Reklama

Reklama

Rozum a cit

  • USA Sense and Sensibility (více)
Trailer

Obsahy(1)

Anglie Jane Austenové, Anglie konce 18. století, Anglie se svými tradicemi, společenskými třídami a neporušitelnými pravidly. Dívky z dobrých rodin měly před sebou jasně narýsovanou budoucnost: dobře se vdát a být svým manželům tichou a věrnou oporou. Pokud ovšem to dobré jméno bylo jejich jediným majetkem, jediným věnem, nebyla ta budoucnost ani zdaleka tak jistá a přímočará. Což mají brzy poznat i Elinor i Marianna, které musí – i se svou matkou a nejmladší Margaret – po otcově smrti opustit rodinné sídlo, jež podle zákona připadne prvorozenému synovi z prvního manželství. Elinor a Marianna se od sebe liší tak, jak se vůbec dvě dcery jedné matky lišit mohou. Rozumové, společenské a disciplinované Elinor schází vášnivá citovost, mladší Marianna má naopak dost upřímných citů, ale nedokáže se ubránit prudkým výlevům vášní. Obě však musí dozrát, obě musí pro svůj další život najít rovnováhu mezi rozumem a citem… Román Jane Austenové "Elinor a Marianne" byl (v první osobě a v dopisech) napsán v r. 1795 poté, co se Austenová zamilovala do Thomase Lefroye, irského právníka, který byl v rodině na návštěvě. (Vztah – jak typické pro tehdejší dobu! – přerušili rodiče, protože živobytí mladého muže záviselo na dobré vůli příbuzných). Později jej autorka přepracovala na vyprávění ve třetí osobě a s dialogy, publikován byl ale až v r. 1811 pod názvem "Rozum a cit". Scénář je autorským debutem herečky Emmy Thompsonové, která za něj získala Oscara, Zlatý glóbus i Cenu newyorských a losangelských filmových kritiků. Režie byla svěřenu tchajwanskému režisérovi Ang Leeovi, který za film získal Zlatého medvěda na Berlínském filmovém festivalu. Kromě toho získal film i jednotliví jeho tvůrci řadu dalších mezinárodních ocenění. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (411)

ripo 

všechny recenze uživatele

Tento film bol pre mňa jedna veľká nuda. mal som veľakrát nutkanie, aby som ho nedopozeral .... V prvom rade znova opakujem, že mám miernu antipatiu ku kostýmovým filmom , zobrazujúcim XIX. storočie. No v tejto dialógovej "divadelnej hre" ma neupútalo nič, akurát to, že casting bol výborný. Emma Thompson ako utiahnutá stará panna, Alan Rickman so svojou bolestínskou vizážou, Hugh Grant ako nesmelý a nevyrovnaný lámač sŕdc a uplakaná a láskou sklamaná Kate Winslet ... K tomu množstvo prázdnych dialógov, ukričaných vidieckých paničiek a nafúkaných veľkomestských buržujov .... ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Určitě se jedná o nejlepší filmové zpracování příběhu od Jane Austen. Ang Lee je profík a tak nenechal nic náhodě. Vsadil všechno na tehdejší britskou hereckou smetánku a ta se mu odvděčila jedinečnými hereckými projevy. Hugh Grant, Kate Winslet, Emma Thompson a Alan Rickman tu pro mě předvádí absolutně nejlepší role z filmu, čímž nechci říct, že jiní by byli slabší. To rozhodně ne. Problém je ale v samotné předloze, která je tak sladkobolná, až to bolí. Vše je samozřejmě absurdně teatrální a chování zdejších postav je za hranicí snesitelnosti. Zde ale vidím, že se to bere s rezervou a tak jsem těch 131 minut dal poměrně s lehkostí. ()

Reklama

Sofia 

všechny recenze uživatele

Přeceňovaná nuda. Ano, je to krásně natočené, plejáda výborných herců je téměř neuvěřitelná (zvláště v dnešni době fenoménu Harryho Pottera – najdeme zde profesorky Umbridgeovou a Trelawneyovou, profesora Snapea a dokonce i Korneliuse Popletala :-) ), ale přesto jsem se pořád dívala na hodinky a nekonečné dialogy o ničem mi lezly na nervy. Prostě asi nejsem fanoušek puritánské viktoriánské Anglie. Nebo jsem na podobné záležitosti až moc cynická, taky možné vysvětlení :-) ()

ajuska 

všechny recenze uživatele

Podobně jako Pýcha a předsudek působivě starosvětská romantika, která mě dostala i přes pro někoho možná hůře stravitelné pomalé tempo. Film výborně vystihuje atmosféru 19.století v Anglii (ostatně právě ta rozvláčnost k tomu přesně sedne) a svým příběhem dokáže opravdu chytit za srdce. K tomu všemu opravdu výborní herci. ()

viperblade 

všechny recenze uživatele

Film, jehož atmosféra je vskutku jedinečná. Angu Leeovi se podařilo zachytit starou Anglii tak věrohodně, že jsem chvílemi i zapomněl na to, že tam nejsem s hlavními hrdinkami. A tímhle se dostávám k obsazení. Emma Thompson, Kate Winslet, Gemma Jones - všechny byly skvělé a hrály naprosto přirozeně. K mužskému obsazení také nemám výhrady. Alan Rickman byl skvělý, snaživý Grant byl… dá se říct, že se překonával a potěšila mě přítomnost Hugha Laurieho. Co věta, to perla. K pěti hvězdám mi sice něco chybělo, ale i přesto mohu doporučit. ()

Galerie (74)

Zajímavosti (75)

  • Natáčanie sprevádzali kultúrne rozdiely medzi režisérom Angom Leem a britskými hercami. Obe strany sa však rýchlo s nimi vysporiadali. Herci dokonca začali na popud režiséra meditovať a využívať tai či, zatiaľ čo on im dával na pľaci väčšiu voľnosť a možnosť aj navrhovať zmeny v scénach. Lee spočiatku považoval podobné praktiky za podkopávanie autority, ale potom pochopil, že na rozdiel od čínskej kinematografie, západní režiséri nebývajú takí tvrdí a striktní. (Arsenal83)
  • Scenáristka a představitelka Elinor Emma Thompson si při natáčení psala deníček, později zveřejněný v tisku. Několik ukázek, část třetí:
    - Pondělí, 1. května: Líbat Hugha bylo roztomilé. Jsem ráda, že jsem si to vymyslela. Na Jane Austen se v tomto ohledu rozhodně spolehnout nemůžete. Točíme scénu na kamenném mostě. Jako na povel připlouvají dvě labutě. Ang: "Odežeňte je. Příliš romantické." Pak jezdíme na koních a není to legrace. Všude kolem ovce. Velice "dobové" ovce s rohy, trvalou a spoustou vlny. Když upadnou, tak nedokáží vstát a někdo jim musí pomoct. To asi není v pořádku. Ang chce mít ve všech exteriérech ovce a ve všech interiérech psy. Navrhla jsem, že by mohly být ovce i v některých interiérech. Ang, po obzvláště problematickém natáčení stáda (velmi tichým hlasem): "Žádné ovce. Už nikdy žádné ovce."
    - Sobota, 13. května: Konečně přišla řada na Alana, který se několik dní nudil v hotelu. Vypadá poněkud zaraženě. Na můj dotaz odpovídá: "Necítím se tak dobře, jak bych se chtěl cítit." Odposlechnuto později - Kate: "Panebože, mám kalhotky v zadku." Alan: "Ach, opět ta ženská tajemnost..."
    - Pátek, 7. července: 19:30, můj poslední záběr - S Alanem v kočáře. S úlevou odhazuji propocený korzet, zatímco se Kate hroutí do trávy. Pláče. Já žebroním o alkohol. 22:15 - Vůbec poslední záběr. Alan klusá směrem ke slunci, klonícímu se k obzoru. Kamera je v bílé kouli, která visí na jeřábu, připevněném na autě. Shodou okolností jsem byla přítomna natáčení posledních metrů, doprovázeném západem slunce. Pak jsme jedli hamburgery s gumovými hranolky, pili šampaňské a ve vzduchu se vznášela láska. Všichni byli dojati. Lindsay a Laurie plakaly. Já jsem se celý večer zubila od ucha k uchu. A v Elinořině hrudi se rozprostíralo pouze silné, tiché uspokojení (to je z knihy). (NIRO)

Související novinky

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

V posledních hodinách roku 2023 bohužel přichází smutné zprávy z Velké Británie. V sobotu 30. prosince totiž filmový svět ve věku pětasedmdesáti let náhle opustil anglický herec nominovaný na dvě… (více)

Zemřel Alan Rickman

Zemřel Alan Rickman

14.01.2016

V 69 letech nás dnes opustil Severus Snape a Hans Gruber, tedy legendární britský herec Alan Rickman. Hvězda Harryho Pottera a Smrtonosné pasti podlehla rakovině, zanechala po sobě však bohatou… (více)

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze

18.04.2015

Hned několik světových premiér obohatí program 4. ročníku festivalu Film Music Prague. V rámci koncertu s názvem Hudba Hollywoodu zazní 23. dubna ve Dvořákově síni Rudolfina hudební ukázka z… (více)

Reklama

Reklama