Reklama

Reklama

Obsahy(1)

LIDSKÁ SKVRNA je příběh váženého univerzitního profesora Colemana Silka (Anthony Hopkins), jenž si celým svým životem nesl jedno obrovské skličující tajemství. Tajemství, které se mu podařilo skrývat před svými dětmi, manželkou a přáteli celých 50 let až do doby, kdy do jeho života vstoupil spisovatel Nathan Zuckerman (Gary Sinise). Vypravěč tohoto příběhu, který se zatnul do Silkova tajemství, aby znovu oživil životopis skutečného Colemana Silka. Pravda o jeho identitě exploduje do spalujících a devastujících souvislostí. Divoký intimní cit k mladičké živelné bytosti Faunii (Nicole Kidman) už jen završil velikou tragédii jeho života. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (136)

zputnik 

všechny recenze uživatele

Jak charakterizovat tento snímek? Řečeno slovy jedné z postav Andersonova snímku MAGNOLIA (1999): "Minulost je za námi, ale stále se s námi vleče." Ale nedá se zůstat pouze u tohoto. Pro mě osobně jde především o další výborně zpracované zamyšlení nad pokryteckým a přitroublým pojetím "boje proti rasismu". Podobně mi vyzněl například snímek STORYTELLING (2001) - prostě popis toho, co rádi nazýváme rasismem... a ejhle, ono tomu vždy tak není. Na straně druhé pak přehlížení toho, co je znepokojující a se silným rasistickým podtextem. LIDSKÁ SKVRNA na to jde oproti STORYTELLING přímočařeji, jasněji a s větším aspektem pouze na tu první stránku. Navíc vše podáno v dobrém filmařském zpracování a s dobrými hereckými výkony. O to více mě pak tento snímek překvapil a potěšil. Shrnuto a podtrženo: Nenudil jsem se, film mě pohltil. ()

F.man 

všechny recenze uživatele

Jsem hodně v rozpacích. V Lidské skvrně jsem viděl několik parádních momentů a ač šlo o poměrně odtažité postavy byl jsem ochoten pochopit jejich problémy a jednání. Proto mě mrzí spousta Bentonových klišé, které do filmu nakonec vecpal. Nechat hlavní linku a zaměřit se na ni, vytvořit z postav nějakou pořádnou zápletku (což by nemuselo být ani moc těžké), byl by to vážně parádní snímek... Takhle nám za 105 minut sice nádherně představí postavy, s celým svým pozadím, motivací, historií, ale tím to hasne. Žádný posun, relativně bez děje... Takže i přes to, že jsem se nenudil a dívalo se na to poměrně dobře, za tu obrovskou prázdnotu jen průměrné tři hvězdy a trochu zklamání. A to i přes skvělého Hopkinse. Coleman, you think like a prisoner. You're white as snow and you think like a slave. ()

Reklama

maxi6 

všechny recenze uživatele

.......Léto 1998 se neslo ve znamení pokrytectví, po pádu komunismu a před příchodem teroristických činů byl čas na krátkou přestávku, kdy se americký národ věnoval felaci.....nejenom úvodní slova, ale vlastně celá projekce pojednává o společnosti, vztazích, předsudcích, nespravedlnosti, pokrytectví......Ponurý, složitý, chladný snímek, místy značně tajuplné a šifrované odkrývání minulosti...Toto vše dosti zásadně působí na myšlení a záleží jen na vás, zda-li tuto hutnou porci vstřebáte, nebo se necháte volně nést po hladině potůčku.....protože jsem knihu nečetl, jsem už někde u ústí moře...... ()

Brouk 

všechny recenze uživatele

Není ten scénář tak trochu křečovitý a takový pocitově divný? Sice by to mohlo být zajímavé téma, kdyby.... Ano, je to komorní příběh... fandit hrdinovi?Ano?Ne?Já nevím, jak kdo, ale herecky nejpřitažlivější a nejzajímavější byl Ed Harris, coby exmanžel Nikol... :-) A vůbec... kolem a kolem - je to aspoň netradiční a inteligentní reklama na Pilsner Urquell, co intelektuálští hrdinové v tomto filmu popíjejí na verandě..... :-) ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Vzhledem k obsazení je výsledek spíše zklamáním, jelikož jak scénářem tak i herecky jde o průměr. Komorní snímek bez náboje a zajímavých postav. Obvzláště linie s mladým Silkem je naprosto zbytečná a špatně zahraná. Jediným kladem filmu je Hopkins, který vás přesvědčí, že nemá problém uhrát ani afroameričana. ()

Galerie (52)

Zajímavosti (4)

  • Režisér Robert Benton vstoupil na filmové plátno scénáři k úspěšným projektům jako Superman či Bonnie a Clyde s Warrenem Beattym a Fay Dunaway. U slavného díla Kramerová vs. Kramer je uvedený kromě scénáře také v kolonce režie. (imro)
  • Román, který sloužil jako předloha pro film, patří do Americké trilogie spisovatele Philipa Rotha, která začala knihami „Americal Pastoral“ a „I Married a Communist“. (imro)
  • Na severoamerickém kontinentu debutoval snímek během víkendu 31. 10. – 2. 11. 2003 v limitovaném počtu kin (160) a z diváků vydoloval 1,08 mil. dolarů. V promítačkách se udržel až do začátku února 2004 a celkově si odnesl 5 381 227 dolarů. (imro)

Reklama

Reklama