Ozark

• USA Ozark
USA, (2017–2022), 44 h 30 min (Minutáž: 52–80 min)

Jason Bateman, Laura Linney, Julia Garner, Esai Morales, Jason Butler Harner, Clayton Rohner, Sean Freeland, Ralph Alexander, Skylar Gaertner, Josh Randall (více)

Finanční poradce donutí rodinu odejít z Chicaga do oblasti Ozarks v Missouri, kde musí během pěti let vyprat 500 milionů dolarů, aby uchlácholil drogového bosse. (Netflix)

Recenze uživatele koty2201 k tomuto seriálu (5)

Ozark (2017)

Zhrnutia celých seriálov po niekoľkých sériách pre mňa nie sú jednoduché. Treba mať na pamäti, že ku konkrétnym veciam, a teda k príbehu, postavám, technickému spracovaniu, hereckým výkonom a tak ďalej, sa venujem v "recenziách" jednotlivých sérii Ozark seriálu. Preto tu budem veľmi stručný a všeobecný. Zvyšok už je v rámci konkrétnych sérii ako som už povedal. Ozark je výborný seriál a jeden z klenotov, ktorými sa môže Netflix pochváliť. Nie je dokonalý rovnako ako samotný záver celého deja, ale boduje po všetkých stránkach. Všetko sa rozhodne nepodarilo na 100%, rozhodne nie. Napriek tomu si zaslúži pozornosť všetkých, ktorí majú radi trilery, akčné seriály, napínavé momenty, boj s drogovým kartelom, ale aj rodinné a vzťahové drámy. V tomto si každý príde na svoje. ()

Season 1 (2017) (S01)

Netuším aký budem mať dojem po dopozeraní celého seriálu, ale som rád, že som si na Ozark našiel čas a je to vážne jeden z tých naj seriálov na Netflixe. Pretože táto služba nemá vždy tú najlepšiu povesť. Ale väčšina ich seriálov je vážne skvelá. Filmy im už idú menej dobre. Každopádne, tvorcovia sa mi trafili do vkusu. Pretože takéto trilery a drámy o vydieraní a nelegálnej činnosti mám rád. Jason Bateman ma milo prekvapuje, pretože bohužiaľ, ale nikdy predtým som ho v dramatickej roli ešte nevidel. A musím uznať, že to zrežíroval a aj zahral veľmi dobre. Ukázal, že mu to ide od ruky nie len pred, ale aj za kamerou a je to talentovaný herec a aj tvorca a režisér. Netvrdím však, že aj tu občas nevidím tak jemne humorný moment, aj keď by smiešny asi nemal byť.  Marty Byrde (Jason Bateman) je finančný poradca, ktorý so svojím spoločníkom Bruceom (Josh Randall) pomáha hospodáriť ich klientom. Celkom sa im darí, až kým nezistí, že Bruce pracuje pre mexického narkobaróna Dela Garciu (Esai Morales) a kradol mu prachy. Tak je Marty donútený Delom odísť so ženou Wendy (Laura Linney) a deťmi Charlotte (Sofia Hublitz) a Jonahom (Skylar Gaertner) k jazeru Ozark a začať mu prať prachy a zmazať dlh, aby Del nezabil jeho rodinu. Nie je to jednoduché, pretože nie len že musí riešiť rodinné trable s deťmi a manželkou, ale aj s jeho "obchodnými partnermi" pri jazere a s agentmi FBI.  Ako som už hovoril, tak tento žáner mi nie je cudzí a bavia ma podobné filmy alebo seriály. Avšak nehovorím, že je Ozark vymyslený bezchybne a že scenár nemá občas nelogické zakopnutia alebo aj hluché miesta. Ale vie udržať divákov v napätí a vždy sa niečo deje a situácia sa často komplikuje.  Postavy sú však napísané veľmi dobre a naozaj sympaticky. A to aj tie kladné a aj záporné. Seriálový formát umožňuje, aby každý charakter a jeho herecký predstaviteľ, mal svoj priestor zažiariť. A napriek tomu, že je postáv požehnane, u každého vidíte jeho posun a vývoj. Často vás konanie niektorých z nich aj prekvapí a ich pravá tvár sa vám v seriáli odhaľuje postupne. A váš vzťah k nim sa vám postupne mení. A taký je celý dej, pretože nie vždy sa stane to, čo čakáte. V prvej sérii ma najviac herecky bavili hlavne členovia rodiny Byrdeových, ale aj agent FBI Roy (Jason Butler Harner), pestovateľ opiátov Jacob (Peter Mullan - pre mňa známy ako smrťožrút Yaxley z Darov Smrti) a zlodejka Ruth (Julia Garner) - mimochodom, je to aj veľmi sympatická žena, nie len herečka :D Technicky ide o seriál na celkom solídnej úrovni. Práca s kamerou síce nie je nejaká oscarová, ale dosť dobre sa na to pozerá. Páči sa mi ten namodralý chladný filter. Momenty prekvapenia sú umocnené aj strihom, čiže tam sa tiež tvorcovia vyhrali. Hudobne ma Ozark baví tiež, pretože dobre dramatizuje jednotlivé scény a podtrhuje napínavú atmosféru. Zasadenie deja v okolí jazera je tiež zaujímavý nápad aj keď ma neohúril nejak výrazne. Masky sú spracované dobre, hlavne ak sa jedná o mŕtvoly :D Kostýmy neprekvapia, keďže ničím nejak typické ani nie sú.  Takže rozhodne by si mali fanúšikovia podobných diel nájsť čas aj na Ozark a odporúčam. Zároveň som zvedavý ako to bude ďalej pokračovať v druhej sérii. Dúfam, že ma nečaká prepad v kvalite. () (méně) (více)

Season 2 (2018) (S02)

Keďže všetko podstatné je napísané v hodnotení 1. série, tak sa nemá zmysel k tomu vracať. Ale musím konštatovať, že 2. séria krimi trileru Ozark, je ešte o niečo lepšia ako prvá. Skutočne tu tvorcovia viac zapracovali na niektorých neduhoch prvej série. Hlavne to už nie je občas tak nuda. Čiže nemá to už tie hluché miesta ako minule. Rovnako je tu neustále niečo napínavé, plno zvratov a nečakaných situácii. V pokračovaní sa sústredíme hlavne na postavenie kasína, ktoré prišlo ako návrh na konci 1. série. Postavy ma opäť prekvapujú svojim konaním v niektorých momentoch. Aj keď už sú o niečo viac predvídateľnejší. Neustále ich však rozvíjajú a všetci majú moje sympatie. Z pohľadu hereckého obsadenia ma medzi novými postavami najviac baví asi asistentka šéfa mexického kartelu, Helen Pierce (Janet McTeer). Je to fakt nepríjemná pani, ktorá pôsobí správnym chladným dojmom. A keď sme už pri tých negatívnych postavách, ale známych od 1. série, tak tu si najviac všímam Lisu Emery ako Darlene Snellovú a Trevora Longa ako Cade Langmorea. Teda aby som nemenoval stále tých istých samozrejme. To je však pre túto sériu všetko a teším sa na tretiu. Len dúfam, že každá postava dostane zaslúžené rozuzlenie a aj celý dej ako taký. Nerád by som bol z konca sklamaný. ()

Season 3 (2020) (S03)

Povedal by som, že 3. séria seriálu Ozark je taká dvojtvará. Začiatok je trochu hektický z dôvodu, že sa deje viacero vecí naraz, ale napätie tak trochu ubralo z plynu. Keby je v takomto stave celá séria, tak je asi na úrovni tej prvej. Čiže pomerne mimoriadne dobrý napínavý krimi triler (8/10), ale má svoje rezervy a mohol v mnohých veciach pridať na ťaživej atmosfére. Ale ten záver to posunul na novú úroveň a na tak nervydrásajúce a emočné finále som nebol pripravený. To bolo niečo skvelé a aj preto som sa nakoniec rozhodol pre 5 hviezd a.k.a. 9/10 v tomto prípade. Len škoda, že to takto kvalitatívne vyšvihol až ten záver (približne posledné 3 z celkových 10 epizód). K technickým veciam som sa vyjadril už v hodnotení prvej série a teda sa vyjadrím už len k postavám a výkonom ich hereckých predstaviteľov. To, čo scenáristi robia s postavami a budovaním ich charakterov je niečo úžasné. Nie je to samozrejme dokonalé, ale laťka je dosť vysoko. Ale páči sa mi, že keď už niekto pribudne do obsadenia (a občas ubudne, ale to už by boli spoilery), tak to stojí za to. Preto ma z nových hereckých tvárí najviac oslovil predstaviteľ Omara Navarra, čiže šéfa kartelu, pre ktorý rodina Byrdeových pracuje - Felix Solis. Ten tohto sviniara teda hrá perfektne. A ešte sa mi páčil výkon Toma Pelphreya ako Wendynho brata Bena Davisa. Hrať psychicky narušeného človeka nie je vôbec jednoduché. Ale on si s tým poradil ako pán. Takže ja som už len zvedavý, ako celé toto napínavé dobrodružstvo v 4. sérii nakoniec dopadne. A hlavne kto to prežije a aký bude osud jednotlivých hrdinov. Bolo by fajn, keby nie každý dosiahol nejaký pomyselný happyend a teda to nedopadlo presne podľa očakávaní. ()

Season 4 (2022) (S04)

Po dopozeraní poslednej finálnej série, som si musel ísť na Google prečítať vyjadrenia tvorcov seriálu. Pretože ten koniec je aký je a cítim, že asi boli pôvodné plány iné. Zistil som, že naozaj mal mať Ozark aj 5. sériu a tá to mala celé ukončiť vo veľkom štýle. Nezasiahol do toho Netflix, čiže vzniku piatej série nič nebránilo. Filmári napriek tomu prijali rozhodnutie, že lepšie bude pridať 4 epizódy navyše ku klasickým desiatim, v rámci 4. série. Okej. Veď ak to tak je lepšie, bol by som za. Ale ani nebolo.  Každá postava našla nejaký vlastný koniec svojej príbehovej linky a všetko sa nejak uzavrelo. Napriek tomu nie som až tak spokojný. Tentokrát musia Byrdeovci (Jason Bateman, Laura Linney, Sofia Hublitz, Skylar Gaertner) definitívne vyriešiť otázku slobody Omara Navarra (Felix Solis) a konečne sa vymaniť z jeho pazúrov.  Okrem toho, musia nájsť nejaké legálne východisko cez ich nadáciu, a vrátiť sa späť do Chicaga. Wendin otec (Richard Thomas) si nárokuje opatrovníctvo vnúčat, aj keď nie je to z jeho strany úprimné a Ruth (Julia Garner) si chce spraviť vlastný biznis z Byrdeových kasína. Kde v tejto veci spolupracuje s Rachel (Jordana Spiro), ktorá sa z Miami vrátila domov. Lenže týchto liniek je pomerne dosť ako vidíte. Myslel som si, že teda 14 epizód by malo stačiť. Zo začiatku to tak aj vyzerá. Bohužiaľ, scenáristi začali panikáriť a ku koncu už bolo všetko len tak jemne načrtnuté a narýchlo, len aby sa niečo dialo. Linky ukončia nie úplne sympaticky a Byrdeovým nechajú otvorený koniec, ktorý si má divák vysvetliť sám. Bol happyend, nebol happyend? Nikto nevie. Mal som pocit, že sledujem teaser na 5. sériu, ktorá ale nikdy nepríde. Čo je teda dosť horkosladký koniec. Nevyužitý potenciál tak napínavého trileru a rodinnej drámy. Blbé, pretože ten seriál je až na koniec, skvelý. Prácu s postavami majú scenáristi stále mimoriadne dobrú a toto im ide už od začiatku. Build ich charakterov a vývoj je sympatický. Každý vás má šancu zaujať a aj to, tie postavy využívajú. Napätie je vystavané tiež veľmi dobre a toto je zachované aj v poslednej sérii. Herci odovzdávajú rovnako solídne výkony. Takže tu je to v poriadku. Len ako som povedal, koniec sa nevydaril podľa predstáv na 100%. Technicky seriál ostáva na rovnakej úrovni ako bola 1. séria a teda by som sa opakoval. Takže ak ste sa bavili pri predošlých sériách, oplatí sa zistiť, ako to celé skončí. Len nebudete asi nadšení, ani skákať od radosti. Posledná epizóda je menším sklamaním. Napriek tomu nie je koniec úplne márny. ()

Marvel nejspíš našel svou Silver Surfer

Marvel nejspíš našel svou Silver Surfer

04.04.2024

Emmy 2022 opět v režii HBO

Emmy 2022 opět v režii HBO

13.09.2022

Zatímco v loňském roce ceny Emmy ovládl zcela Netflix, letošní 74. ročník kabelovka HBO mocně vrátila úder. Díky jasným vítězstvím seriálů Boj o moc a Bílý lotos toho zkrátka na streamovacího giganta… (více)

Nominace na ceny Emmy 2022 oznámeny

Nominace na ceny Emmy 2022 oznámeny

12.07.2022

Poprvé v historii oznámila Televizní akademie letošní nominace na ceny Emmy, aniž by uvedla, která streamovací služba nebo televizní stanice má největší množství želízek v ohni. Samo o sobě to není… (více)