Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Píše se 22. duben 1889: novým osadníkům budou volně přenechána velká území Oklahomského indiánského teritoria. Na Západ se proto vydává i Yancey Cravet (Glenn Ford), jeho bývalá přítelkyně Dixie (Anne Baxter) mu ale uzme vysněný díl země před nosem. Yancey tak překvapí svoji mladou ženu Sabru (Maria Schell) rozhodnutím pokračovat ve vedení novin nešťastně zahynuvšího přítele Sama Peglera... Podle bestselleru Edny Ferber. (Pohrobek)

(více)

Recenze (14)

Mikino00 

všechny recenze uživatele

Rozsáhlá výpověď o životě rodiny při osidlování Oklahomy, při nálezu ropy i postupu do sfér politiky nabízí místy zajímavý pohled na dění, ale bohužel se často nevyhne přílišné roztahanosti, knižní předloha v pozadí je cítit. Nečekejte klasický western, je to spíše sága jedné generace při osidlování Západu. ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Westerny jsou obvykle filmy sevřené kolem jediné hlavní historky, ústředního motivu. Cimarron je proto spíš výpravné drama sledující historii jednoho manželství a jednoho státu USA. A to nezvykle otevřeně. Manželské problémy - od prvotní bezbřehé lásky po postupné procitání a uvědomění si, že oni dva k sobě přes všechnu lásku nepasují - jsou pojmenovány a popsány naprosto reálně. Nebýt historických kulis, mohl by to být příběh mnohých současných manželství. I historie Oklahomy - pojatá od divokých začátků až po ustavení civilizované společnosti pořádající večírky - otevřeně přiznává temné kapitoly - lynčování indiánů, Židů, nemorální obchody atd. ____ Film je chvilkami až ironický, když prostřihává komediální momenty s otřesnými (například v závodu o půdu, kde lidé umírají pod koly vozů, jsou zároveň komické záběry na pár jedoucí autem prérií, poprava indiána střídaná s porodem, kdy se rodička i porodní bába smějou na celé kolo, protože se na uklidnění pořádně zlískaly whisky). ____ Jenomže příběh státu i manželského páru popsaný v průběhu několika desetiletí je přece jen chvílemi zdlouhavý a nabízí příliš mnoho motivů. Navíc ještě hlavní hrdina, představený zde coby skutečný pionýr a průkopník, na mě spíš působil dojmem chlapíka, který se vždy pro něco nadchne, aby to za krátký čas vyměnil za něco jiného. Ať už je to žena, farmaření, noviny, politická kariéra nebo revoluce na Kubě. ____ V tomhle ohledu, v rozporu se závěrem filmu, si já myslím, že skutečným pionýrem byla opravdu jeho žena, která vytrvala a po léta budovala to, co její sice okouzlující ale i nespolehlivý manžel začal a opustil. /15. 7. 14./ ()

Reklama

kaylin 

všechny recenze uživatele

Podobný snímek jako jeho předchůdce z roku 1931, kdy rozdíl je hlavně v obsazení a barvě. Je to stejně zaměřeno na postavy a jejich vývoj, ale vývoj takový, který mi na Divokém západu nepřijde dostatečně zajímavý, respektive ne tak hezky spojený s prostředím. Já vím, že to primárně není western, ale stejně... ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

No konecne tu nevidim komentar Karla Chrochta ani Radka. Reziser Anthony Mann /T-men 1947, The Furie a Winchester´73 -oba 1950/ natocil genialny western nielen o obsadzovani US Oklahomy, ale aj o rope a problemoch v rodine. Perfektne dialogy, ktore prakticky nemaju chybu, k tomu vyborny Glenn Ford /Plna Kapsa Zazraku/ taha suverenne film dopredu, zenske na urovni, ale stale vela hercov nepoznam, tudiz to musim dohnat. A nie je to posledny film Anthony Manna, este po tomto natocil Cid a uplne jeho poslednym filmom bol Hrdinove z telemarku. Kazdopadne pre mna genialna podivana, ktora je zase v uzadi. Hlavna vec, ze vpredu su dementalne picoidy ako vsetky 3 Tchory, Kapitan Banglades ci jaxa ta krajina vlastne volala a ta retardovana ultrapicovina Chappie. 100 % ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Podle knihy spisovatelky, která napsala i předlohu Stevensova Obra. Podobností je tu celá řada. Film vlastně končí tam, kde Obr začíná. Pojednává o problémech jednoho manželství, při čemž Glenn Ford s Marií Schell docela evokují pár Hudson + Taylor. Snímek je dostatečně epicky široký i výpravný. Vytryskne tu ropa. A protirasistické ideály se dostávají do popředí ještě častěji. Vlastně se tu vyskytnou i tři ztracenci - ne úplně nepodobni Deanově postavě z Obra. Jinak film přes svoji délku příjemně plyne a například scény hromadného závodu spřežení o co nejlepší pozemky mají něco do sebe - zajímavě spjatá komika (velocipedy), drama (nehody) i tragédie (Peglerovo přejetí). Anthony Mann se se svým oblíbeným westernovým žánrem rozloučil vskutku důstojně. ()

Galerie (27)

Zajímavosti (2)

  • V roce 1931 byl natočen film se stejným názvem. (M.B)

Reklama

Reklama