Reklama

Reklama

Mladý Sherlock Holmes

  • Československo Pyramida hrůzy (více)

Obsahy(1)

„I když Sir Arthur Conan Doyle nepsal o mladistvých letech Sherlocka Holmese a jeho první setkání s doktorem Watsonem umístil až do doby jejich dospělosti, byly tyto láskyplné úvahy o tom, co se mohlo stát, natočeny na počest autora, jehož dílo dodnes nesmírně obdivujeme.“ Tato slova zazní v závěru filmu Pyramida hrůzy (1985), který nám představuje slavné Doyleovy literární postavy trochu neobvyklým způsobem. Zavádí nás do Londýna roku 1870, do doby, kdy slavný detektiv ještě navštěvoval kolej, kde se seznámil se svým spolužákem Watsonem, který byl ochoten obdivovat jeho mimořádné dedukční schopnosti. Oba mladíci se brzy ocitnou uprostřed záhadného případu, v jehož pozadí je fanatická sekta stoupenců egyptského boha Osirise, která své nepřátele odstraňuje zvláštním roztokem, vyvolávajícím děsivé halucinace... Snímek Pyramida hrůzy vznikl v produkci Amblin Entertainment, společnosti známého režiséra Stevena Spielberga, a patřil k velkým diváckým hitům 80. let. Jeho přímočarý příběh je prošpikován zvláštními efekty, jež vznikly v Lucasově trikové továrně Industrial Light & Magic. Najdeme mezi nimi i jeden z historicky prvních pokusů o počítačovou animaci v celovečerním filmu, a sice animovaného skleněného rytíře z kostelního okna, jehož autorem byl tehdy neznámý John Lasseter (pozdější zakladatel úspěchu studia animovaných filmů Pixar). Oba hlavní představitelé Nicholas Rowe a Alan Cox (syn známého herce Briana Coxe) se sice herectví věnují dodnes, ale podobného úspěchu už se nikdy nedočkali. Režisérem byl Barry Levinson (nar. 1942), který svého vrcholu dosáhl oscarovým titulem Rain Man (1988). (Česká televize)

(více)

Recenze (211)

tron 

všechny recenze uživatele

„Odkiaľ beriete všetky tie hlúposti, Holmes?“ – „Z tamtých nápisov na stene oproti, pán policajný kapitán.“ Ako priznávajú tvorcovia v úvodných titulkoch, nejedná sa o adaptáciou žiadneho z Doyleových románov (už preto, že spisovateľ Holmesa a Watsona prvý raz spojil až keď boli dospelí). Režisér Barry Levinson a producenti Steven Spielberg, Kathleen Kennedy a Frank Marshall síce fantazírujú a mystifikujú, ale zároveň v prvej polovici prejavujú úctu voči Doyleovmu svetu. Takže ma rovnakou mierou rozosmiali, ako dojali scény, kedy si mladý Watson v antikvariáte náhodou kúpil fajku alebo keď si Holmes len tak zo srandy nasadil baretku. Prvá polovica má krásnu anglickú atmosféru, vrátane štedrej produkcie (výprava, kostýmy, Spielberg tradične nič nepodcenil, filmy z jeho produkcie prakticky vždy vyzerali dobre). Nechýba láska, humor, ani dedukčné Sherlockove schopnosti. Bohužiaľ, druhá polovica ma nadchla menej. Práve jej vinou filmu neudeľujem 4*, ktoré som na začiatku chcel. Druhá polovica je zdĺhavá, dialógy a práca s postavami ustupujú do úzadia a stáva sa z toho „klasický Spielberg“ (akcia, naháňačky, šermovačky, poznáte to). Film drží revolučné historické prvenstvo - oživený rytier zo sklenej maľby je prvá počítačová ľudská postava v dejinách kinematografie. Aj v neskoršom deji sa objaví pár ďalších podobných CGI veselostí, ale zakaždým ide o halucinácie postáv, v skutočnosti je dej, keď sa to tak vezme, prekvapivo realistický. A prvý (filmový) Harry Potter ho dosť pripomína v istých súvislostiach. Je náhodou, že na scenári tak Harryho, ako Sherlocka pracoval Chris Columbus? Určite áno. ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Wingardium levio… Ehm, elementary. Je více než paradoxní, že zrovna Columbus měl prsty ve výrazně lepší adaptaci potterovek než když měl pod palcem jejich regulérní filmové adaptace. Od vizáže postav přes průběh až po atmosféru, hudbu i styl. A to dekádu před vydáním Kamene mudrců. Jinak je to přesně ta dětská dobrodružná jízda jakou by jeden od produkce ze stáje Amblinu čekal, která navíc skvostně zachycuje esenci těch nedetektivních šestákovějších Holmesových příhod. Jestli něco vyčítat, tak snad jen úděsně otravné (o to více že i zbytečné) vyprávění starého Watsona a finále, které navzdory emocím a hmatatelnému nebezpečí oproti zbytku filmu poněkud drhne. ()

Reklama

predators 

všechny recenze uživatele

UAAUU!!! Paráda! Tohle jsem fakt nečekal. Už jsem ani nedoufal, že se vrátím do doby, kdy jsem s nadšením sledoval putování Indiana Jonese a hle, narazil jsem na příběh, jenž se mu v mnoha aspektech nejen blíží. Mladý Sherlock Holmes se originální, důvtipný a plný překvapení v podobě hádanek a spousty dobrodružství. Poutavé kulisy, prostředí v němž se celý děj odehrává, špičkový hudební doprovod a líbivé triky jsou jen jedním z článků, jež dohromady tvoří nezkutečnou dobrodružnou podívanou. Já smekám, pane Holmesi, Sherlocku Holmesi! :-) Zajímavosti: Létající stroj ve zkutečnosti nelétal. Této "iluze" bylo dosaženo zavěšením stroje na tenká lana. / Herci, kteří byli píchnuti otrávenou jehlou, museli být pro svou bezpečnost svázáni ještě hodinu po skončení natáčení. / Už víte, kde se vzal Harry Potter? Právě po shlédnutí tohoto filmu napadlo J.K.Rowlingovou, napsat příběhy tohoto mladého kouzelníka:-) 90% ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Poznámka k časti komentu užívateľky Phobia: "tohle nám soudruzi před revolucí určitě nepustili:-)". Nuž, milá Phobia, pustili. Film z roku 1985 mal v ČSSR distribučnú premiéru 1. septembra 1989. Štyri roky po svetovej premiére, no dva a pol mesiaca pred prevratom v novembri 1989. Film som stihol v kine pozrieť ešte za boľševika. Progresívnym digitálnym efektom sme sa po východe z kina Moskva vysmiali. Vďaka ich smiešnosti a snahe byť za každú cenu akčný, sme mali len mierne nadpriemerný divácky zážitok. Poznámka k dobe:  Bežné príhody, ktoré sa dali zažiť v prostredí plnom Arabov (kúpeľných hostí z Kuvajtu a S. Arábie, často s početným háremom čiernych dám, ktorým z rúcha trčali len oči), arabiel (snaživých dievčat z Piešťan aj okolitých dedín,  pomáhajúcich kapitalistom v náročnej kúpeľnej liečbe) a špekulantov storakého druhu, lepiacich sa na kúpeľných hostí ako medveď na med, intenzitou často predčili dobrodružstvá mladého šerloka. ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Sympatický krimi príbeh mladého Sherlocka Holmesa a jeho priateľa J. Watsona zasadený do ukážkovo zvládnutej atmosféry viktoriánskej éry. Dôstojná pocta Siru Arthurovi C. Doyleovi a môj príjemne strávený filmový čas. Nechýba tu vtip, um, dobrodružstvo v podobe vyšetrovania záhadných vrážd a ani napätie, môžem len odporúčať. 80/100 ()

Galerie (45)

Zajímavosti (9)

  • Pes ve filmu, Uncus, není pojmenován podle postavy z Posledního mohykána (1992) Uncase, ale podle části mozku spojené se záchvaty. Záchvaty, které se vyvíjejí z očních vjemů a často předcházejí halucinace, které jsou hlavním důvodem smrti v tomto filmu. (Bertramm)
  • Na skleněném rytíři se pracovalo 4 měsíce. Byl první kompletně digitálně vytvořenou postavou ve filmu. Jeho stvořitelem byl John Lassester, pozdější zakladatel společnosti Pixar. (filip.novak)
  • Film byl údajně velkou inspirací J. K. Rowling při psaní knih o Harrym Potterovi (Tom_Lachtan)

Související novinky

Vzniknou Rošťáci 2?

Vzniknou Rošťáci 2?

07.04.2014

Pokud vám film z titulku nic neříká, není to zas tak velké překvapení. Rošťáci Richarda Donnera (Superman, Smrtonosná zbraň) jsou obří klasikou spíš v zámoří, kde v osmdesátých letech nabrali podobný… (více)

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

26.11.2012

Ještě těch moderních variací na klasickou detektivku z pera Arthura Conana Doylea nemáte dost? Pak vězte, že po Sherlocku Holmesovi s Robertem Downeyem Jr., televizním Sherlockovi s Benedictem… (více)

Reklama

Reklama