Pearl Harbor

• USA Pearl Harbor
USA, 2001, 175 min (Director's Cut: 184 min)

Režie:

Michael Bay

Scénář:

Randall Wallace

Hudba:

Hans Zimmer

Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale, William Lee Scott, Ewen Bremner, Alec Baldwin, Jaime King, Catherine Kellner, Jennifer Garner, Jon Voight (více)

Nerozluční kamarádi Danny a Rafe prodělávají letecký výcvik. Rafe je přijat jako dobrovolník k elitní britské Orlí peruti. Danny považuje jeho odjezd za zradu a ještě hůře nese zprávu Rafova přítelkyně Evelyn. Zatímco Rafe odjíždí na výcvik do Anglie, situace ve světě se vyostřuje. Americký prezident Roosevelt žádá více pomoci bojujícím spojencům, japonský admirál Jamamoto zase přesvědčuje vládu, aby zasadila Američanům drtivý úder. Při jednom z bojových letů je Rafe zasažen a zřítí se do moře. Je považován za mrtvého a Danny podle slibu, který kamarádovi dal, oznámí smutnou zprávu Evelyn. Postupem času se s Evelyn sbližuje a nakonec se z nich stanou milenci. Jenže pak se náhle objeví Rafe. Pochopí, co se mezi nimi stalo, a v baru se pak s Dannym popere. Je 5. prosince 1941. O dva dny později stovky japonských letadel smetou nepřipravené Američany v přístavu, druhá vlna zničí letiště. Rafovi a Dannymu se podaří vzlétnout a zničit několik japonských stíhaček. Je však pozdě - japonský útok je u konce a flotila v Pearl Harbor je zničena. Danny a Rafe se vzápětí dozví, že byli zařazeni do přísně tajné operace, jejímž cílem je riskantní nálet na Tokio. Těsně před odletem prozradí Evelyn Rafovi, že je s Dannym těhotná. (TV Nova)

raneczech

Nevím, za co bych měl dát filmu pozitivnější hodnocení. Ta jedna hvězdička je za skvělé technické zpracování. Jinak je to žumpa- příběh je jak z průměrné německé mýdlové opery, a i ta akce je sice efektní, ale k věrnosti má asi stejně daleko jako krabicové víno ke značkovému šampaňskému. Do toho všeho ještě tolika patosu, že i proamericky smýšlející člověk jako já maně vzpomene se slzou v oku akce českých anarchistů. Podle mě není rozumného důvodu tento kousek sledovat... ()

Robbi

Při výčtu kladů a záporů je potřeba si uvědomit ještě jednu věc, zhruba podobnou, jaká se stala Cameronovi u jeho TITANICu, a která se americkým tvůrcům stává bohužel až nebezpečně často - historické nepřesnosti. Což mě hodně zaráží právě u onoho vlasteneckého patosu. Nechci tu zaplňovat drahocenný prostor vypočítáváním haldy chyb, tak zvolím tu jednu nejviditelnější, kterou si navíc kdokoli může ověřit pohledem na jednoduchý plánek samotného přístavu. Nikde tam totiž nebyly tři bojové lodě vedle sebe. Michael Bay tenhle lapsus klidně pustil do světa. Takže se diváme na něco mezi fikcí a dokumentem a jak to tak bývá, když se dělá něco napůl, vyleze z toho nedobrý pocit. Jedna hvězda je za hudbu, druhá za dobře odvedenou pyrotechnickou rutinu. ()

winstonik odpad!

Maglajz katastrofického filmu a primitívneho klišé na národnú hrdosť. Tento film si snáď nezaslúži ani kritiku. Fuj. ()

wito

scenár á la holywood production, snaha bola, ale nestačilo to ani na slzy na konci...akčná stránka filmu bola ale bombastická, len škoda, že na ňu bolo treba čakať asi hodinu a pol. nič to, ale bay by sa podobným blockbasterom mal vyhnúť širokým oblúkom a vrhnúť sa skôr na čistokrvnú akciu. ()

bond77

Co si budeme nalhávat, Pearl Harbor je dobrý válečný film. Skvělé efekty a skvělá kamera. Jen sem mi v tomto filmu nelíbila romantika. Přišla až moc diležitá a tím trochu znehodnotila film. ()

IronRocky odpad!

Od tohohle filmu jsem hodně očekával, ale nastalo strašlivé sklamání. Je to vcelku taková romantická ptákovina. Jediný co je na filmu dobré je závěrečný utok na Pearl Harbor a to je všechno. ()

MRPitivier

Milostný trojúhelník na válečném pozadí! Originalita se hned vytratí po první větě! Herecké výkony, především hezouna Bena Afflecka a nevýrazného Joshe Harnetta, jsou doopravdy tragické! Délka filmu je také protáhlá a občas se zdá až nastavovaná! A tentokrát chudák Tom Sizemore, který střílí proti letadlu, ale vůbec do dálky brokovnicí, no páni v osazenstvu, co to má být! To jest kritika! Co kladného vidím na tomto filmu je, že Američané dokáží podat svou národní katastrofu tak patrioticky! Ano, je to klad, pro mnoho Vás je to spíše zápor, ale myslím si, že to byli především jejich jatka a dát čest tímto filmem jejich promarněným životům je zadostiučinění! Dále vysoká kvalita akčních scén tento film posunuli na vyšší úroveň a režisér Bay si vyhrál v explozích při bombardování Ford Islandu a okolí! Herecký výkon Jon Voighta je jeden z malá, který stojí za zmínění, v roli prezidenta Roosevelt exceluje!...Nakonec srovnání s dalšími filmy o japonském útoku na americkou flotilu vychází Pearl Harbor (2001) jako jednoznačně nejhorší, následován skvělým snímkem Odtud až na věčnost (1953) s Frankem Sinatrou a jako nejlepší se umístí Tora! Tora! Tora! (1970), kde spolupráce japonsko- americké režie vyprodukovala realistický skvost bez milostné zápletky, film se drží přímé linie faktů! Film Pearl Harbor doporučuji všem divákům, kteří si rádi zabrečí, když jejich krásný hrdina umírá, ale pro válečně laděné diváky je tento film nepříliš kvalitní! ()

qVitek

Tolik klíše, že je to na blití. Ale hezké efekty, kvůli nim 3 hvězdy.Dal bych tomu 2 hvězdy, kdyby nevznikl Svěrákův film tmavomodrý svět, který je o dost úrovní níže. Prostě typický film natočený pro davy normálních američanů. ()

Rodin

Nemám vlastně žádné hodnocení, protože tohle byl z hlediska možného využití šance na natočení fakt historického bijáku dost propadák. Inu, Michael Bay, jako vyšitý. Kdysi v mládí jsem četl knižně vydané záznamy Gramotingltanglů Jiřího Suchého z šedesátých let, kde pronesl památnou větu: "Zatímco sci-fi filmy nám ukazují, jak to zaručeně nebude vypadat v budoucnosti, historické filmy ukazují, jak to zaručeně nevypadalo v minulosti". To je myslím úplně trefné. Z pohledu příběhu a scénáře slátanina, že jí není rovno, ovšem vyvažují to efekty a kamera (ne už tolik příšerně patetická muzika). Tohle se opravdu povedlo tak maximálně na 50%. Hlavně že si Američani dělali legraci z v tomtéž roce na Oscara nominovaného Tmavomodrého světa. Oproti tomuto kusu šlo o nezapomenutelné veledílo. ()

iKosser

Škoda toho posledního útoku na Japonce, kdyby to nechal být tak by to byl bezvadnej film...ke konci jsem už pomalu usínal, a pak ten trochu useknutý konec... škoda toho, ale i tak mě to pobavilo. 70% ()

Izz

Špatně skoro všechno.Herci,režie,uchopení námětu,jako celek mimořádně znechucující znehodnocení události. ()

alldo.raine

Roztomilé. Bay je vlastenec každým coulem. Jen mu to trochu pokulhává, když to má vše skloubit ještě s milostným trojúhelníkem. ()

haffen

Útok tak za hviezdu a pol (možno by som dal aj viac). Zvyšok je presladený blábol a vata. Najlepšie by sa to dalo nazvať "vojnový film pre ženy". Netuším o čo Bayovi šlo keď to zliepal dokopy. ()

Spectateur

Kdyby jen bylo zůstalo u bitevních záběrů a oslavy hrdinných amerických námořníků a letců! Ale ouha! Všude musí být nějaká sladká bezstarostná chvíle. Proč jen je Pearl Harbor romantickým filmem?! ()

Zemřel herec Tom Sizemore

05.09.2008

Manželství Beckinsale & Rockwell

Manželství Beckinsale & Rockwell

19.12.2005

Ne, nejedná se o bulvární výkřik, nýbrž o vztah, který spolu herci Kate Beckinsale a Sam Rockwell prožijí ve filmu SNOW ANGELS. V tomto dramatu režiséra Davida Gordona Greena si Kate zahraje… (více)