Reklama

Reklama

Rozum a cit

  • USA Sense and Sensibility (více)
Trailer

Obsahy(1)

Anglie Jane Austenové, Anglie konce 18. století, Anglie se svými tradicemi, společenskými třídami a neporušitelnými pravidly. Dívky z dobrých rodin měly před sebou jasně narýsovanou budoucnost: dobře se vdát a být svým manželům tichou a věrnou oporou. Pokud ovšem to dobré jméno bylo jejich jediným majetkem, jediným věnem, nebyla ta budoucnost ani zdaleka tak jistá a přímočará. Což mají brzy poznat i Elinor i Marianna, které musí – i se svou matkou a nejmladší Margaret – po otcově smrti opustit rodinné sídlo, jež podle zákona připadne prvorozenému synovi z prvního manželství. Elinor a Marianna se od sebe liší tak, jak se vůbec dvě dcery jedné matky lišit mohou. Rozumové, společenské a disciplinované Elinor schází vášnivá citovost, mladší Marianna má naopak dost upřímných citů, ale nedokáže se ubránit prudkým výlevům vášní. Obě však musí dozrát, obě musí pro svůj další život najít rovnováhu mezi rozumem a citem… Román Jane Austenové "Elinor a Marianne" byl (v první osobě a v dopisech) napsán v r. 1795 poté, co se Austenová zamilovala do Thomase Lefroye, irského právníka, který byl v rodině na návštěvě. (Vztah – jak typické pro tehdejší dobu! – přerušili rodiče, protože živobytí mladého muže záviselo na dobré vůli příbuzných). Později jej autorka přepracovala na vyprávění ve třetí osobě a s dialogy, publikován byl ale až v r. 1811 pod názvem "Rozum a cit". Scénář je autorským debutem herečky Emmy Thompsonové, která za něj získala Oscara, Zlatý glóbus i Cenu newyorských a losangelských filmových kritiků. Režie byla svěřenu tchajwanskému režisérovi Ang Leeovi, který za film získal Zlatého medvěda na Berlínském filmovém festivalu. Kromě toho získal film i jednotliví jeho tvůrci řadu dalších mezinárodních ocenění. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (411)

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Klasická Austenovská romantika v excelentním britském podání. Skvělý scénář, který vyšel z pera Emmy Thompson a prvotřídní obsazení britské herecké špičky. Mladinká Kate Winslet, okouzlující Alan Rickman coby galantní, šarmantní a poctivý plukovník Brandon a malá rolička Hugh Laurieho coby sarkastického Mr. Palmera. Jakoby se v této roli již ozývalo vzdálené volání jeho geniálního Dr. House. Fenomenální je rovněž několika sekundové setkání Hugha a Alana, stojících vedle sebe ve scéně s plačícím dítětem. Legends come together:) No, a scéna, kde Alan přichází do místnosti, kde Kate Winslet hraje na klavír a pasáž, kde jí předčítá z knihy... ach jo:) Ten jeho charakter je dokonalý. A i kdyby takový muž nikde neexistoval, tak existuje alespoň v podání pana Rickmana:) ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Môj najoblúbenejší film žánru, ako to povedať, historických filmov z anglického vidieka 19. storočia? Najáčkovejšie obsadenie, aké si Lee mohol želať, ešte v období, keď Grantov priblblý nesmelý výraz bol neotrepaný. Scenár nejde po vyšlapaných cestičkách, ťažko by som na začiatku odhadol, ako to skončí. Lee je chameleón a v každom žánri patrí k špičke. Sviežejšie ako A Room with a View. ()

Reklama

misterz 

všechny recenze uživatele

Ja ani neviem čo bolo na filme najlepšie, či perfektný scenár, podmanivá dobová atmosféra alebo skvelé herecké výkony, hlavne Alana Rickmana a Emmy Thompson. Vlastne to ani nie je dôležité, pretože spolu dohromady tieto tri zložky tvoria nádherný, očarujúci príbeh, plný túžob a ideálov. Keby nie tých občasných prehnaných citových výlevov a miestami až príliš strnulého chovania postáv, hlavne tej Grantovej, tak idem do plna. Nevadí, sú to len také malé chybičky krásy, snímok určite poteší každého nadšenca pre historické filmy s výbornou dobovou atmosférou. 85/100 ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Určitě se jedná o nejlepší filmové zpracování příběhu od Jane Austen. Ang Lee je profík a tak nenechal nic náhodě. Vsadil všechno na tehdejší britskou hereckou smetánku a ta se mu odvděčila jedinečnými hereckými projevy. Hugh Grant, Kate Winslet, Emma Thompson a Alan Rickman tu pro mě předvádí absolutně nejlepší role z filmu, čímž nechci říct, že jiní by byli slabší. To rozhodně ne. Problém je ale v samotné předloze, která je tak sladkobolná, až to bolí. Vše je samozřejmě absurdně teatrální a chování zdejších postav je za hranicí snesitelnosti. Zde ale vidím, že se to bere s rezervou a tak jsem těch 131 minut dal poměrně s lehkostí. ()

aniiicka 

všechny recenze uživatele

Jedna z mých filmových lásek! NÁDHERA. Dokonale obsazená ústřední čtveřice: Hugh a Alan, Emma a Kate,...Hugh Laurie ve vedlejší roli :), Patrick Doyle a jeho krásná HUDBA, snové anglické prostředí, úžasně napsané dialogy, vtip i dojetí. Nezapomenutelná závěrečná scéna s Emmou Thompson (už toho na ni bylo moc :)) That My heart is, and always will be....yours. :) http://www.youtube.com/watch?v=Xjo4KIVLrXM * http://www.youtube.com/watch?v=S1bRamJA1Qo ()

Galerie (74)

Zajímavosti (75)

  • Dvanásťročná Emilie François v role Margaret Dashwoodovej bola jednou z posledných osôb obsadených vo filme, pričom nemala vôbec žiadne herecké skúsenosti. Emma Thompson ju ale chválila: „Emilie má prirodzenú rýchlu inteligenciu, ktorá informuje o každom pohybe – vytvára v nás všetkých spontánnosť už len tým, že je tam.“ (Arsenal83)
  • Scenáristka a představitelka Elinor Emma Thompson si při natáčení psala deníček, později zveřejněný v tisku. Několik ukázek, část druhá:
    - Pondělí, 10. dubna: Dopisuji spoustu dalších dialogů, které budou slyšet "v pozadí" při příchodu nebo odchodu hlavních postav. Pro herce je problém improvizovat v angličtině 19. století. S výjimkou Roberta Hardyho a Elizabeth Spriggs, kteří tak normálně mluví. Jane nám všem připomíná, že Bůh je na nebesích, panovník na straně a pánev pod hrudním košem. Vypadá to, že od doby, co rokenrol přinesl svobodu pánví, je všechno jinak. Všichni jsme jako vytahané předvařené špagety. Přikryla jsem televizor, schovala rádio a odhlásila noviny. Vydávám se do roku 1811.
    - Úterý, 18. dubna: Náš hotel Alston Country House v Devonu je velice pohodlný. Spala jsem jako zabitá. Při snídani jsem s Lindsay mluvila o "novelizaci". Jde o to, že studio někomu zaplatí, aby napsalo knihu podle mého scénáře a vydá ji jako "Rozum a cit". Prohlásila jsem, že jestli k tomu dojde, oběsím se. Nechutné pomyšlení. Více než nechutné.
    - Středa, 19. dubna: Probouzím se v šest hodin. Mrzne a obloha je zatažená. Vlhké cesty vypadají nádherně a devonská jehňátka ještě nádherněji. Dorazila jsem na místo natáčení právě když začínal obřad Velkého štěstí, kterým Ang zahajuje každé natáčení. Na stolek postavil vonné tyčinky, pomeranče (pro štěstí i radost), jablka (pro bezproblémové natáčení), kytici velkých červenýc květin (pro úspěch) a nepříliš esteticky působící ananas (pro prosperitu). Všichni zapálili tyčinky, poklonili se do čtyř světových stran a pomodlili se ke svému oblíbenému bohu. Bylo požehnáno kameře a natočeno několik stop filmu. Ang rozezvučel gongy, všichni jsme jásali a zapíchli tyčinky do rýže. Plakala jsem. Elektrikář Al Watson se Anga zeptal: "Tohle budem provádět každý ráno, šéfe?" (NIRO)

Související novinky

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

V posledních hodinách roku 2023 bohužel přichází smutné zprávy z Velké Británie. V sobotu 30. prosince totiž filmový svět ve věku pětasedmdesáti let náhle opustil anglický herec nominovaný na dvě… (více)

Zemřel Alan Rickman

Zemřel Alan Rickman

14.01.2016

V 69 letech nás dnes opustil Severus Snape a Hans Gruber, tedy legendární britský herec Alan Rickman. Hvězda Harryho Pottera a Smrtonosné pasti podlehla rakovině, zanechala po sobě však bohatou… (více)

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze

18.04.2015

Hned několik světových premiér obohatí program 4. ročníku festivalu Film Music Prague. V rámci koncertu s názvem Hudba Hollywoodu zazní 23. dubna ve Dvořákově síni Rudolfina hudební ukázka z… (více)

Reklama

Reklama