Reklama

Reklama

Neuvěřitelný skutečný příběh Marie Curie-Sklodowské, první  ženy - vědkyně, která získala Nobelovu cenu. Biografie vědkyně, manželky a matky, která se zasloužila o přelomové objevy na poli fyziky a chemie... V roce 1934 se Marie Curie zhroutila ve své laboratoři v Paříži. V nemocnici vzpomíná na svůj život, jak začala studovat v Paříži, jak bylo financování jejího výzkumu často odmítnuto kvůli tomu, že byla žena, jak potkala stejně zaníceného Pierra Curie a vstoupili do partnerství. Potom, co Marie objevila hned dvě radioaktivní částice polonium a radium, zamilovali se do sebe, vzali se a měli dvě děti. Marie brzy ohlásí objev radioaktivity, který způsobí revoluci ve fyzice a chemii. Radium se brzy začne používat v řadě komerčních produktů. O škodlivosti radioaktivity se tenkrát ještě nevědělo. I samotná Marie nosila radioaktivní materiál ve zkumavce v kapse, anebo v noci zamyšleně pozorovala, jak ze šuplíku pracovního stolu vychází jemné zelenomodré světlo. Po smrti milovaného manžela zůstává věrná svému závazku vědě a zkoumá dál. Brzo je evidentní, že její práci bude možné aplikovat v medicíně a může zachránit tisíce životů. Anebo ve válce, kde jich může zničit na miliardy. Marie byla snad jediným člověkem, kterého nezkazila sláva. (JOJ Cinema)

(více)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (97)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Marie Curie-Sklodowskou samozřejmě znám, ale více jsem se o ní začal zajímat, až když jsem letos navštívil Jáchymov. O filmu Radioaktivita jsem nějaký ten čas věděl a tak byla jen otázka času, až si na něj udělám čas. Na to, jak silné téma to je, mě překvapila až průměrná hodnocení zde. A po shlédnutí to stejně nechápu. Podle mě je Radioaktivita hodně povedený životopisný kousek. Rosamund Pike hraje skvěle, Sam Riley v roli jejího manžela neméně solidně přitakává. Hodně se mi líbily i ty momenty, kdy příběh Madam Curie protkávaly scény, co radioaktivita všechno způsobila a čeho se naštěstí ona nedožila. Osobně mě mrzí akorát to, že se tvůrci vůbec nezaměřili na Jáchymov. Jedna zmínka ve vteřině mi přijde až hanebně málo. Nicméně na úkor zdejšího hodnocení nelze jinak, než doporučit pro všechny, které příběh této první fyzičky francouzské Sorbonny nějak zaujal. ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Radiací a kontroverzí zkoušená slavná vědkyně. Marie Curie-Sklodowské vděčíme za polonium a radium. Její objevy v oblasti chemie a fyziky jí vynesly dvě Nobelovy ceny. A vůbec se nedivíme, že polskou vědkyni hraje Britka, vládnoucí sexappealem, a ocitáme se v maďarských reáliích, které jsou vydávány za francouzské. Začínáme v roce 1893 a končíme v roce 1930 v pařížské nemocnici, respektive touto úvodní sekvencí, kdy už je hlavní hrdinka v posledním tažení, se roztočí kolotoč jejich vzpomínek. Po tvůrčí odmlce hlásí návrat na režijní stoličku Marjane Satrapi, která umí spíchnout ne úplně nezajímavý dramatický životopis, ačkoliv se nelze ubránit dojmu z nadbytečného pietního rozjímání po ztrátě milovaného manžela, taktéž vědátora, kterého vidí úplně všude. Rosamund Pike si od mrch odskočila ke košatější životopisné roli, v níž bádá, souloží, rodí děti a je věrná až za hrob jednomu muži, ačkoliv po smrti poskáče jiného vědce, aby ještě mohla na sklonku aktivních vaječníků geni(t)álně bádat. A pokud jde o její osobnost, film ji líčí jako ženu mírně arogantní, sobeckou i povýšenou. Po úspěšném absolvování první hodiny se do filmu začne mírně vkrádat rozvleklost. Scény, které mají film vylepšit, respektive více jej udělat atraktivním, se ukazují vesměs režijně exhibiční (viz stručné a pramálo zajímavé momentky ze zuřivosti 1. světové války, kdy se stala šéfem vojenské lékařské buňky pro organizování polních rentgenografických stanic), čímž se film vyhýbá televiznímu zpracování, tudíž vizuálně i scénograficky je natočen kvalitně a rušivé televizní elementy jsou potlačeny. Zajímavý aspekt představují vsuvky z různých historických období, kterých se už vědkyně nedožila, a ty mapují negativní dopad jejího revolučního přínosu (dojde i na černobylskou tragédii). Pike filmu jednoznačně dominuje. Anya Taylor-Joy v roli její starší dcery nemá přílišný prostor divácky zaujmout. A Sam Riley v roli jejího manžela doplatil na slabší scenáristickou propracovanost své postavy.  Určitá část diváků může mít o slavné vědkyni různé poznatky, třeba i zkreslené. Ve skutečnosti nebyla nikterak vzhledově fascinující, uchvátila svojí odvahou prosadit se v sukních, méně vařila a pekla, o to víc objevovala a bádala, aby o mnoho let po její smrti a nesmrtelných objevech uchvátila filmařskou obec, která o ní natočila film. A případně vyvrátila spekulace o původu slova "sklo", jehož souvislostmi s jejím příjmením se tento film ani v nejmenším nezabývá. 7/10 ()

Reklama

xzajox 

všechny recenze uživatele

Na začiatok je treba pochopiť jedno. M.Curie bola génius. A ako to u géniov býva, v iných oblastiach majú medzery, ktoré doháňajú, ako to vedia najlepšie - rozumom. Hovorím o medziľudských vzťahoch, o chápaní citov, či komunikačnej neohrabanosti a priamosti. V tomto bode prichádza ako aj úžasný herecký výkon R.Pike, tak aj skvelá práca scenáristov. Postavu som im zožral celú aj s fľaštičkou rádia. Ostatné je fajn. Výborná atmosféra prelomu 19./20.storočia, snaha o vedeckú presnosť (radšej diváka nenudia prebytkom faktov), historickú presnosť a tiež priamy a nepriamy dopad na udalosti potom. Dejová rovina prekážok, ktoré ako žena v tých časoch musela prekonávať je možno už trochu obohraná, no stále nenudí. Vyčitať by som filmu mohol len zopár drobností. Hlavne mi vadilo, keďže nie som zdatný z histórie fyziky, že som nevedel určiť, aké vedomosti vtedy vedci mali. Poznali radiáciu, ale nie rádioaktivitu. Poznali už vtedy či nepoznali röntgen? Druhá vec je Einstein. Určite sa s ním Curiovci stretli, veľká škoda, že ho do deja nevsunuli aspoň na chvíľku - určite odporúčam seriál Génius pre širší kontext, Einstein to tiež nemal ľahké. Radioactive určite odporúčam. Je to kvalitný film. 83% - 4* ()

Saesulkun 

všechny recenze uživatele

Filmové ponaučení: 1. Je fajn, že se u radioaktivity dá být TVpasivní. 2. Budapešť neumí zahrát ani Prahu ani Paříž. 3. Některé význačné osobnosti by si zasloužily, aby se o nich natočil dobrý a zajímavý film, ale ne každý má holt to štěstí. Někomu musí stačit 2 Nobelovky. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Život tejto pani by určite stál za minimálne jednu sezónu seriálu, avšak opäť sme dostali, ako napríklad v prípade Amundsena, životopis ako z rýchliku. Možno by ste sa pri niektorých životných a profesijných udalostiach chceli zdržať dlhšie, ale skrátka treba ísť ďalej. Zrejme sa to najviac odzrkadľuje pri zainteresovaní sa Marie a jej dcéry do medicínskeho vkladu pri prvej svetovej vojne, kde sme nakoniec svedkami iba zopár scén. Pričom by to určite šlo ukočírovať, ak by sme napríklad nemuseli sledovať niečo ako flashforwardy určené zrejme pre žiakov druhého stupňa základných škôl, ešte neoboznámených so zásadnými udalosťami dvadsiateho storočia typu zhodenia bomby na Hirošimu. Raz to funguje viac, ako v prípade predstáv Marie, raz menej, niekedy vôbec. Ale aby som iba nekritizoval, Satrapi sa aspoň čiastočne stále snaží byť autorská, Rosamunde je opäť dokonalá a v skratke ide o klasicky strihnutý životopis slávnej osobnosti svetových dejín. Marjane nakrútila o Marii určite najkomerčnejší, respektíve najdiváckejší film svojej kariéry. ()

Galerie (37)

Zajímavosti (2)

  • Natáčelo se v Maďarsku ve městech Budapešť a Ostřihom. (BMW12)

Reklama

Reklama