Poslední království

• Velká Británie The Last Kingdom
Velká Británie, (2015–2022), 42 h 33 min (Minutáž: 51–59 min)

Předloha:

Bernard Cornwell (kniha)

Alexander Dreymon, David Dawson, Ian Hart, Millie Brady, Eliza Butterworth, Harry McEntire, Mark Rowley, Emily Cox, Arnas Fedaravicius, Adrian Bouchet (více)

Alfréd Veliký brání své království před seveřany. Uhtred, který se narodil jako Sas, ale vychovali ho Vikingové, se snaží nabýt svého právoplatného dědictví. (Netflix)

ivan bohatyr

Dobrý seriál, pěkné prostředí, děj na můj vkus trochu pomalejší, nicméně přední problém je v tom, že herecké obsazení mi přijde nevhodné, především Alexander Dreymon je velká chyba. Hlavní dvojice mi není sympatická a obecně jsem se s nikým nesžil, takže bez zájmu sleduji děj, ale nikomu nefandím, nikdo mě nezajímá jak dopadne. Podobný seriál Vikingové je v tomto směru úplně něco jiného. ()

terunka003

Dala jsem tři díly a nevím jestli chci pokračovat. Myšlenku to má, prostředí je středověké a depresivní jak blázen, herci sympatičtí, ale něco mi tam vadí. Je to takové zrychlené, místy hodně zmatené, kdo teda co chce. A ten hlavní frajer by si měl rozmyslet za koho kope, jestli za Anglány nebo za Dány, ne jen brečet, že chce zpátky svůj hrádeček. ()

Tom_Lachtan

Tohle by byl geniální seriál tak před deseti, patnácti lety, ale teď má jednu závažnou chybu - chce být jako Vikingové (a také se odehrává jen jednu generaci po prvních sériích Vikingů a jedna ze záporných postav je syn Ragnara Lothbrocka Ubba), jenže je ve všem slabší, v motivaci postav, v dialozích, ve vizuálu (to do pytle nemají v BBC nikoho, kdo by jim řekl, že nosit meče na zádech je pí*ovina na entou, která se dá pochopit u fantasy, ale ne u historického seriálu) a především v postavách samotných, třeba ta hlavní je nesympatickým idiotem, který jakmile může něco podělat, tak to ukázkově podělá a pro příklad nemohoucnosti téhle postavy a její realističnosti - v jednom díle se rozhodně loupit v sousedních zemích přestrojen za Dánské nájezdníky a neobtěžuje si zakrýt tvář, nebo se snad dokonce vydávat za někoho jiného a posléze se diví, že.. No, to bych už moc spoileroval. Každopádně scénáristé jsou hlavní kámen úrazu, někdy se soustředí na bojovou taktiku, jindy si s ní vytírají játra a ignorují takové maličkosti, že si nikdo nevšimne velké invazní armády atd. atd. atd. Není to špatný seriál, ovšem není ani dobrý, možná v druhé sérii najmou někoho, kdo umí napsat dobrej scénář, tak to bude lepší, zatím ale jen za tři a s odřenejma ušima. ()

ondrula

Seriál jsem vyhlížel s očekáváním, neboť jsem načetl všechny (doposud vydané) knihy o Uthredovi od Bernarda Cornwella, které byly seriálu předlohou a které jsou prostě fantastické. Seriál, jak už to v takových případech bývá, mne ovšem poněkud zklamal. Je na něm poznat, že je narychlo vyhajpovaný, aby se stihl přiživit na nevídaném úspěchu Vikings, ovšem kvalitativně se mu měřit nemůže a to ze tří hlavních důvodů: 1) Řemeslné zpracování je podprůměrné - kamera i reálie jsou odfláknuté, bojové scény ubohé; štítová hradba je komicky herci stavěna zjevně na pokyny z režie; 2) Herci jsou nesympatičtí, Uthreda hraje nějakej metrosexuální debílek a ostatní herci ani nestojí za řeč; 3) Je opět vidět, jak se scénáristovi nepodařilo obsáhnout rozsáhlou knižní ságu a musel se utéct k mnoha zkratkám, které pak v ději působí podivně a klíčové scény jsou tak uspěchané a nechtěně komické. ()

mortak

Po druhé sérii zvyšuji na pět hvězd. Takto vystihnout ducha Cornwellovy předlohy... klobouk dolů. // První série: Rozpočet sice nic moc, ale vůbec to nevadí, protože se scénárista nesnaží být chytřejší Bernarda Cornwella a drží jeho styl. Uthred či Alfréd a vůbec všechny postavy jsou přesně takové, jaké mají být. A kdo chce podrobný popis bitev, nechť si přečte knihy. ()

Galerie (1 485)

• Natáčeno z velké části v Budapešti. (mmajjkii)
  • Když jde Hilda (Eva Birthistle) řezat hlavu Vikinga, má špičku nože uštíplou, avšak v další scéně je špička nože neporušená. (Pito126)
  • Bitva o Tettenhall, která byla v tomto díle zpracována, se odehrála 5. srpna 910. O jejím průběhu se neví mnoho, nicméně si prokazatelně vyžádala několik tísíc obětí. (slipknotfan)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD