Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Byly o něm napsány statisíce slov. Přesto zůstává dodnes záhadou… „Považuji jej za jednoho z největších mužů naší doby. Jeho jméno bude navždy žít v anglickém písemnictví. Bude žít ve válečných análech. Bude žít v legendách o Arábii.“ řekl o něm Sir Winston Churchill. Britský důstojník, archeolog a spisovatel Thomas Edward Lawrence: muž, který za první světové války sehrál klíčovou roli v povstání Arabů proti turecké nadvládě. Muž, jemuž navždy učarovala poušť a jenž dokázal nemožné: sjednotit roztříštěné a znepřátelené arabské kmeny proti Osmanské říši. Muž, který se ještě za svého života stal legendou a jehož tragická smrt v roce 1935 z něj udělala ještě větší mýtus. Velkolepá filmová freska Davida Leana, oceněná sedmi Oscary, zachycuje stěžejní léta Lawrenceova života: od okamžiku, kdy se jako mladý idealistický poručík ujímá úkolu vyhledat v poušti prince Fajsala až do chvíle, kdy jako unavený, rozčarovaný plukovník svou milovanou poušť navždy opouští... Leanův film vychází z autobiografické knihy "Sedm pilířů moudrosti", v níž Lawrence popsal své působení v arabských zemích. Natáčení tohoto nesmírně náročného snímku předcházel více než rok studia exteriérů v Saúdské Arábii. Mimořádně odvážným (leč ve svém výsledku geniálním) krokem bylo obsazení hlavní role Peterem O’Toolem, který svou vysokou postavou a rázným projevem neodpovídal údajně drobnému a plachému Lawrenceovi. Nepříliš známý O’Toole v této roli právem viděl příležitost vykročit na hvězdnou dráhu, jistě však netušil, jak namáhavá a náročná tato práce bude. Nejen pro nesmírně kruté podmínky natáčení v poušti, ale i pro samotnou mimořádně složitou a komplikovanou osobnost T. E. Lawrence: „Žil jsem jeho život den po dni, byl to monumentální úkol ztvárnit takovou legendu,“ přiznal později. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (459)

Lima 

všechny recenze uživatele

Přeslavný bratříček všech velkofilmů starého Hollywoodu. Co do nákladnosti realizace se tomuto filmu může vyrovnat opravdu jen málo filmů (namátkou snad jen stěžejní „sandálové“ velkofilmy 50. a 60.let typu Wylerův ´Ben-Hur´, nebo Bondarčukova epopej ´Vojna a mír´, či Leanův ´Doktor Živago´). Na režisérské sesli seděl David Lean, největší mistr nákladných monstrprodukcí. Steven Spielberg označil tento film slovy „Zázrak filmu“, což je, navzdory ne tak působivé poslední třetině, kde se již spíše politikaří, myslím přesné. Díky bohu za pečlivé digitální restaurace. Širokoúhlá projekce v mém oblíbeném kině Hvězda v rámci LFŠ, s přepečlivě vyčištěným obrazem, patřil mezi zážitky extatické. Žádný film nemá tak působivé pouštní scenérie, výprava je přímo bezprecedentní (logistika a zajištění celé akce musela být neskutečná) a ta nádherná Jarrého hudba! Peter O´Toole pak Lawrence obdařil umanutostí, sveřepostí až fanatismem, díky čemuž je ta postava tak životná, plastická a tím pádem zajímavá. A film, ve kterém se nevyskytuje ani jedna ženská postava, se dnes také jen tak nevidí :o) ()

Lynn 

všechny recenze uživatele

Tento komentář, který píši k "Lawrencovi z Arábie" je záměrně jiný než ostatní. Není pochyb o tom, že Lawrence je vrcholné dílo, to už tady za mě napsali ostatní - viz kamera, režie, scénář, herecké výkony, hudba, výprava etc. To z něj činí kvalitní velkofilm, kterých se ale dá najít mnoho. Čím je však oním zázrakem, o kterém mluví Spielberg ? Pro mě tím, že se v něm pojí perfektní zábavný velkofilm s mnohovrstevnatým a hlubokým příběhem. Úplně přesně souhlasím s komentářem BELLDANDY, která výstižně popsala jedno ze stěžejních témat snímku. A takových filmů je, jaká škoda, příliš málo. Ale naštěstí je tu Lawrence, kterého snad ani nemůže stačit vidět jednou. Tenhle film, respektive klenot, mě vždy znova a znova dokáže ohromit. Pane Leane, díky za dechberoucí zážitek z Vašeho veledíla. ()

Reklama

lesumir 

všechny recenze uživatele

Jsem rád, že jsem měl možnost Lawrence Z Arábie vidět. Jedna z největších výprav v historii kinematografie z toho dělá opravdový epos kolosálních rozměrů. Nádherné scenérie hor a pouště, skvělá intrumentální hudba a fascinující Peter O'Toole, který se doslova ztělesnil s hlavní postavou. David Lean byl opravdový umělec, ale jeho libování v dlouhých minutážích není úplně to pravé ořechové, i když je Lawrence dokonalým zážitkem, místy to bylo hodně vláčné a posledních 20 minut úplně zbytečných. Lawrence of Arabia je velkofilm všech velkofilmů! ()

monolog 

všechny recenze uživatele

Co říct, abych zbytečně neopakoval? Že je to skvělý film? Nádherná výprava? Výborné herecké výkony? Nebo že mě ty čtyři hodiny vůbec nenudily? (Což v případě třeba prodlouženého Tance s vlky docela dost). Je to bravurně natočený film, jak by ne, vždyť jen filmování trvalo tvůrcům celé DVA roky!! Ani po čtyřiceti letech neztratil nic na své přitažlivosti a ani po čtyřech hodinách se vám nebude zdát dost dlouhý. O'Toole předvádí asi jednu ze svých nejlepších hereckých kreací, vlastně jednu z mnoha svých skvělých postav. O'Toole totiž Lawrence nehrál, on se jím stal. Při filmování chodil oblečený jako Lawrence, stýkal se s lidmi, s jakými se stýkal i on a samozřejmě taky opravdu hodně pil. Je to sranda, Marlon Brando myslím odmítl hrát Lawrence. Chyba pro branda, ale ne pro nás. Takhle totiž bude O'Toole nesmrtelný stejně jako jeho Lawrence. Velkofilm, který zůstal skutečným pravým velkofilmem i v dnešní záplavě trikově náročných spektáklů a v oblasti příběhu je ještě dalekosáhle předhání. ()

PetrPan 

všechny recenze uživatele

Ačkoliv jsem film sledoval na třikrát, nemůžu říct, že by mi dlouhá stopáž vadila. David Lean svou filmařinou prostě nenudí a Lawrencův hutný příběh není plochá heroická vyprávěnka, ale až místy i nepříjemný vhled do duše komplikovaného muže, který změnil svět, aniž by o to vlastně stál. Motorem k jeho konání nebyly vznešené ideály, ale  vlastně zcela prostá hyperaktivita.   Peter O'Toole ve své  de facto průlomové roli zazářil a jeho Lawrence je přesně tím magorem, jakým beze všech pochyb musel být jeho skutečný předobraz. Klidní muži nemění dějiny..  A pánové Guiness, Sharif a Quinn nezůstávájí nijak pozadu a jejich postavy si ukrajují patřičný díl divákovy pozornosti, sympatií nebo možná i antipatií.   Co do výpravy je to asi jeden z nejvelkolepějších filmů, co se pak dá vůbec vidět a de facto definuje význam slova dechberoucí.  Za mě jasných pět. ()

Galerie (226)

Zajímavosti (69)

  • Natáčení bylo na tři měsíce zastaveno kvůli zatčení scenáristy Roberta Bolta za účast na demonstraci pro jaderné odzbrojení. (Kulmon)
  • Natáčení probíhalo 14 měsíců, a to v Jordánsku, Velké Británii a Maroku. Scéna útoku na Akabu a železnici pak byla natáčena poblíž španělského města Almería. Lokace byly převážně na skutečných místech děje, čímž film zprostředkovává realistický obraz jednoho z vedlejších bojišť první světové války. (HellFire)

Související novinky

Roland Emmerich chystá remake Lawrence z Arábie

Roland Emmerich chystá remake Lawrence z Arábie

17.09.2024

Jsou předělávky, které přistupují k původnímu materiálu citlivě a povedeným způsobem aktualizují látku, která mohla svého času podléhat době. Pak jsou předělávky, jejichž přínos se od počátku nezdá… (více)

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Přemýšlíte, kam letos na dovolenou? Máme pro vás tip na tři destinace, které vám učarují stejně jako tvůrcům ikonických děl světové kinematografie. 1. Maroko - Středověké medíny, barvami hýřící… (více)

Omar Sharif 1932 – 2015

Omar Sharif 1932 – 2015

11.07.2015

Ve věku 83 let nás dnes opustil egyptský herec Omar Sharif. Charismatická legenda zemřela na infarkt v nemocnici v Káhiře a zanechala po sobě nejen syna Tareka, ale také šedesátiletou kariéru… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (více)

Reklama

Reklama