Reklama

Reklama

Extase

  • Rakousko Ekstase (více)
Trailer

Obsahy(1)

Eva, dcera velkostatkáře, se provdá za zámožného, ale o mnoho let staršího Emila Jermana. Již po návratu ze svatebního obřadu do luxusního pražského bytu pozná svůj omyl: manžel o ni jako o ženu nejeví žádný zájem. Senzitivní dívka trpí jeho chladem a staromládeneckým puntičkářstvím natolik, že se vrátí na otcův statek a požádá o rozvod pro nepřekonatelný odpor. Při koupání v rybníce se Eva seznámí s mladým stavebním inženýrem Adamem, pracujícím nedaleko na stavbě silnice. Muž je pravým opakem jejího manžela: vyhlíží sice robustně, ale chová se něžně. Za noční bouře jde dívka za ním do jeho domku a stane se jeho milenkou. Teprve nyní pozná milostnou rozkoš. Manžel dostane zprávu od soudu a rozjede se za Evou, k návratu ji však přesvědčuje marně. Na zpáteční cestě potká Adama a pochopí, o koho jde. Oba muži se zdrží ve venkovském hostinci, kam za Adamem přijede Eva... (ČSFD)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (100)

amirgal 

všechny recenze uživatele

Óda na práci, přesto, že byla nádherně natočena a přesto, že ji odpouštím dobovou i ideovou tendenčnost, mi v závěru filmu pokazila jinak naprosto skvělý dojem ... Do málomluvného dílka se vetřela mnohomluvnost a banálnost dobové tendenční poezie a z filmu mi v hlavě zůstalo jen varování před tím, jak je to zlé, když je stroj nečinný ... ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Ďalšia povinná filmová čítanka, ktorú treba vidieť kvôli viacerým inovátorským záležitostiam, ale ktorá vo mne nevyvolala patričné emócie. Jednoduchý príbeh s jednoduchými dialógmi je vyrozprávaný trochu ťažkopádnym spôsobom, ale samozrejme film je zaujímavejší v jednotlivostiach. Najmä téma Extázy je revolučná, ja sa ale na tú ohromnú kontroverznosť, ktorá bude pripadať mnohým dnes už smiešna, pozerám tiež ako na takú dobovú zaujímavosť a ukážku toho, kam kinematografia vo svojej explicitnosti za tie roky dospela. Nie je to prvý feministický film, ale svojou témou a štýlom dodnes jeden z najdôležitejších. 70%. ()

Reklama

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Vhodné pro znalce filmové historie a filmového umění. 1) Víceméně němý film s pár nesynchronizovanými zvuky a jednoslovnými dialogy jako od Cimrmana už není pro dnešního běžného diváka. Ve své době, jak se dočítám, znamenal mnoho. Ale dnes mi nic neříká._____ 2) Chtěl jsem především vidět onu skandální scénu, kterou se snímek proslavil. Spoiler. Poté, co se Eva na půl vteřiny ukáže z boku nahá, kůň se splaší a prchá ke kobyle. Švarný mladý inženýr Adam ho chytí, přivede zpět k rybníku, kde se v houští skrývá stále nahá Eva, hodí jí šaty a tím pobuřující pasáž končí. Pak začne ta extáze. O tempora, o mores._____Možná jsem na kanále ČSF (Československý film) sledoval zcenzurovanou verzi, netuším. Obávám se, že ani kdybych viděl VŠECHNO, tak mě to nepoloží. I scéna připuštění hřebce ke kobyle je pojata stejně decentně. 3) Nakonec mě nejvíc dostaly pohledy na životem překypující Barandovské terasy v plné slávě._____ 4) Jiří Horníček v Obsahu letní filmové školy vysvětluje absenci dialogů a ruchů. Je to zajímavé, ale dojem němého filmu to nesmaže._____ 5) Velmi zajímavý koment Marthose***** mi vysvětlil, proč je film "nejlepším, co se československé kinematografii natočilo". Přečetl jsem ho dvakrát, ale film se mi stále nelíbí._____ 6) Daleko zajímavější, než snímek sám, jsou Zajímavosti o filmu zde na ČSFD. ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Fantastická filmařina, krásná. Kdybych tedy měl z Machatého filmů, které jsem zatím viděl, vybrat jeden, který mě nejvíc oslovil, vybral bych Ze soboty na neděli, ale to Extasi nijak neubírá na působivosti. Je to filmová báseň, jedna naznačená i doslovná metafora vedle druhé, tady nějaký význam, tam další, Hedy Lamarr je kouzelná a krásné Machatého záběry spolu s Becceho hudbou dělají i z obyčejného probuzení a otevírání žaluzií zážitek. Nakonec i ta závěrečná část s recitujícím Františkem Halasem... Ano, je to podivné finále, ale je to zase tak skvěle natočené a strhující, že to k tomu celému příběhu prostě patř,í a kdo chce, najde metafory i tam (práce nemá stát = manželka nemá zůstávat bez povšimnutí?). ()

Hwaelos 

všechny recenze uživatele

Že je Machatý opravdu výjimečným zjevem české meziválečné kinematografie, je nepochybné. Dokázal to už v němé éře excelentním Erotikonem. Během sledování Extase se mi do mysli vkrádalo podivuhodné spojení s Alfredem Hitchcockem. Je to snad odvážná paralela, ale důvody pro ni jsou. A stejně tak i rozdíly. Oba pracují s fascinujícím množstvím vizuálních nápadů a technických inovací. Zároveň však Hitchcock neměl rád banální historky, za které je možné považovat všechna Machatého melodramata. Je však nezbytné si uvědomit, že každý z režisérů zastává úplně jinou školu vyprávění. Hitchcock je typ narativního vypravěče, který svoji tvorbu podřizuje imperativu neustálého napětí diváka. Machatý je poetický vypravěč, kterému slouží příběh spíše jako kulisa pro budování nálady a znázornění emocí. Nejvýraznější odlišnost spatřuji v používání zvuku. Zatímco Machatý se projevil jako vizuální typ, podle něhož zvuk jen odvádí pozornost od obrazu, Hitch jej už od počátku nadšeně vítá jako další prostředek ozvláštnění (už němé filmy z přelomu 20. a 30. let točil záměrně tak, aby do nich mohl zvukovou stopu vpašovat - viz. zvuková verze filmu Její zpověď). To je vlastně jediná výtka proti Extasi, kterou lze vznést. ()

Galerie (32)

Zajímavosti (52)

  • V nacistickém Německu, kde byla nahota oslavována v malířství a sochařství, měl film velký úspěch u diváků i u kritiky. Pak se ovšem zjistilo, že Lamarrová je vídeňská židovka, a film byl zakázán. (Sinecod)
  • Informácie o výrobcovi filmu sa dosť líšia. Na plátne sa síce objavuje logo Slaviafilm ako výrobca filmu, ale rok pred natáčaním odkúpil 94 percent akcií tejto spoločnosti Elektafilm, čím získal aj určité percenta v rakúskej filmovej spoločnosti Saschafilm, v ktorej ateliéroch sa film z časti aj natáčal. Film je niekoľkokrát spomenutý v zápisniciach zo schôdzí správnej rady Elektafilmu, zároveň ale na jeho výrobe pracoval ako vedúci produkcie riaditeľ Slaviafilmu Otto Sonnenfeld. (Raccoon.city)

Související novinky

Zlatého lva si odnáší Joker

Zlatého lva si odnáší Joker

07.09.2019

76. ročník prestižního filmového festivalu v Benátkách je u konce, a tak je na čase podívat se na jeho vítěze. A začneme rovnou u hlavní ceny Zlatého lva, kterého si nakonec odnáší chválené komiksové… (více)

Filmová ocenění benátského festivalu

Filmová ocenění benátského festivalu

26.04.2017

Nejstarší filmový festival a jeho ocenění je nyní už i na ČSFD. Festival v Benátkách patří mezi tzv. "Velkou trojku", kterou tvoří festivaly v Benátkách, Cannes a Berlíně. Založen byl už v roce 1932… (více)

Reklama

Reklama