Reklama

Reklama

Dobré ráno, Vietname

  • USA Good Morning, Vietnam (více)
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Filmy o vietnamské válce tvoří důležitou část americké produkce sedmdesátých a osmdesátých let. Od dramat jako Návrat domů, Lovec jelenů, Apokalypsa, Četa nebo Olověná vesta až k několika komediálně laděným snímkům, z nichž nejzdařilejší je patrně Dobré ráno, Vietname (1987), který s notnou dávkou nadsázky popisuje situaci v Saigonu v polovině šedesátých let, kdy se z „policejní akce“ americké armády pomalu stávala regulérní válka. Jeho hrdinou je skutečná postava diskžokeje Adriana Cronauera, jehož pravidelné rozhlasové vysílání se okamžitě stalo hitem mezi vojáky, ale působilo svým zábran neznajícím humorem vrásky na tvářích jeho nadřízených. Režisér Barry Levinson (jehož následující snímek Rain Man se stal oscarovým vítězem roku) se plně spolehnul na herecké vlohy komika Robina Williamse, jemuž byla role výřečného moderátora šitá na tělo. Williams prakticky nezmizí z obrazu a přesvědčivě ztvárňuje dvě polohy své postavy, neuctivého vtipálka se záviděníhodnou vyřídilkou a maniakálními hláškami a téměř „civilně“ pojatého muže, který si uvědomuje, co se kolem něho děje, a ví, že to není správné. Herec za svoji pozoruhodnou kreaci dostal řadu ocenění (mj. Zlatý glóbus, Americká komediální cena, nominace na Oscara). Snímek, natočený v thajských exteriérech, se stal velkým diváckým hitem a ani po třiceti letech nic neztratil ze svých kvalit. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (356)

Anthony 

všechny recenze uživatele

Výborná kombinace komedie a vážného protiválečného filmu. Obě roviny spolu fungují skvěle a Robin je dokonalý a právem nominovaný na Oscara. Ovšem proč ho v českém dabingu musel dabovat Michal Pavlata!? Dělat ho jako obvykle Preiss, byl by zážitek určitě intenzivnější. Příjemnou roli má i Forest Whitaker. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

"Si o hlavu menší, preto si mi sympatický"...Toť jedna z mála vtipnejších hlášok v tomto filme. Našťastie film nestojí na tom , či vám je humor svojského moderátora blízky alebo nie. Mňa ten jeho humor nejako minul, ale pri tej jeho kadencii sa sem-tam niečo zadarilo. Príbeh moderátora, ktorý si hovorí čo chce a nadriadeným poriadne pije krv, zaujme aj tak a ten humor som bral ako bonus navyše. Filmu pomáhajú skvelé songy tej doby a do poniektorých bol namixovaný výborný dobový materiál. Asi najlepší zostrih dostal hit L. Armstronga What a wonderful world . Výkon R. Williamsa poteší, ale mne urobili radosť dvojičatá v uniforme, pri ktorých si spomeniete na Cameronov T2. 70%. ()

Reklama

castor 

všechny recenze uživatele

„Jak se tady může válčit? Jsme zahrabaný ve špenátu!“ Dá se čekat, že moderátor armádního vysílání v Saigonu léta páně 1965 narazí i přes obrovskou popularitu u vojáků u svých nadřízených. I přesto, že u mikrofonu srší ďábelskými monology, nemůže pouze s tváří baviče dál pozorovat sílící ozbrojený konflikt. Renomovaný Barry Levinson natočil další variaci ukazující na nesmyslnost války a v poměrně jednoduchém příběhu dává vyniknout komediálnímu herectví Robina Williamse (nominace na Oscara, na Zlatých glóbech si cenu odnesl). Ač divák může jeho řádění v éteru pozorně sledovat, některé kousky jednoduše nepochopí (a málo jich rozhodně není). Emočně se mě to dotklo jen velmi jemně!! 75% ()

Ivoshek 

všechny recenze uživatele

Částečně biografický film o působení ex-pensylvánskégo rádio DJ Adriana Cronauera v Armed Forces Radio Service, oficiálním rádiu, které ve Vietnamu vysílalo pro americké vojáky. Volnomyšlenkářský a lehce ironizující Cronauer způsobí svým přístupem v propagandistickém rádiu celkem slučné haló, na čemž je postavena většina humorných scén ve filmu. Kromě výborného Williamse tenhle film táhne nahoru dobře vybraný soundtrack s hudbou 60. let. Poznámečka: "Dóóóóóóóóbréééééé ráno, Vietname" byla hodně vyhlášená větička, která z lodního rádia zazní mimochodem i v Coppolově Apokalypse. ()

poz3n 

všechny recenze uživatele

Hlavní hrdina, uprostřed válečného konfliktu, v cizí zemi, mající neobyklou zbraň. Jednou je to obraz, podruhé slovo a jindy zase hlas. Pokaždé je ale tenhle protiválečný kontrast natolik silný, že člověkem dokáže hnout tím správným emotivním směrem. Že by Robin Williams hrál sám sebe? 8/10 ()

Galerie (55)

Zajímavosti (11)

  • Cronauer uzatvára svoj posledný výstup v rádiu (1965) s piesňou od Louisa Armstronga - "What a Wonderful World", ktorá bola nahratá až v roku 1967. Režisér Barry Levinson si tohto bol vedomý, ale pieseň bola tak ideálna pre dokreslenie scény, že sa rozhodol túto chybu ignorovať. (Smok)
  • Americký filmový institut (AFI) zařadil film Dobré ráno, Vietname na seznam „100 nejvtipnějších filmů všech dob“ na 100. místo. (Varan)
  • Cronauer povedal, že keby urobil polovicu tých vecí, ako Williams vo filme, mal by už dávno vojnový súd a bol poslaný do Fort Leavenworth. (Smok)

Související novinky

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Dvě hollywoodské legendy během dvou dnů? Smutnější týden letos filmový svět ještě nezažil a snad už ani nezažije. Nejdříve jsme přišli o třiašedesátiletého komediálního génia Robina Williamse, který… (více)

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

08.02.2014

Barry Levinson dal světu Dobré ráno, Vietname nebo Rain Mana, v posledním letech pak zaujal především televizním dramatem Doktor Smrt s Alem Pacinem. Teď nicméně chystá pořádný celovečerní comeback,… (více)

Reklama

Reklama