Necrotongue 

všechny recenze uživatele

Pravděpodobně bych hodnotil třemi hvězdičkami, protože to žádná pecka nebyla, i když příběh byl jasně srozumitelný, herecké výkony na úrovni (Kryštof Hádek hrál pěkného hada), drak nebyl z nejhorších a díkykomukoli, nikdo nezpíval. Pro čtvrtý kousek jsem se rozhodl, protože jsem se výborně bavil, tolik kvalitního humoru jsem nečekal ani omylem. Pochechtával jsem se od samého začátku, ale turnaj tomu nasadil korunu (roztleskávačky, postupový pavouk). Spokojenost. ()

Reklama

kingik 

všechny recenze uživatele

Když pustíte Karla Janáka k pohádce, počítejte se zakomponováním řady moderních prvků, nezůstanete ušetřeni debilních postav a ani situací, v nichž se protagonisté nacházejí, občas na vás jukne svěží a originální pojetí, schematický ráz pohádek je často podemílán, ale celé to vázne na slabé řemeslné zručnosti a pičoidním buzerantství mít z obyčejně vyhlížející pohádky pohádku pohádek. Strašilo vás před časem obočí Patrika Děrgela v(H)Ulici? Už se ho nemusíte bát. Janák mu ho uhladil porcí ejakulátu. Nyní je sice stále husté, tak trochu London look, ale bez Rimmelu, nicméně už neidentifikujete na jeho čele zarostlou piču. Tu ve snímku zastupuje Josefíková, která si pro potřeby role dolepila knír. Sbírka zvadlých herců - Hanzlík, Abrhám a Mrkvička. Jeden horší než druhý s přibývajícími léty. Hanzlík mohutně ohlašoval konec kariéry, no jo, kačáky došly, tak se vrátil s podprůměrným herectvím, je mně za něj stydno. Herec. Hahaha. Mrkvička - už mu ani nedávají dialogy, tak zahrál huhňajícího kreténa, v "trajleru" jsem si ho spletl se Suchánkem. Abrhám, chrchlavec obecný. Herec. Hahaha. U Kříže mně přišlo, že se za svoji pablbskou roli sluhy Pakosty styděl. Jediný, kdo zahrál nad slabé televizní poměry, byl Hádek. Ten jeho záporák to vytáhl z nudy. Výprava tomu vůbec nepomohla, když vizuál byl jen a pouze hrubě televizní. Občas ucházející triky. Jan Maxián dodal snesitelnou a zajímavě anti-pohádkovou hudbu. Celkově ale absolutní nuda sešpikovaná z bezduchého a septikového scénáře, na kterém si zjebaně zahudlal Hudský, a to celé v nezvládnutém režijním provedení a s nápady okoukanými z jiných (ne jen) pohádek. Jen to bylo použito tak, aby to vypadalo pro netrénované oko originálně. Já mám ale natrénováno dost, takže na mě si nepřišli. 20% ()

Adam Bernau 

všechny recenze uživatele

Od loňského Štědrého večera (Princezna a písař) byl vyměněn scénárista a je to znát. Na příště ještě vyměnit režiséra a už by to snad mohlo mít nějakou úroveň. Stále ještě vázneme v rozbředlosti, v absenci formy, ale aspoň sám příběh tentokrát není hloupý a způsob dějového rozprostření zápletky je velmi dobrý. Je zde přítomna i tvůrčí žánrová sebereflexe, považte: Nikoli nejmladší, druhý či třetí princ je tím k vítězství předurčeným naivním dobrákem, naopak je jím legitimní následník, překonávající úklady mladšího bratra (škoda jen, že je nám toto schéma hned od úvodních titulků servírováno tak polopatisticky - hodnověrnost celé královské rodiny se tím dost snižuje). Onen následník pak klasicky vysvobodí princeznu zabitím draka, načež zmizí, což bývá často spojeno s lživým přisvojováním si oné zásluhy nějakým vyděračským podvodníkem - zde naopak je to sám hrdina, který bude svůj hrdinský čin popírat (protože si ho nepamatuje; mimochodem souboj s drakem, jemuž pekelně smrdí z tlamy, je překvapivě dost pěkný, včetně chování prince i princezny v jeho průběhu a bezprostředně po něm). Základní zápletka, tedy opakované ztrácení paměti a na ní závislého vědomí vlastní minulosti i identity, je nejen vhodným prostředkem k naznačené žánrové reflexi, ale spolu s opakovanými návraty vygumovaného prince na stejná místa ustavuje archetyp hrdiny, který musí stále znova procházet touž cestou. Celé to je navíc podáno vtipně, srov. seznámení s Cecilem (jehož představitel Plesl má našlápnuto k tomu, stát se novým pohádkovým guru, srov. jeho nedostižného komořího v Kdyby byly ryby), či návštěvy u zlého čaroděje, který si to z něj málem hází a ve své napruděnosti si ani neuvědomuje, že páchá dobro (výběr Abrháma pro tuto roli vyznívá jako velmi dobrý tah, ačkoli jak od něj, tak od Plesla mohl režisér žádat rozhodně víc, než s čím se spokojil). Také oba princové i princezna jsou pojati i sehráni velmi chvalitebně, zvlášť bych vyzdvihl netypického, zato typově dokonalého Kříže ve vedlejší roli padouchova sluhy. Naopak oba rodičovské královské páry patří k slabinám filmu - jejich pojetí je velmi slabé, specifický přínos pro příběh či zábavu nulový a s vyjímkou Freimanové, jejíž královna má jistou úroveň i šmrnc (což žel v kontextu nijak nevyzní) úroveň pohádky nezvedají ani jejich představitelé, jakkoli patří k druhdy nejpřednějším tvářím čs. tv obrazovky. Nic z toho naopak neplatí o Bokové-Liškové, jejíž mladá hostinská sice taky patří k odfláknutým postavám, ale je alespoň nic nekazící ozdobou. Summa: Pohádka postavená na opakovaných zvratových "Dobrý den" momentech mě bavila, myšlenkově zaujala a v dlouholeté bídě tohoto žánru patří určitě k těm lepším kouskům. ()

FFilipCZ 

všechny recenze uživatele

Osobně jsem byl tedy velice zklamán výběrem pohádky na tento den. Již několik let patří mezi naše tradice zasednout po štědrovečerní večeři k televizi, zapnout ČT1 a strávit společné chvíle u nové pohádky. Tento rok jsme byli všichni velice zklamaní. Mě prostě hrozně vadí, když se v pohádkách snaží zakomponovat nějaké zmodernizované scény a věci. Mám raději typickou klasickou pohádku bez všech těch hloupostí a udělátek. Místy mi to přišlo spíše jako parodie. No, ČT1 má ještě dva pokusy (dnes a zítra), kde chystají také nové pohádky. Momentálně u mě ale stále vede Sedmero krkavců, které vysílala Prima trošku s předstihem. ()

Galerie (151)

Zajímavosti (10)

  • Mnohé, nejen interiérové scény, byly natáčeny na hradech Křivoklát (hrad princezny) a Kokořín (sídlo princů). Veškeré souboje se točily na louce pod hradem Točník. (formelin)

Související novinky

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám

17.05.2022

České nebe se rozrostlo o další velkou hvězdu, ve věku dvaaosmdesáti let totiž zemřela jedna z nejvýraznějších postav naší kinematografie, Josef Abrhám. Oblíbený herec se poslední dobou bohužel… (více)

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno

11.10.2016

Pojďte si zahrát AZ kvíz a moderovat zprávy ve výstavě na Špilberku. Vybrat písmenko a správně odpovědět, zasednout před mikrofon a čtecí zařízení a přednášet zprávy, nakouknout do zákulisí slavných… (více)

Reklama

Reklama