Reklama

Reklama

Jak básníkům chutná život

  • angličtina How Poets Are Enjoying Their Lives (více)
TV spot
Československo, 1987, 102 min

Režie:

Dušan Klein

Kamera:

Josef Vaniš

Hudba:

Zdeněk Marat

Hrají:

Pavel Kříž, David Matásek, Eva Vejmělková, Jana Hlaváčová, Rudolf Hrušínský, Míla Myslíková, Joseph Dielle, Karel Roden, Václav Svoboda, Tomáš Töpfer (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Po úspěšné promoci se čerstvý doktor Štěpán Šafránek vrací do rodného města, aby, vybaven znalostmi a maminčinými radami, nastoupil v místní nemocnici na internu. Úsměvná studentská léta skončila a Štěpán se seznamuje s novým životem a prostředím. S přísnou primářkou, záletným kolegou Sahulákem, kolegyní Tupou i nevrlou uklízečkou. Podaří se mu rozzuřit primářku, když k její prominentní pacientce přidělí na perfektně vybavený dvoulůžkový pokoj paní Hubáčkovou. Na druhou stranu se ovšem díky tomu seznámí s její půvabnou dcerou Alenkou. Což je sice hezké, ale draze zaplacené. Pro své postoje a zásady totiž brzy narazí a je při nejbližší příležitosti přeložen na místo venkovského obvodního lékaře do Bezdíkova. Tady se musí v malé ordinaci s kamny na uhlí a výřečnou zdravotní sestrou Toničkou vypořádat nejen se zástupy čekatelů na razítka a různá potvrzení, ale také s odpoledními návštěvami u pacientů. A opět se setká s Alenkou, která žije na místním zámku s rodiči, kteří tu pracují jako kasteláni. Když v televizi zahlédne bývalého spolužáka a spolubydlícího Mirečka, nyní delegáta mezinárodní zdravotnické organizace, spojí se s dalšími spolužáky Venošem, Honzou a Vendulkou a společně ho unesou na flám do Venošova sklípku. Stále více času však Štěpán věnuje Alence, které začne říkat Píšťalka. Zamiluje se do ní, přestože je zasnoubená s přízemním učitelem Hájkem, který má život naplánovaný do nejmenších podrobností. Nakonec dá Píšťalka Štěpánovi přednost před Hájkem, i když než se tak stane, musí překonat ještě spoustu překážek. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (280)

kingik 

všechny recenze uživatele

Štěpán Šafránek jde poprvé ordinovat a nedopadlo to tak hrozně, jak si možná představoval. Sice dělá "obvoďáka" v Prdelákově, ale je tady spousta zábavných postaviček, které film táhnou dopředu. Na obzoru, po vzoru schématu předchozích dvou dílů, opět nová láska, ale nevydrží moc dlouho. Vytratil se typický humor, který zdobil předchozí básníky. Vše je jako by určeno pro širší diváckou obec, než jen pro jednu cílenou diváckou skupinu. Je to obyčejnější, ale stále dobře koukatelné. 60% ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Zo školy do praxe je všade poriadny šok a medicíny sa to bude týkať asi dvojnásobne. Odsunutie niekde do prdelákova, kde sa nelieči, ale razítkuje, na sebavedomí nepridá. Ale je tam niekde zámok so svojou krásnou pani a táto romantická kombinácia priam vyzýva k básneniu. Čo som si z filmu odniesol? Nikdy neplánuj život na desať rokov dopredu, aj tak sa vyvinie úplne iným smerom. Atmosféra je taká akási trochu temnejšia, alebo smutnejšia, čo korešponduje s presunom deja zo strednej a vysokej školy do života. A romantická línia funguje v (dovtedy) trilógii najlepšie. ()

Reklama

castor 

všechny recenze uživatele

Divák všechny ty situace a hlášky zná natolik, že by je mohl zpaměti citovat, ale proč si osudy dvojice kamarádů znovu neprožít? Snílek Štěpán Šafránek naráží na tvrdou realitu a okusí, jak chutná pravý život, coby čerstvý lékař nastupuje do nemocnice ve svém rodném městě, aby záhy poznal strasti i radosti venkovského obvoďáka. My už sice nenajdeme nic nového, vše je nám notoricky známé, přesto to s touhle partou zase rádi zkusíme. A čekáme na svoje oblíbené hlášky. Jakmile přijdou, smějeme se jim popatnácté znovu. Tonička Jany Hlaváčové, Píšťalka a její plánovač „první dovolená v Jugoslávii“ nezapomenutelní. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

,, Tak a jsme v pr... i s ambulancí! '' ---- Třetí pokračování Básníků je opět skvělé. Perfektně dějově navazuje na předchozí díly a znovu se tu setkáváme se i se všemi Štěpánovými přáteli. Jen ta vyvolená jíž se zasněně recitují básně (po nichž roztaje jak sněhová vločka na sporáku) je zase jiná. Tentokráte je to ,,Píšťalka'' ze zámku a mně vlastně napadlo, že Šafránek je takový náš Bond 007. Ne kvůli sobě a svým lékařským peripetiím, ale díky očekávání jaká bude další jeho dívka v dalším pokračování. Dobře si vzpomínám, že z Terezy Brodské a jejího ,, na ucho nééé! '' jsem moc odvázaný nebyl, ale krásná Bond girl respektive Šafránek girl - Michaela Badinková to pak v dalším díle vynahradila. Tehdy jsme si říkali, když se šeptalo že bude další pokračování kdo a jaká ona bude.. :-). Mladá Vejmělková, sexy symbol osmdesátek byť dabovaná Zlatou Adamovskou byla myslím také dobře vybrána. Dnes jsem to snad po padesáté už viděl v TV a říkal jsem si, safra, proč už se takovéhle komedie netočí dnes... To už fakt neumíme vymyslet nic dalšího když už zdobení nástěnek ve filmech pomalu ale jistě přestává fungovat? Dávám za 4 injekce. * * * * ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

----- "Dej blbci funkci - a vymyslí lejstro !" ----- Básníci jsou zpět ... v plné síle - v neobyčejně trefném satirickém pojednání, které vám dokonale přiblíží samu podstatu reálného socialismu. Nicméně jde o karikaturu roztomilou a vstřícnou - za prvé by jiná tehdy neprošla, a za druhé by se k básníkům ani nehodila. Ve výsledku se tudíž dívá na dobové nešvary nanejvýš shovívavě - s nadhledem a s pochopením. Snad i proto, že společně s výše uvedenými básníky věří na život a na lásku ... byť na třetí pokus. Škoda, že se za Štěpánem Šafránkem nezavřely dveře vagónu DEFINITIVNĚ, když odjížděl se svou vyvolenou vstříc lepším zítřkům a společnému životu ... že nenechaly filmového diváka v bláhové naději, že šťastně a spokojeně žije kdesi na venkově, na zdravém vzduchu, obklopen hloučkem dětí a vděčných sousedů coby občasných pacientů, pravidelně zásobován kopami zaručeně domácích vajíček. Jenomže to by Dušan Klein coby režisér patrně nevydýchal - proč ukončovat básnickou ságu v nejlepším, když se z ní dají v relativní pohodě dojit další a další díly ... že. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (23)

  • Původně se film mohl odehrávat na vojně, ale tehdejší Ministerstvo národní obrany to nepovolilo. (Stocki)
  • Původně se měl film jmenovat Jak básníkům voní život. Konečný název dostal až po připomínce Františka Filipovského. (Fenk)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno