Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Do amerických prezidentských voleb zbývají jen dva týdny a Conrad Brean, specialista na problematiku médií, je narychlo povolán do Bílého domu. V podzemní zasedačce se dozvídá o hrozícím sexuálním skandálu mezi prezidentem a nezletilou skautkou, celou kauzu totiž plánuje několik stanic ještě ten večer odvysílat v hlavních zprávách. Breanovým úkolem je zastavit blížící se mediální bouři a zároveň prezidentovi napomoci k jeho znovuzvolení na další funkční období. V tak krátkém čase je jedinou možností odvrátit pozornost veřejného mínění jiným směrem. Brean se proto spojí s hollywoodským producentem Stanleym Motssem a společně vymyslí absurdní plán: nejdříve jsou zveřejněny falešné zprávy o neexistujících bombardérech B-3 a vzápětí USA musí čelit nečekanému útoku albánských radikálů. To je však jen počátek neobyčejně věrohodné hry s fakty a iluzemi, která s každým dalším dnem do voleb nabírá co do absurdity na obrátkách... Americký film natočil úspěšný režisér Barry Levinson (Rain Man, Dobré ráno, Vietname, Bugsy), který satiricky laděné komedii vtiskl dostatek věrohodnosti, humoru a nadsázky. Postavu chladnokrevně a cynicky uvažujícího Conrada Breana si zahrál Robert De Niro (Taxikář, Zuřící býk, Irčan), zatímco velikášsky a furiantsky vystupujícího producenta Motsse představuje Levinsonův dvorní herec Dustin Hoffman (Absolvent, Hrdina proti své vůli, Smrtící epidemie). Autory promyšleného scénáře se skvěle napsanými dialogy jsou pak scenáristka Hilary Henkinová a známý dramatik David Mamet, zároveň jde však o volnou adaptaci knihy Americký hrdina Larryho Beinharta. Ani jeden z tvůrců ovšem nemohl tušit, jak rychle a blízko se přiblíží skutečnosti. V lednu roku 1998, pouhý měsíc po premiéře propukl sexuální skandál prezidenta Billa Clintona, který vzápětí nařídil bombardování v Súdánu. Situace se pak opakovala ještě dvakrát: během projednávání Clintovova impechmentu bombardovaly Spojené státy Irák a pár měsíců na to také Jugoslávii. Název filmu se pak na dlouho dobu ustálil jako označení pro mediální čachry a odvádění pozornosti od klíčových problémů. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (490)

Omnibus 

všechny recenze uživatele

Dustin Hoffman jako Stanley Motss to myslel dobře (a ve filmu to zahrál více než dobře). Byl to ve svém oboru profík a tak to i dotáhnul k vítěznému konci. Prodal neprodejné zboží - v druhém volebním období kandidujícího prezidenta, který se konečně projevil taky trochu lidsky... Naneštěstí právě tím, že „neudržel zapnuté kalhoty“ (jak kdysi řekla Hillary Clinton o svém drahém prezidentském choti ohledně kouřící baculky Moničky Lewinsky) a zprznil nám školačku. Tedy ne nám, jim... To by ještě nemusel být žádný problém, kdyby se to ovšem neprovalilo. Samozřejmě - jak jinak - načasováno politickými protivníky na tu nejméně vhodnou chvíli. Ale Dustin to zvládnul bravurně, a kdyby poslechl Roberta De Niro (ve filmu excelentního), mohl to i přežít. Jo, taková ješitnost, to je mrcha... A já končím komentář a jdu si zjistit, jak dnes dopadlo první kolo NAŠICH prvních prezidentských voleb. To nekecám, všimněte si, kdy tohle píšu! ;-) ()

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Je třeba ocenit, že podobný snímek vznikl již tak dávno, ale z dnešního pohledu už opravdu nepřináší na scénu žádné mrazivé poselství. Jsem přesvědčen, že už se dnes zkrátka ví, jakým způsobem se upravují fakty a že velký skandál zametete pod koberec jedině ještě větším skandálem, přičemž je nepodstatné, kolik zrnek pravdy v něm vlastně je. Jediné na čem záleží je to, zda tento skandál poběží v hlavním vysílacím čase v televizi. Musím se přiznat, že mě zpracování malinko nudilo a dost často jsem ztrácel pozornost, respektive jsem ji odvracel jinam. Nápad a myšlenka snímku za zpracování rozhodně stála, jen si zřejmě žádala propracovanější zpracování. Snímek na mě působil neskutečně mdlým dojmem. ()

Reklama

petaspur 

všechny recenze uživatele

Americký prezident si v oválné pracovně zašpásoval s nepříliš zletilou Světluškou, která neváhala a životní zážitek svěřila nejen svému deníčku, ale považovala za vhodné podělit se o tuto radostnou zprávu s médii. Je pár dní před volbami a prezidenta by nyní volili pouze členové anonymních pedofilních sdružení. Prezident je proto rychle uklizen na důležitou mezistátní návštěvu Číny a do Bílého domu rozvážným krokem vstupuje profesionální odstraňovač fleků z prezidentovy cti Conrad Brean. Breanův mozek promptně analyzuje situaci a řešení je rychle na světě. Z Bílého domu začínají unikat tajné informace, které jsou mluvčími ihned vehementně popírány a USA už tuší, že brzy nastane válka proti terorismu. Nyní je řada na mocném hollywoodském producentovi Stanley Motssovi, aby vyprodukoval válku s Albánií s takovou naléhavostí, aby se američtí patrioti sešikovali za prezidentem do bojových uskupení a nikoho už nezajímalo plácání nějaké Světlušky. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Neskutočne zaujímavá mrazivá komédia. Potvrdila mi pravdivosť bonmotu, že mnoho múdrych slov sa vysloví s úsmevom, ale tisíckrát toľko hlúpostí s vážnou tvárou. A pasáž, v ktorej Brean presviedča o svojej pravde agenta CIA som si zapísal celú. Až v súčasnosti je možné oceniť, aká prorocká bola vo svojej dobe: „Budoucnost má jen jaderný terorizmus. Boj se vede s malou skupinou disidentů, kteří jednají bez vědomí vlády. A bla, bla, bla. A na takovou válku musíte být připraveni. Buďte ostražití. Zapojte veřejnost. Takhle se povede válka v budoucnosti. A pokud vy na ni nejste dostatečně vyzbrojeni, tak nakonec spadne klec. Budete bez práce. Říkejte tomu dril, nebo zajištění bezpečnosti, říkejte tomu, jak chcete. A jestli ty vaše satelity neobjevili válku, tak jděte domů a věnujte se golfu příteli, poněvadž jste zbytečný“. Vôbec ma neznepokojuje, že film je v komentároch označovaný za bokovku, že je nepravdepodobný a v Amerike nezožal úspech. Vychvaľovať DeNira s Hoffmanom je úplne zbytočné. Tvorili zohraný dvojtakt. Lepší než v Trabante. ()

Ivoshek 

všechny recenze uživatele

Excelentní filmík o tom, jak snadné je vytvořit v médiích umělou realitu, a to včetně války, hrdiny v zajetí a patriotických písniček. Obzvlášť vtipný je Woody Harrelson jako psychouš Sgt. Schumann a cemeo Jamese Belushiho. Zvlášť zábavný film pro lidi, kteří se věnují vztahům s veřejností. ()

Galerie (21)

Zajímavosti (17)

  • Soundtrack k filmu zložil a nahral britský gitarista, spevák a skladateľ Mark Knopfler. (bakrabata)
  • Pracovným označením filmu bol názov Bite the Bullet. (MikaelSVK)
  • Během filmu zazní vtip na herce James Belushiho jako původem na Albánce. Belushi je skutečně synem albánského emigranta. (don corleone)

Související novinky

Zemřela herečka Anne Heche

Zemřela herečka Anne Heche

12.08.2022

Kdo sledoval zprávy ze světa posledních několika dnů, zřejmě tušil, že smutná novina se nevyhnutelně blíží. Před necelým týdnem totiž americká herečka Anne Heche během fatální autonehody v Los… (více)

Reklama

Reklama