Režisérský debut Woodyho Allena z roku 1969 zachycuje kriminální léta mladého Virgila Starkwella, kterého hraje sám Woody Allen. Přestože byl Virgil nadprůměrně inteligentní, a možná právě proto, připadal si zmatený a osamocený. V osmnácti se vykašlal na školu a vydal se na dráhu zločinu. Jeho sklon zpackat všechno, na co jen sáhnul, jej ale brzy dostal za mříže. Po propuštění potkal mladou a krásnou Louise, do které se zamiloval. Kvůli ní se také rozhodl změnit svůj život. Před tím se ale ještě naposledy pokusí vyloupit banku, což ho opět dostane do vězení. Dny se vlečou a Virgil se rozhodne vzít osud do svých rukou a utéct. Tentokrát se na něj usměje štěstí. Společně s Louise, která je těhotná, odjedou do jiného státu, kde konečně začnou žít normálně. Pronajmou si malý byt a Virgil si najde práci v kanceláři. Jednoho dne se ale objeví neodolatelná sekretářka slečna Blairová, která zjistí, že Virgil je hledaný zločinec a začne ho vydírat. Vrátí to Virgila zpátky do starých kolejí, nebo to tentokrát zvládne bez porušení zákona? (HBO Europe)

kobejn

Woody se zatím ještě učil, jak udělat komedii, tady mu to vychází tak napůl, na pár dobrých vtipů je tam plno vaty, jako celek je to dosti slabé. Ale jeho umění šlo pak strmě vzhůru, s každým dalším filmem byl lepší a lepší. Už Bánani jako celek fungoval o dost líp, pak Spáč a Láska a smrt, tam už to doved k dokonalosti. ()

genetique

Nechcel som to hodnotiť s nadsadením, ale musím. Ak dokáže niekto natočiť niečo takéto ako svoju prvotinu a dokáže to nielen natočiť, ale aj napísať scenár a zahrať, tak už sa dá uvažovať, že v budúcnosti to bude niekam spieť. Perfektná gangsterská paródia, ktorou by Virgil zotrel naraz všetkých De Palmových mafiánov. Trošku som sa tešil na väčšie návaly smiechu a lepší koniec, ale to nevadí. Prvotina ako prasa! 80%. ()

Vančura

I po těch letech stále svěží a vtipné dílko, které mi přišlo filmařsky invenční a nápadité. To míchání hraného filmu s dokumentárním přístupem zde funguje velmi dobře, méně už tak humor, který mi místy přišel strašně nucený (za každou cenu tam narvat maximum fórků, ech...). Příjemná a vtipná podívaná, která díky krátké stopáži uteče jak voda. Nejen fandům Woodyho Allena lze tento film směle doporučit. ()

eraserhead666

"Vězeňský psycholog se mě zeptal, jestli si myslím, že sex je nechutný. A já na to že je, pokud se dělá pořádně." Mé druhé zastavení na pouti s Woody Allenem a i když vím, že to je docela svérázný chlapík a tvůrce, přesto jsem byl mile překvapen. Hlavně kombinací konverzačního, situačního a nejednou až absurdního vtipu (ovšem tu a tam i nuceného), kterým dokázal svůj příběh o jednom lůzrovi prošpikovat v míře více než hojné. K tomu docela zajímavé pojetí jakoby polodokumentu s různými postavami vyjadřijícími se k povaze a chování hlavního hrdiny. Vcelku velmi zábavná záležitost. ()

dopitak

Jakkoliv jsem Woodyho fanoušek (a že jsem nebyl vždy, a propracování se trvalo dlouho), zdaleka nikoliv všechny jeho projekty hodnotím jako výborné. Po pravdě, některé jeho filmy jsou hodně mizerné (viz. moje hodnocení). Jeho první sólový počin ale známku výbornou zaslouží, vtipná nadsázka na ntou, Woody si dělá srandu ze všeho a ačkoliv se možná nebudete válet smíchy (záleží na míře citlivosti toho kterého diváka), smát se dá pořád. Janet Margolin opět pěkná, pěkná, pěkná. ()

• Postava Virgila Starkwella se narodila 1. prosince roku 1935, Woody Allen mu tedy přiřkl svoje datum narození. (Dreadd)
  • Woody Allen chtěl film původně natočit černobíle a podtrhnout tím jeho polodokumentární styl, producenti mu to ovšem nedovolili. (Matty)
  • Natáčení se povedlo za 10 týdnů díky dlouhým natáčecím dnům, někdy až do 11. hodiny večerní. (don corleone)