Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Americký režisér a producent Joseph L Mankiewicz je u nás známý především díky velkofilmu Kleopatra (FP 16/68). Na vrcholu své kariéry byl v letech 1949 50, kdy obdržel Oscary za režii a scénář filmu Dopis třem manželkám (1949) a o rok později za režii dramatu z divadelního prostředí Vše o Evě. V příběhu ambiciózní dívky, která se stane během jediné sezóny hereckou hvězdou, režisér poodhaluje mnohé ze zákulisí uměleckého života v New Yorku, v němž přinejmenším stejnou roli jako talent hrají intriky a bezohledná touha po slávě. Tak trochu v rozporu s názvem filmu je hlavní hrdinkou filmu stárnoucí hvězda Margo. Ta se stane obětí dravé Evy a musí jí uvolnit své místo na diváckém výsluní. Skvělý herecký výkon Bette Davisové můžeme i s odstupem let hodnotit jako hlavní devizu filmu, ve své době oceněného šesti Oscary )nejlepší film, režie, scénář, kostýmy, vedlejší mužská role George Sanders, zvuk). v titulní roli se objevila Anne Baxterová a v epizodní roli přihlouplé dívenky, toužící po kariéře, Marilyn Monroeová. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (3)

Trailer

Recenze (154)

Oskar 

všechny recenze uživatele

Nabízí se srovnání se Sunset Boulevardem. Stejný rok, dvě mrazivé satiry s podobným tématem, dva vrcholy dvou velkých režisérů a oscarový souboj mezi nimi. Nedovolil bych si přímo říct, že Eva ho vyhrála nezaslouženě, ale v mých očích za Wilderovým majstrštykem přece jen zaostává. Možná je to tím, že k filmu a jeho zašlým hvězdám mám vřelejší vztah než k divadelníkům, kteří nehrají, ale "táhnou Thespidovu káru". :o) Ale je to i v jiných věcech - proč bychom třeba měi věřit, že je hlavní hrdinka tak fantastická herečka, když ji vlastně nikdy nevidíme přímo v roli? Jen proto, že ji hrála fantastická herečka Bette Davisová? Víc mi ale vadí jiná dramaturgická nedůslednost - Davisová není zdaleka jediná, kdo o intrikaření Anne Baxterové ví. Není v tom sama, nemusí nikomu nic vysvětlovat, všichni kolem chápou, o co jde. Tím Mankiewicz-scénárista nastražil past na Mankiewicze-režiséra, protože když se vzdal modelu "sama proti všem", připravil se o část dramatického potenciálu a nepříjemně mnoho scén pak zinscenoval jen jako akceprostou konverzaci, kde se vždycky tři čtyři postavy sejdou a unisono pláčou nad rozlitým mlékem. 70% ()

Vědma 

všechny recenze uživatele

Kdyby neexistoval film Sunset Boulevard, bylo by zasloužených pět. Ale trocha nedotaženosti tady přece jen je. Ale ve starých hollywoodských filmech se All about Eve u mě zařadilo do horní vrstvy. Skvělí herci. Vzpomněla jsem si na film Božská Julie. Oba jsou to filmy o stárnoucí herečce, která je podle mě dvakrát krásnější a charismatičtější než její mladá sokyně. ()

Reklama

Cimr 

všechny recenze uživatele

Filmů o tom, jaká jsou herci podivná pakáž je hodně. Zajímavé je, že tak dochází k jakémusi začarovanému kruhu - točí se filmy o tom, jaké je pozadí filmů a hrají v nich herci, aby předvedli, jací jsou herci. Je to něco jako otázka, kdo bude hlídat hlídače. To bylo jen na okraj. Jak jsem psal, filmů o zákulisí filmů je hodně, kromě Sunset Blvd. ještě třeba Bosonohá komtesa (stejného režiséra) nebo německá Touha Veroniky Vossové. A stejně jako jmenované filmy (s čestnou výjimkou Boulevardu) se ani Vše o Evě nedokázalo odpoutat od přílišné konzervativní divadelnosti. Některé scény jsou nezapomenutelné (třeba když se odhalí, co je Eva ve skutečnosti zač), ale většinu pořád tvoří pouhé záběry na mluvící hlavy, což ve více než dvouhodinovém filmu nutně vytváří hluchá místa. Vše o Evě je lepší než Komtesa a Veronika Vossová, ale horší než Sunset. Přehršel Oscarů měl dostat on a upřímně nechápu, proč se tak nestalo. ()

Madison 

všechny recenze uživatele

Filmy zo zákulisia hollywoodskeho priemyslu mi vždy veľmi imponovali a hoci divák dostáva tradične dokonale naaranžované dielo s celou tou impozantnou maškarádou, v duchu sa mnohokrát pýta: ,,Je herečka, čo stvárňuje hlavnú postavu, aj v skutočnosti do očí bijúca mrcha?" Alebo naopak: ,,Je možné zlomiť pokoru nepoškvrnenú hviezdnymi maniermi?" Premena hlavnej postavy nás však nepriamo núti klásť si tieto otázky. Chcela by som zažiariť na chodníku slávy čoby Marylin Monroe s najkrajšou tváričkou pod slnkom.... ale stojí to za tie prekážky, úskalia, dobývanie, ničenie, pretvárku,...? Perfektný scenár a koniec koncov, vynikajúci herci, ktorí svoje postavy žili. ()

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Herecký koncert a výborný scénář, který má i po té spoustě let co říct a bez nadsázky myslím, že se toho v tomhle směru v showbusinessu moc nezměnilo. Cynismus, závist, podrazy, intriky, podlézání, to všechno bylo je a bude součástí továrny na sny, protože to je v lidech a ne v době. Bohužel ale jak tu už napsali jiní, režie je hodně divadelní a film obsahuje několik hluchých míst, které jej oddělují o absolutní špičky. ()

Galerie (71)

Zajímavosti (26)

  • Film doposud (2008) drží rekord co do počtu oscarových ženských hereckých nominací (4). (džanik)
  • Eve Harrington (Anne Baxter) byla v roce 2003 Americkým filmovým institutem AFI zařazena v žebříčku nejzápornějších postav v dějinách amerického filmu na 23. příčku. (TheDude)

Související novinky

Nominace na Oscara

Nominace na Oscara

24.01.2017

Letošní nominace na Oscary totálně ovládl muzikálový La La Land. Jeho 14 zářezů dorovnává rekord Vše o Evě a Titanicu, zatímco si pomyslné stříbro a bronz rozdělila sci-fi Příchozí s dramatem… (více)

Reklama

Reklama