Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Se zpracováním osudů vášnivého fanouška fotbalové Slávie a vlastníka obchodu s konfekcí Richarda Načeradce (H. Haas) podle předlohy Karla Poláčka se diváci mohli poprvé setkat v roce 1931 v úspěšné komedii Muži v offsidu režiséra Svatopluka Innemanna. V souvislosti s úspěchem filmu a s popularitou ústřední postavy přišlo volné pokračování Načeradec, král kibiců režiséra Gustava Machatého. Načeradec již nenavštěvuje fotbalová utkání, svůj komentátorský a buřičský elán však zcela přirozeně přenáší do svého každodenního života a ke všemu, co kdo dělá, má vždy co říct. Však také sám o sobě hrdě prohlašuje, že je „král kibiců“. Jednoho večera se kvůli banálnímu sporu při hře v šachy rozkmotří s Jaroslavem Dundrou (J. Vojta), co vlastní podobný obchod naproti tomu jeho, a jejich spor se vyhrotí natolik, že skončí až u soudu. Situaci kolem svých ješitných otců pak jen s pobavením sleduje zamilovaný pár věnující se advokátní činnosti – Načeradcova dcera (H. Vítová) a Dundrův syn (R. Roda-Růžička), kteří je u soudu mají zastupovat. (Česká televize)

(více)

Recenze (36)

venca163 

všechny recenze uživatele

Mam v předválečný produkci hrozný mezery - jedničku, a vlastně ani žádný předchozí filmy Hugo Haase, jsem neviděl. Takže mně tehle protivnej plesnivej děděk™ nepřišel "už ohranej" a hrozně mi sednul. Navíc na tenhle starej model rodiny, kdy fena nesměla ani písknout (od sporáku), se člověk vždycky kouká s takovou zvláštní nostalgií =). (70%) ()

mchnk 

všechny recenze uživatele

Pro mě jedna z nejlepších českých komedií vůbec, neskutečné množství vynikajících hlášek "Co se chce ode mě?? Nechci Vás vidět svýma očima! "Richard, uklidni se!" "No tak prosím, umíráš Ty nebo já??". "Jestli chtěj kibicovat, tak ať se vrátěj do Palestiny!". "Víš co, přijď až po inventůře""Co to je?""To jsou židovský svátky.. Karbanická humoreska s naprosto úžasným vzteklounem, hádající se i s obrazy rodičů své manželky, prvky grotesky, vytříbenými dialogy, krásnými ženami a klasicky nadčasovou režií Gustava Machatého. To vše podpořeno i velmi povedenou snovou realitou. ()

Reklama

Ironfood 

všechny recenze uživatele

Pravda, Muži v offsidu nastavili laťku hodně vysoko, ale takovýto propad jsem opravdu nečekal. Jedním z problémů je asi nulový děj - když Haas svými hláškami komentuje dění kolem, je to fajn, ale bez děje působí to jeho hláškování dost samoúčelně. Například "efektivně mrtvý muž" se tu v krátké době zopakuje tolikrát, že se tato hláška člověku téměř znechutí... ()

Marthos 

všechny recenze uživatele

Poláčkův Načeradec, věčně našňupnutý obstarožní strejc, který nadává na všechno a na všechny, slavil mimořádný úspěch už v Mužích v offsidu a pro filmové producenty se tím pádem stal vhodnou kořistí pro snadný výdělek. V tomto ohledu bezpochyby překvapí jméno režiséra Gustava Machatého, jehož předchozí tvorba si získala pozornost nejen u nás, ale také na mnoha evropských filmových přehlídkách a s Poláčkovým humorem se pochopitelně míjela. Ale jen zdánlivě, jak se zdá. Trumfem vytaženým v pravou chvíli, byl dle veškerých očekávání nenapodobitelný Hugo Haas, tehdy již respektovaný divadelní i filmový herec, který do svého Načeradce vložil všechno to, co známe a obdivujeme na židovských anekdotách. Haasův Načeradec ovšem není žádná zlovolná karikatura, ale portrét opravdového člověka, který sice všechno, i svět kolem sebe, přepočítává na peníze, vzteká se a bouří, ale umí, když na to přijde, shodit i sám sebe. Mezi plejádou dalších zúčastněných si nelze nevšimnout půvabné, sotva osmnáctileté Hany Vítové, která tehdy sbírala první herecké ostruhy u Osvobozených... Machatého neklidná povaha jen stěží odolávala ryze komerčním zájmům producentů, přesto se zdá, že čas strávený před vznikem jednoho z nejslavnějších filmů všech dob, mezinárodně proslulé Extase, nebyl tak úplně marný. Zejména díky Haasovi a jeho vynikajícím ekvilibristickým smečím se onen efektívně mrtvej muž stává postavou z nejpopulárnějších a nejmilovanějších. Člověkem minulosti i současnosti. ()

ZorkaJ 

všechny recenze uživatele

Hugo Haas skvělý. Čím víckrát film sleduji, tím větší mám v něm zalíbení a hledám v něm víc, než jsem v něm viděl poprvé. Přiznám se, můj názor na film byl slabší, ale postupem času mi dává smysl pro humor jenž má Hugo Haas, kterému skvěle nadhazuje či konkuruje Jaroslav Vojta, jistou jedinečnost. Film na mě působí jako antidepresiva a vždy mně obě herecká esa dodají energii a skvělou náladu na tu správnou kolej a náležitě mě pobaví. ()

Galerie (28)

Reklama

Reklama