Reklama

Reklama

Dobré ráno, Vietname

  • USA Good Morning, Vietnam (více)
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Filmy o vietnamské válce tvoří důležitou část americké produkce sedmdesátých a osmdesátých let. Od dramat jako Návrat domů, Lovec jelenů, Apokalypsa, Četa nebo Olověná vesta až k několika komediálně laděným snímkům, z nichž nejzdařilejší je patrně Dobré ráno, Vietname (1987), který s notnou dávkou nadsázky popisuje situaci v Saigonu v polovině šedesátých let, kdy se z „policejní akce“ americké armády pomalu stávala regulérní válka. Jeho hrdinou je skutečná postava diskžokeje Adriana Cronauera, jehož pravidelné rozhlasové vysílání se okamžitě stalo hitem mezi vojáky, ale působilo svým zábran neznajícím humorem vrásky na tvářích jeho nadřízených. Režisér Barry Levinson (jehož následující snímek Rain Man se stal oscarovým vítězem roku) se plně spolehnul na herecké vlohy komika Robina Williamse, jemuž byla role výřečného moderátora šitá na tělo. Williams prakticky nezmizí z obrazu a přesvědčivě ztvárňuje dvě polohy své postavy, neuctivého vtipálka se záviděníhodnou vyřídilkou a maniakálními hláškami a téměř „civilně“ pojatého muže, který si uvědomuje, co se kolem něho děje, a ví, že to není správné. Herec za svoji pozoruhodnou kreaci dostal řadu ocenění (mj. Zlatý glóbus, Americká komediální cena, nominace na Oscara). Snímek, natočený v thajských exteriérech, se stal velkým diváckým hitem a ani po třiceti letech nic neztratil ze svých kvalit. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (356)

lamps 

všechny recenze uživatele

Trochu jiný pohled na hrůzy Vietnamské války. Pohled očima člověka naplněného humorem, entuziasmem a láskou k druhým, kterou aplikuje přednostně a za jakýchkoli podmínek. Pohled o to více působivý a autentický, že i do duše takového člověka si válka nakonec prokouše svou jednosměrnou cestičku. Zahráno mistrně, natočeno zkušeně a napsáno tak, aby se na film mohli dívat s trochou benevolence i občané Vietnamu, s důrazem na přátelství, kterému by neměly bránit žádné jazykové bariéry nebo kulturní a rasové rozdíly. Ale plný počet udělit nemohu, bez Robina Williamse by totiž dobrá polovina humorných situací vyzněla jaksi vniveč.. 85% ()

Rocky62 

všechny recenze uživatele

Na Levinsonově režii jsem si již několikrát pochutnal, ale tenhle pokrm byl těžko stravitelný. Málo ingrediencí, studené jak psí čumák a suché jak poušť v pravé poledne. Nezazlívám režisérovi, že se rozhodl trochu optimističtěji vyjádřit pohled na vietnamskou válku, i ten mix komedie a války bych (s velkým sebezapřením) skousl, ale nemohu vystát tu těžkou nudu, což je to jediné, čeho jsem se zde dočkal a v takovém případě nehodlám být objektivní. Možná nejsem tak inteligentní, abych film pochopil, možná mám retardovaný vkus a nebo bude problém žánr. Jsem si však vědom té výpovědní hodnoty, která má snahu zjemnit pravdu o válce ve Vietnamu.40% ()

Reklama

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Doooobré ráno, Česko! Dnes tu máme film, který pohlíží na konflikt ve Vietnamu trochu jinak než je obvyklé. Pokud byste čekali pořádnou akční masáž, ve které Williams drtí na molekuly nekonečné řady zlotřilých asiatů, tak byste čekali marně po celé dvě hodiny. Tenhle film je o rozhlase s přesahem, satirou i vtipem. Tedy o věcech, o kterých si my tady v mizerných rádiích naší české kotliny, můžeme nechat leda tak sladce zdát. Takže dobrou, a to nejen Čechy, ale i Moravo a Slezsko! ()

Smok 

všechny recenze uživatele

Robin Williams sa pustil do ťažkého boja. Zvečniť Adriana Cronauera (ktorý mimo iné zas až tak vtipný moderátor nebol) sa mu podarilo svojským spôsobom, hláškuje v rádiu perfektne, len v súvislosti s predabovaním je drvivá väčšina humorného potenciálu vystrieľaná do vzduchu, čo je škoda.Chápem, že tvorcovia sa snažili využiť Robinov potenciál na vytvorenie odľahčenejšieho filmu o Vietname, ale takto sa im z toho vykľul ako sa u nás doma hovorí - ani ryba, ani rak. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

Mám slabost pro válečnou srandu a proto mne velmi baví snímek, ve kterém přestalo rádio svědomitě plnit úlohu nudného informačního kanálu ve chvíli, když za mikrofon usedl vojín Cronauer a poprvé se z reproduktorů ozvalo „Dooobrééé ráááno, Vietnameee". Následná hromada trefných sarkastických poznámek, muzika nutící tělo pohupovat se do rytmu i tradiční souboj s ochránci morálky rovněž nutí mé filmové buňky spokojeně pomlaskávat nad servírovanou potravou, ale k plnému počtu hvězd schází mé nepochopení vtipnosti některých částí moderátorových výstupů. ()

Galerie (55)

Zajímavosti (11)

  • Dobé ráno, Vietnam je prvou komédiou o vojne vo Vietname a jedným z prvých filmov, ktoré Vietnamcov vykreslili ako skutočných ľudí. (Saraswati)
  • Cronauer uzatvára svoj posledný výstup v rádiu (1965) s piesňou od Louisa Armstronga - "What a Wonderful World", ktorá bola nahratá až v roku 1967. Režisér Barry Levinson si tohto bol vedomý, ale pieseň bola tak ideálna pre dokreslenie scény, že sa rozhodol túto chybu ignorovať. (Smok)

Související novinky

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Dvě hollywoodské legendy během dvou dnů? Smutnější týden letos filmový svět ještě nezažil a snad už ani nezažije. Nejdříve jsme přišli o třiašedesátiletého komediálního génia Robina Williamse, který… (více)

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

08.02.2014

Barry Levinson dal světu Dobré ráno, Vietname nebo Rain Mana, v posledním letech pak zaujal především televizním dramatem Doktor Smrt s Alem Pacinem. Teď nicméně chystá pořádný celovečerní comeback,… (více)

Reklama

Reklama