Reklama

Reklama

Adéla ještě nevečeřela

  • angličtina Adela Has Not Had Her Supper Yet (více)
Trailer
Československo, 1978, 105 min (Alternativní 102 min)

Hudba:

Luboš Fišer

Hrají:

Michal Dočolomanský, Rudolf Hrušínský, Miloš Kopecký, Václav Lohniský, Ladislav Pešek, Naďa Konvalinková, Květa Fialová, Martin Růžek, Olga Schoberová (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Po čtrnácti letech se sešli režisér Oldřich Lipský a scenárista Jiří Brdečka – tvůrci slavného Limonádového Joea – opět k realizaci další výtečné parodie, tentokrát na rodokapsové příběhy neohrožených hrdinů. V komedii Adéla ještě nevečeřela je tímto hrdinou slavný detektiv Nick Carter, kterého do Prahy pozval policejní komisař Ledvina, aby mu pomohl vyřešit záhadný zločin – zmizení psa hraběnky Thunové. Carter brzy zjistí, že jeho protivníkem je jeho věčný rival, ďábelský botanik, zločinec mezinárodní pověsti hrabě von Kratzmar. Musí se samozřejmě vyrovnat s řadou nebezpečných a důmyslných léček, překonávat „nepřekonatelné“, což slavnému hrdinovi, který je nepřemožitelný, neprůstřelný, nebojácný a neohrožený, nedělá žádné zvláštní potíže. Nevadí mu ani nové, neznámé prostředí, protože jeho společníkem a průvodcem je bodrý komisař Ledvina, který ho neopomene protáhnout pražskými hospůdkami… V komedii, která získala řadu ocenění u nás i v zahraničí, se zaskvěla dlouhá řada výborných herců. V roli velkého detektiva to byl neodolatelný Michal Dočolomanský, jeho českého kolegu hrál Rudolf Hrušínský, role zlosyna byla nezapomenutelnou kreací Miloše Kopeckého. Kostýmy jsou dílem Theodora Pištěka a na animované části filmu se podílel Jan Švankmajer. K úspěchu filmu přispěla i výborná kamera Jaroslava Kučery, který skvěle zachytil půvaby a atmosféru secesní Prahy. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (596)

boshke 

všechny recenze uživatele

Hrušínský by za svého Ledvinu zasloužil metál, jako průvodce po pražských památkách bych ho bral všemi deseti (i když zrovna Plzeň by pít nemusel). Dočolomanský jako by byl stvořen pro roli Nicka Cartera. Jeho vnímání středoevropského zeměpisu je prostě pro Američany příznačné. Ti dnešní by však už ani nevěděli, co je to Rakousko, o České republice ani nemluvě. Konvalinková je prostě k sežrání (Adéla jistě souhlasí). Vše mi k sobě sedělo, humor, nadsázka... 80% ()

Šandík 

všechny recenze uživatele

Joea mám o fous radši, ale i tohle je geniální záležitost. Sice to znám prakticky nazpaměť, ale vychutnávám si atmosféru a skvělé herecké výkony, především Rudolfa Hrušínského a Miloše Kopeckého. Škoda toho velmi spartánského DVD prakticky bez bonusů, bez titulkových sad, bez jakékoli snahy... Adéla by si rozhodně zasloužila vymazlené dvoudiskové vydání plné bonusů, s titulky ve všech světových jazycích atd, atp.... 95% ()

Reklama

Xmilden 

všechny recenze uživatele

Oldřich Lipský velikán československého filmu natočil parodii na slavné detektivky. Nick Carter: Prosím nejdřív o vaši výpověď. Slečnu Karin budu obtěžovat později. Karin: Ano, kdykoliv... Nick Carter: Pamatujte si, komisaři. Uznat svou porážku... I to je svým způsobem vítězství. komisař Ledvina: Takže jsme to vlastně vyhráli, na celý čáře. 90% ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

K tomu nejlepšímu, co česká kinematografie vyprodukovala, patří trojice parodií velezkušeného režiséra Oldřicha Lipského a scénáristy Jiřího Brdečky. Vedle Limonádového Joa (parodie na westerny), Tajemství hradu v Karpatech (parodie na románový svět Julese Vernea) vznikla jako druhá v pořadí právě Adéla ještě nevečeřela, parodie na levné ,,šestákové" detektivní romány. Spolu se stylizací zrychleného světa němé grotesky, plné gagů a situačního humoru, se ústředním leitmotivem a hlavní estetickou složkou filmu stává dokonalé napodobení dějových klišé brakových detektivek i přidružených pokleslých žánrů (červenou knihovnu například paroduje osudové vzplanutí Nicka ,,Ledviny" Cartera a slečny Květušky Bočkové). Specifickou složkou humoru je humor jazykový - usazení celého filmu do 19. století, doby národního obrození, a s tím spojené použití některých příznakových slov a spojení je nosným pilířem filmu - např. puristické tendence (Nick Carter díky své příručce Česky snadno a rychle hovoří o lučbě a silozpytu...), použití příznakové fráze v běžné řeči (,,Ach, jak jsem rozvrkočena..." ,,Perfidní čmuchale!"), zaměňování slov na základě podobnosti (,,babočka jenerál, dědečku...") atd. K tomu, že film nezestárl, přispěly nemalou měrou také geniální animace a trikové postupy Jana Švankmajera, stejně jako nebývalá výpravnost celého snímku. Stejně tak architektonické a především výtvarné usazení do uměleckého slohu secese. Pro filmové tvůrce, co se týče kostýmů, komparzistů atd., byla 70. a 80. léta 20. století doslova zlatými časy - po ideové stránce tomu bylo samozřejmě naopak. Přesto parodovat ,,západní" pokleslé žánry bylo dovoleno a bavit lid dokonce žádoucí. Vzniklo tak skutečně nadčasové dílo, které baví diváky již několikáté generace. Film, který nezestárl. Výjimečný film... ()

Falko 

všechny recenze uživatele

Tento film mal vsetky predpoklady, aby som ho zboznoval hlavne v detstve, ale nejako som pri nom nevydrzal, ani neviem preco. Dnes som sice vydrzal bez problemov a celkom ma bavil, ale nesplnil tie ocakavania, ake som ocakaval. Avsak myslim si, ze na 70-roky to bol a stale je skvely film, pricom od Lipskeho mam radsej komediu ,,Marecku, podejte mi pero!" (1976) a najradsej asi TROCH VETERANOV (1983). Ale z jeho filmografie som nasiel filmy, ktore by som si rad pozrel, alebo na ktore si uz vobec nepamätam, ako JACHYME, HOD HO DO STROJE (1974) alebo AT ZIJI DUCHOVE! (1977). ________ Michal Dočolomanský - (Nick Carter / Matějka mluví František Němec) +++ Rudolf Hrušínský - (Komisař Ledvina) +++ Miloš Kopecký - (Von Kratzmar) +++ Ladislav Pešek - (Profesor Boček) +++ Naďa Konvalinková - (Květuška) +++ Václav Lohniský - (Kratzmarův komorník) +++ Květa Fialová - (Hraběnka Thunová) +++ Helena Růžičková - (Host v šantánu) +++ ()

Galerie (34)

Zajímavosti (49)

  • Carterova (Michal Dočolomanský) fráze „Dar přítele Lasera", kterou použije ve scéně, kdy se snaží sestřelit létající balon, je absurdní ze dvou hledisek. Laser byl vynalezen v roce 1960 a jeho autorem byl Theodore H. Maiman. Slovo laser je zkratka z Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation (Zesílení světla stimulovanou emisí záření). (sator)
  • Pre zvuky mľaskajúcej mäsožravej rastliny Adely boli použité namydlené dlane, voda vo vani, zvon vo výlevke, namočený uterák a jeden liter mlieka vo vtedajšom igelitovom vrecku. Všetko obstaral imitátor Antonín "Strýček" Jedlička. (Raccoon.city)

Související novinky

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (více)

Květa Fialová 1929 - 2017

Květa Fialová 1929 - 2017

26.09.2017

Po dlouhé nemoci zemřela ve věku 88 let herečka Květa Fialová. Narodila se v české kolonii u slovenského Fiľakova do rodiny plukovníka letectva. Spolu se sestrou Blankou navštěvovala katolickou školu… (více)

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti

24.08.2014

Téměř 5 let od uvedení svého ceněného celovečerního debutu 3 sezóny v pekle (11 nominací na cenu Český lev) začal Tomáš Mašín natáčet svůj druhý celovečerní film. Přední český tvůrce reklam hned po… (více)

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

26.08.2008

Pro filmové a televizní diváky byl třeba detektivem Nickem Carterem z Adély, hrabětem Teleke z Tölökö z Tajemství hradu v Karpatech či mladým Pichandou z Tisícročné včely. Divadelní publikum jej… (více)

Reklama

Reklama