Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Do amerických prezidentských voleb zbývají jen dva týdny a Conrad Brean, specialista na problematiku médií, je narychlo povolán do Bílého domu. V podzemní zasedačce se dozvídá o hrozícím sexuálním skandálu mezi prezidentem a nezletilou skautkou, celou kauzu totiž plánuje několik stanic ještě ten večer odvysílat v hlavních zprávách. Breanovým úkolem je zastavit blížící se mediální bouři a zároveň prezidentovi napomoci k jeho znovuzvolení na další funkční období. V tak krátkém čase je jedinou možností odvrátit pozornost veřejného mínění jiným směrem. Brean se proto spojí s hollywoodským producentem Stanleym Motssem a společně vymyslí absurdní plán: nejdříve jsou zveřejněny falešné zprávy o neexistujících bombardérech B-3 a vzápětí USA musí čelit nečekanému útoku albánských radikálů. To je však jen počátek neobyčejně věrohodné hry s fakty a iluzemi, která s každým dalším dnem do voleb nabírá co do absurdity na obrátkách... Americký film natočil úspěšný režisér Barry Levinson (Rain Man, Dobré ráno, Vietname, Bugsy), který satiricky laděné komedii vtiskl dostatek věrohodnosti, humoru a nadsázky. Postavu chladnokrevně a cynicky uvažujícího Conrada Breana si zahrál Robert De Niro (Taxikář, Zuřící býk, Irčan), zatímco velikášsky a furiantsky vystupujícího producenta Motsse představuje Levinsonův dvorní herec Dustin Hoffman (Absolvent, Hrdina proti své vůli, Smrtící epidemie). Autory promyšleného scénáře se skvěle napsanými dialogy jsou pak scenáristka Hilary Henkinová a známý dramatik David Mamet, zároveň jde však o volnou adaptaci knihy Americký hrdina Larryho Beinharta. Ani jeden z tvůrců ovšem nemohl tušit, jak rychle a blízko se přiblíží skutečnosti. V lednu roku 1998, pouhý měsíc po premiéře propukl sexuální skandál prezidenta Billa Clintona, který vzápětí nařídil bombardování v Súdánu. Situace se pak opakovala ještě dvakrát: během projednávání Clintovova impechmentu bombardovaly Spojené státy Irák a pár měsíců na to také Jugoslávii. Název filmu se pak na dlouho dobu ustálil jako označení pro mediální čachry a odvádění pozornosti od klíčových problémů. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (490)

classic 

všechny recenze uživatele

Levinson po mega úspešnom Rain Manovi povoláva opäť Dustina Hoffmana,ktorý žiari v role producenta,ktorý ide tzv.aj cez mŕtvoly,aby zinscenoval hollywoodskym štýlom veľkolepý podvod,aby ohlúpli všetci,ktorí to budú pozerať,t.j masmédia sú stvorené na vymývanie mozgov množstva ľudí,ktorí sedia a pozerajú... Alebo ja v tomto vidím odkazy na udalosti,ktoré tvorcovia s nadhľadom vsúvajú cez scenáristické indície sem prostredníctvom hlavnej postavy producenta Stanleyho,ktorý by chcel uznanie pre seba... Vedľa Dustina mu sekunduje Bobby De Niro,ktorý to vymyslel a povoláva človeka,ktorý v tom vidí kariérny postup vyššie,ale na konci som totálne stíchol,lebo nerozumiem tomu ako mohli toto takto predpovedať? Politicko hollywoodsky film,kde sa dá nakuknúť na obidve strany,kde sa spoja dvaja manipulátori,ktorých plán sa zdá byť úplne v poriadku pre nich,odvrátená strana mince práve nabáda ako sa to robí a niekedy v budúcnosti to môže všetko vyplávať na povrch... Ja som si užíval politickú satiru,ktorá patrí pre publikum,pre ktoré to neznamená len vidieť,ale najmä zamyslieť sa,čo tvorcovia ukazujú alebo ešte niečo oveľa viac... ()

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Film, kde je humor cez slzy a znechutenie. Komédia, ktorú možno ani za komédiu nemožno považovať. Čistá pravda, ktorú podporil ešte aj ten sexuálny škandál Clintona s Lewinskou a jeho vyhrážky s rozpútaním vojny v Iraku. No vieme, že do obludnejších rozmerov to dostali v rokoch 2001 a 2003, taktiež dnes o 16 rokov po tomto filme to už nabralo gigantické rozmery, nielen že všetkých ľudí odpočúvajú, ale v televízii hlavného prúdu snáď pravdu možno nájsť asi tak ako ihlu v kope sena. Tento film je jednoduchá výstraha, kde možno nevyužili všetok potenciál ohľadom tajných služieb a ich podieľaní sa na týchto veciach, možno sa mohli viac pohrať s manipuláciami, ale to je názor mňa ako človeka, ktorý píše k tomu komentár dnes, vtedy to možno nebrali sami tvorcovia tak vážne a ani možno len netušili, ako dobre trafili klinec po hlavičke. Uznávam, že mnohí od toho čakali viac, no tento film je silný svojim prepojením s realitou, silný svojou originalitou a inteligentnosťou, tvorcovia majú u mňa za to veľké plus. Odporúčam vám to pozrieť. Škoda, že Mamet nepremenil nomináciu za scenár u tohto diela a škoda, že sa do toho nepustili viac, no to by som asi chcel u viacerých filmov, toto je neobyčajné dielo svetovej kinematografie. ()

Reklama

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Dobrý plán dnes je lepší než dokonalý zítra." Popírám, že máme bombardéry B-3, rovněž popírám problémy s Albánií, taky popírám odjezd generála Scotta do Seattlu a to jsem ani nesouložil se Světluškou v Bílém domě. Válka je zkrátka showbyznys a nikdo neumí vyrábět a produkovat válku jako Conrad Brean se Stanleym Motssem. Já tento snímek prostě miluju a tak by mě zajímalo, ve kterým studiu se natáčelo 11. září 2001. A samozřejmě bych chtěl mít práva na nějakou válku, abych mohl prodávat stužky, čepice a maskáčový plavky s logem války a s vlastnoručním podpisem mrtvýho hrdiny. ()

HAL 

všechny recenze uživatele

Roztomile přepálený obraz dnešní mediální reality. Tematicky dokonalé, jen je až příliš evidentní že ten film autor bral jako "bokovku" a tudíž mu jednak chybí hlubší propracování problematiky s inteligentnější satirou a na druhou stranu občas přebývají některé čistě komediální scény... a obecně prostě nejde o tak velký a chytrý nářez jakým by film mohl být. 8/10 ()

Boss321 

všechny recenze uživatele

Americký prezident je 11 dní před volbami obviněn ze sexuálního zneužití a tak nastupuje tým, který má za úkol odvést od této aféry pozornost. Pohled do zákulisí vysoké politiky a hlavně do zákulisí médií je hodně zajímavý, ale ve skutečnosti by to takhle asi fungovat nemohlo, protože jenom tak si vymyslet válku by nejspíš asi jen tak nešlo, ale bůh ví jak to bylo s Írákem :-). Dustin Hoffman je v roli producenta velmi přesvědčivý a jen to potvrzuje nominace na Oscara. Robert De Niro a Anne Heche se svými výkony také určitě neztratili. Za zmínku stojí i vedlejší role pro Kirsten Dunst a Woodyho Harrelsona. Barry Levinson natočil slušnou bokovku, která vznikla za pouhé dva týdny.... ()

Galerie (21)

Zajímavosti (17)

  • Slogan s koněm použitý ve filmu "Why change horses midstream?" byl originálním sloganem kampaně Abrahama Lincolna během občanské války. (dinamit_1)
  • Původním autorem De Nirovy věty: "Lepší dobrý plán dnes, než perfektní plán zítra," je americký generál George Patton. (StarsFan)
  • Film se nazývá podle anglického idiomu "the tail wagging the dog". Tím se rozumí záměrně odvádět pozornost od něčeho, co by jinak mělo větší význam k něčemu jinému, co má menší význam. (Zdroj: usingenglish.com) (dinamit_1)

Související novinky

Zemřela herečka Anne Heche

Zemřela herečka Anne Heche

12.08.2022

Kdo sledoval zprávy ze světa posledních několika dnů, zřejmě tušil, že smutná novina se nevyhnutelně blíží. Před necelým týdnem totiž americká herečka Anne Heche během fatální autonehody v Los… (více)

Reklama

Reklama