Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Výpravný filmový portrét dobrodruha, který vyplňoval prázdná místa na mapě, dobyl jižní pól a jako první dosáhl se svými expedicemi obou pólů zeměkoule. Jaký ale ve skutečnosti byl Roald Amundsen? Celovečerní snímek Amundsen ukazuje nejen výpravy do neprozkoumaných ledových pustin a oceánů a polární lety vzducholodí, ale odhaluje i život a osobnost legendárního objevitele, včetně řady méně známých skutečností, jako byl jeho vztah s bratrem nebo milostné aféry. (Bontonfilm)

(více)

Videa (16)

Trailer 2

Recenze (129)

Fr 

všechny recenze uživatele

„JE TU JEŠTĚ NĚKDO, KDO NECHÁPE, CO TADY DĚLÁME?…“ /// Film protkanej norským patriotismem (poraženým je zde totiž podobnej blázen, a to Britskej polárník Robert Falcon Scott) o magorovi hledajícím ego v tunách ledu a v kose, ve který se i sáně těší na oheň. Film není oslavnou ódou na norskýho hrdinu, ale jde o pohled na obyčejnýho člověka, který všechno obětoval svýmu snu. Snímek se jmenuje AMUNDSEN, protože vypráví také o bratrovi Leonovi. Můžou vám chybět zažitý hollywoodský postupy. Skutky, které Roalda proslavily, jsou předvedeny důkladně, ale je to většinou stejně chladný, jako místa, kde se odehrávají. Strhujícího dobrodružství se prostě nedočkáme. To, že na těchto výpravách o dramatický momenty nebyla nouze, je pouze naznačeno. Film nenabízí tolik zvratů, aby mohl pohrdnout (a nevyužít) zážitky z expedic. I za cenu drobnýho přikrášlení skutečnosti. Je fajn dozvědět se, jak se plánovaly expedice v časech, kdy každý objev byl hrdinsky oslavován, dostat základy historické geografie, dozvědět se, jakých poznatků od Eskymáků bylo využíváno (v samotném snímku je kladen velký důraz na to, aby bylo používáno autentické vybavení, ošacení a rekvizity)… ale já se ptám, jestli to není málo, Antone Pavloviči? Vlastně Espene Sandbergu? /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu jen kusy podle skutečnosti. 2.) Dobytí severního pólu jsem už viděl, ale jak se dobýval ten jižní… 3.) Zajímá mě počasí na Mount Wisting. 4.) Thx za titule „pozorovatel“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

gumolit 

všechny recenze uživatele

Koprodukčný životopisný film o Roaldu Amundsenovi na ktorom sa podieľali aj českí filmári je priamo učebnicovou ukážkou toho ako pojať niekoho biografiu formou nevzrušivého klišé. Osudy dobyvateľa južného pólu a muža ktorý sa stal národným nórskym hrdinom pritom boli veľmi zaujímavé a vydali by minimálne na niekoľkodielny seriál. Tvorcovia snímku síce nevynechali žiadnu z podstatných udalosti v Amudsenovom živote ale vŕšia ich za sebou len ako odškrtnuté položky. Až na pár prepracovaných sekvenciách ide skôr o súbor ilustrácii než o pútavý dej. Pravdou je že cieľom režiséra Sandberga (má za sebou vydarené filmy o slávnych rodných hrdinoch Max Manus, Kon Tiki) bolo skôr priblížiť Amudsenovu osobnosť než jeho osudy. Expedície sú tu len prostriedky ako ukázať zložitosť hrdinovho charakteru. Bohužiaľ to vyzerá ako keby bol Amudsen človek bez akýchkoľvek emócii. Je napodobnený chladne, snímok nedáva šancu nájsť si k jeho postave nejaký vzťah a záujem. Prispieva k tomu aj odťažité pojatie jeho predstaviteľa herca Pála Sverreho Hagena a pri tom ide o herca ktorý vie emócie prebudiť ako napríklad v úlohách záporákov vo filmoch Boj snežného pluhu s mafiou či Odkaz vo fľaši. Tu sa mu ale Amudsena nedarí oživiť a celkový dojem je rozpačitý. O čo menej sa venoval režisér prepracovanosti charakteru postáv o to viac si dal záležať na technickej stránke. Polárne krajiny sú zachytené vierohodne a pri vnímavejšom sledovaní dobíjania južného pólu vám môže byť skutočne zima. Veľmi pomohli aj počítačové triky ale sú spravené tak že nebijú do očí a nerušia. Scény z obidvoch expedícii patria k tomu najlepšiemu vo filme a na rozdiel od ostatných majú náležitú atmosféru. Amudsen i napriek tomu zostáva priemerným snímkom, ktorého vnútorná štruktúra je od začiatku zle vystavená a s tým stráca svoju posobnosť.Osobne som videl ďaleko lepšie spracovania životopisov slávnych ľudí trebárs v televíznych hraných dokumentoch BBC alebo National Geographic. V nich bolo určite s menšími nákladmi dosiahnutého vatčšieho efektu. A film o slávnom polárnom bádateľovi je síce zručne natočený, ale vo výsledku zostáva chladný ako Antarktída. ()

Reklama

misterz 

všechny recenze uživatele

Škoda. Veľmi sa mi tu páčil rozobraný a rozpitvaný Amundsenov charakter a vývoj jeho postavy. Ani udalosti okolo neho a následné skutky neboli zlé. No ten spôsob podania všetko do veľkej miery zabíjal. Nudné, nezáživné, rozťahané, ospalé.... akoby tam všetko bolo bez života. Na lepší priemer to však stačí. 65/100 ()

bllm 

všechny recenze uživatele

Ušmudlaný 4*, čtvrtá za to, že mě to nenudilo. Průměrné životopisné drama. Nedostatek napínavosti (kterou by vzhledem k tématu člověk čekal) vyvažují úchvatné scenérie. Za největší průšvih ale považuju postavu Amundsena. Proč ho hraje Hagen, který mu není moc podobný a musí mít masku a paruku (mimochodem tak ohavnou paruku jsem ve filmu už dlouho nevidě, technologie už snad trochu pokročila a paruky by nemusely vypadat jako koudel)? Tohle podle mě film zabilo. Hlavní postava bez jakékoli bličejvé mimiky? Nikomu to nepřišlo divný, když to točili? Je možný, že v Norsku prostě není herec Amundsenovi podobný, tak ať radši vypadá jinak, ale ne jako po ochrnutí všech obličejových nervů. ()

Jaro.Krafcik 

všechny recenze uživatele

16.Deň filmového adventného kalendára. Nie tento film nie je o vodke Amundsen, ale o objaviteľovi. Nórska filmografia a bola dokonca aj v našich kinach čo si dobre pamätám. Ako film sklamal lebo som čakal druhé Artic. Zábery na snežné záveje celkom fajn ale všetko okolo toho nič moc. Ja som sa nudil. 2* ()

Galerie (27)

Zajímavosti (9)

  • Na vzducholodi Italia, která se stala díky pátrací akci Amundsenovi osudnou, byl i známý český fyzik a spisovatel František Běhounek. Ten havárii přežil a zážitky z výpravy popsal ve své knize „Trosečníci na kře ledové“. (mnx)
  • Amundsenovo letadlo bylo pro film vyrobeno v České republice, pak bylo kompletně posláno na natáčení na Island, potom putovalo zpět do Čech a po natáčení skončilo v muzeu v Norsku. (Mahriz)

Reklama

Reklama