Reklama

Reklama

Rudí prezidenti


Kněz komunismu - Gustáv Husák (E05)

(epizoda)

Obsahy(1)

Byl jediným komunistickým prezidentem, který se narodil na Slovensku. A také jediným, který se dožil pádu režimu. Gustáv Husák zažil válku i život v ilegalitě. Poznal vězení Slovenského štátu i komunistického Československa. Sám sebe kdysi nazval knězem komunismu. V očích československých občanů zůstane navždy symbolem normalizace. Osobnost Gustáva Husáka v dokumentu scenáristy Luďka Navary a režisérky Petry Všelichové. (Česká televize)

(více)

Recenze (19)

Stejšn 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Opět velmi dobře podaný dokument o další bolševické zrůdě. Za jeho osud by ho člověku bylo chvílemi až líto, ale za tím vším se pořád skrývá cílevědomá karieristická svině, která všechno podřídila cílevědomé cestě k moci. Zajímavé je v titulcích poděkování jeho synovi, zajímalo by mě, jak na otce hledí. ()

vox_populi 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Česi ho nenávidia, Slováci vidia aj pozitíva tejto rozporuplnej osobnosti...každopádne to bol (spolu s Vladimírom Clementisom) najvzdelanejší a najinteligentnejší komunistický politik. Podľa mňa urobil pre Česko-Slovensko v danej dobe to, čo sa urobiť dalo (treba chápať vtedajšiu politickú a ekonomickú bipolaritu sveta) - každopádne mal zásluhu na istej ekonomickej a sociálnej prosperite štátu, ktorej následkom bol posilnený genofond na Slovensku i v Čechách (termín - Husákove deti sa používa dodnes)...a rozhodne by to bez neho po 1968-tom v Č-S dopadlo ďaleko horšie - k moci by sa dostala robotnícko-roľnícka vláda Indru, Koldera, Biľaka... ()

Reklama

janesX 

všechny recenze uživatele

"V hrobě pro něj nakonec nezbylo moc místa, takže je uložen sám. Zase sám." To sú posledné vety, venované prezidentovi Husákovi v tomto dokumente. Dokument je technicky spracovaný na veľmi vysokej úrovni (preto 5), ale na Husáka je 50 minút málo a tak scenárista L.Navara sa snaží povedať len to najpodstatnejšie. Síce fakty, ale podľa vlastného výberu. Husákovi sa dá okrem pusinkovania sa s Brežnevom a zákroku r. 1969 zazlievať mnoho vecí. Pravda, určite sa dá na ňom niečo aj obdivovať. No obdivovať určite nemožno to, že po voľbách r.1946, keď na Slovensku vyhrala  nad komunizmom demokracia v dvojnásobnom  pomere 2:1, tento kariérny komunista skrátka neakceptoval voličov a bol jedným z hlavných aktérov komunistického prevratu. Aj keď bol v tomto úspešný, následne skončil na dlhé roky v base (len tak zadarmo, alebo žeby karma?), kde prežil peklo. Možno ho basa vylepšila a bez nej by bol oveľa horším komunistickým diablom. Pre mňa ale najväčším faktom jeho životopisu ostáva, že len málo kariéristov sa môže pochváliť až takým dnom a takým vrcholom v jednom živote. Aj keď bol ako prezident od r. 1975 len sovietskou bábkou v Brežnevovej réžii. ()

Aky 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Nečekal jsem příliš, měl jsem dojem, že mne Husák nemá čím překvapit, ale nakonec jsem se dověděl spoustu nových věcí. Hlavně jsem se znovu ubezpečil, že to nebyl vůdce, jehož hlavním motivem bylo provést národ a stát nepříznivým obdobím s co nejmenšími ztrátami, jak se občas tvrdilo, ale tvrdý, nesmlouvavý kariérista. V jiné historické situaci by organizoval politické procesy s tresty smrti na jejich konci patrně s menšími výčitkami svědomí, než pravděpodobně měli Gottwald nebo Zápotocký. Navíc to byl chytrý rétor - tím hůře pro všechny kolem. ()

Amonasr 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Vcelku objektivní dokument, i když zdůrazňuje víc to negativní na jeho osobnosti,  než čeho by se dalo vážit.  Po sovětské okupaci bylo každému jasné, že Pražské jaro skončilo, do Husáka se ale vkládaly jisté naděje, že bude hrát se Sověty chytrou hru a alespoň něco dokáže uhájit. Z toho ale národ brzy vystřízlivěl, Husák podřídil vše jen svým vlastním mocenským ambicím. ()

Galerie (7)

Reklama

Reklama