Reklama

Reklama

Žár

(neoficiální název)
  • USA The Burning (více)
Trailer

Obsahy(1)

Neoblíbený táborový správce se stane obětí kanadského žertíku, který se však nečekaně změní v tragédii. O pět let později se hrůzně znetvořený muž vrátí na místo tragédie a mezi novými táborníky, kteří jeho příběh znají jen coby zábavně děsivou historku od táboráku, rozpoutá svými ostře nabroušenými zahradnickými nůžkami hrůzostrašný masakr. (nash.)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (99)

Kusko.t2 

všechny recenze uživatele

Áno klasika, ale čo je trocha na škodu, je až moc klasická. Vyvraždovák bez rozmyslu, v pozadí ktorého stojí pomsta hlavnej obeti, ktorej nemiestny žartík skupinky kempujúcich táborníkov zničil život. Boh si jeho dušu k sebe nezobral, ale dal mu šancu na revanš. V znetvorenom tele nožnicovoruký sadista vracia úder späť! ### Popis celkom navnadí, navyše autorom špeciálnych efektov je Tom Savini, škoda je ale, že sa film nedokázal odpichnúť od tej tradičnej roviny, ktorá sa tak často používa. Paradoxne mne osobne sa páčila viac prvá polovica filmu, v ktorej toho krvavého zúčtovania bolo poskromne. To najlepšie ale čo "The Burning" ponúka, sú Saviniho krvavé, špeciálne efekty. Slasher, z časti žánrovo ovplyvnený formujúcimi klasikami ako REAZIONE A CATENA (1971), DELIVERANCE (1972), HALLOWEEN (1978) ...a inými, prichádza na scénu už v čase tzv. zlatého veku vyvražďovačiek. Nakoniec sa stal aj on klasikou svojho druhu. Vypovedá o tom aj odkazová stránka filmu. Príkladom sú dokumenty SCREAM GREATS, VOL. 1: TOM SAVINI, MASTER OF HORROR EFFECTS (1986), GOING TO PIECES: THE RISE AND FALL OF THE SLASHER FILM (2006), eXploitation CinemA (2009), ... ### "The Burning" Tonyho Maylama sa vo Veľkej Británii v októbri roku 1983 dostal až na koberec britských cenzorov z BBFC, ktorý Uncut verziu vydanú štúdiom “Thorn EMI“ z októbra 1982 stiahli z distribúcie uvalením banu na film umiestnením ho na zoznam tzv. "Video nasties". Na re-release filmu sa čakalo až do roku 1992, kedy štúdio “Thorn EMI“ prišlo na trh so svojou opätovnou verziou, tento krát skrátenou zásluhou cenzorov o 19 sekúnd. Akékoľvek zásahy do filmu pominuli v Británii v roku 2002, od kedy je možné zohnať "The Burning" v pôvodnom Uncut zostrihu zásluhou štúdia "Vipco". DVD disky sú limitované už iba vekovou prístupnosťou (Rated:18). ()

fcreading 

všechny recenze uživatele

"Neotáčajte sa, uvidí vás." "Nedýchajte, započuje vás." "Nehýbte sa, inak ste mŕtvi." Hneď úvodná scénka, keď si štyria chlapci chcú spraviť žart z jedného chlapíka je podarená ( zapálenie zaživa ). Od toho momentu sa už nič nedeje, spomeniem scénku keď ten znetvorený vrah zabodne zahradnícke nôžky do brucha striptérky, velmi dobrá scénka. Ďalej sa to nudne vlečie, vrah sa objavuje len miestami, dievčatá sa snažia aj ukázať prsia aby tak trošku zahnali tu nudu, ale ani to nezaberá. Poriadny masaker nastane v druhej polovici, zvlášť scénky v lese sú vydarené, ale bohužial ani to nás nezachráni, snímok sa značne miestami tiahne, ale vyvražďovačka to je dobrá a je cítiť atmosféru 80 rokov 60 percent. ()

Reklama

Flipnic 

všechny recenze uživatele

Naprostá klasika "slasher-tématu", která je příznivci opěvována, ale mnoha dalšími diváky kritizována. Film je tak jedním z nekontroverznějších slasherů v dějinách vůbec. Já se rozhodně po shlédnutí řadím do první skupiny. Tvůrci využili v té době již nastavených klišé, která má každá "správná" vyvražďovačka mít. Vypůjčili si řadu "obsahů" z již vzniklých filmů tohoto druhu, ale nejedná se o bohapustou vykrádačku, nýbrž velice kvalitní horror, který ovšem divák musí posuzovat v rámci žánru. Při sledování filmu je třeba vypnout mozek a nepřemýšlet nad nelogičnostmi a detaily. Pak divák dostane jednak docela značnou porci vykreslení toho, jak to na takových "skautských táborech" vypadá a chodí (zde mi to připomínalo spíše jakýsi polodokument o mládeži na letních táborech), a jednak dinamický vyvražďovací nářez. První část filmu je sice zdánlivě o ničem, ale faktem na druhou stranu je, že ani jeden Pátek 13 (ze kterého si film bere rozhodně nejvíce) nevykreslil atmosféru letních táborů tak dokonale. Od první vraždy v táboře se pak již odvíjí v celku brutální napínavá jízda, kde můžeme obdivovat Savinyho na svoji dobu skvělé gore-efekty ( i když často krátce střižené a ne tak dlouze "mučivé" jako v perfektním Prowlerovi (1981)), napětí, děs, skvělé využití temnoty, temných zvuků a hudby, pár lekaček, gradující bezvýchodnost situace a napětí, atd. Pro mne osobně opravdu perfektní, kvalitní a velice zábavný slasher, kterého je mi upřímně líto, že tak beznadějně v dějinách horroru zapadl ... (ženskou postavu vedoucí tábora si zahrála krásná Leah Ayres, která později hrála po boku Van Damma ve filmu Krvavý sport (1988)). ()

petero 

všechny recenze uživatele

Miramax a bratia Wenstenovci spolu za prispenia strihu Jacka Sholdera a šikovnými maskérskymi ručičkami Toma Saviniho v prekvapivo remeselne natočenom camp slashery, ani zďaleka nevyznieva tak trápne ako prvý Piatok 13teho. Pre mňa rovnaké prekvapenie no nie tak uspávajúce ako staručký Black Christmas (1974). Yes, to na tej plti sa len tak nevidí. ()

JFL 

všechny recenze uživatele

Nad "The Burning" by Carol Clover hodně zaplakala. Vlivná filmová teoretička přišla s dnes široce používaným konceptem final girl a etablovala slasher jako subžánr pozitivně se nabízející feministickému pohledu. Na ni navazující studie, jako třeba práce Richarda Nowella dokládají, že i producenti slasherů v reakci na dobový trh vyloženě počítali s ženským publikem a žánr tak záměrně zabydlovali aktivními hrdinkami i dílčími motivy rezonující s ženskou částí publika. Oproti tomuto dobovému kontextu představuje "The Burning" fetišisticky násilnický a sveřepě misogynní protipól. Film se při tom vzpírá kauzalitě a vnitřní logice, ale právě že drží pohromadě svým opovrhováním ženami a jejich objektivizací. Dívky na smíšeném letním táboře jsou nahlíženy šmíráckou optikou a z jednotlivých situací vycházejí především jako coury, které dělají cavyky, ale při tom všechny myslí jen na sex. Samotného ústředního vrahouna pak má pohánět touha po pomstě za to, že mu parta namistrovaných kluků způsobila děsivé popáleniny, což tedy řeší tím, že místo aby likvidoval šikanující macho borce v táboře, tak radši primárně zabíjí dívky. Že by to vše nějak souviselo s tím, že tenhle biják produkoval i napsal Harvey Weinstein? ()

Galerie (64)

Zajímavosti (20)

  • Poslední scéna filmu se měla odehrávat v jeskyni, ale kvůli problémům se lokace v poslední chvíli musela změnit. (Chatterer)
  • Pracovní název filmu byl Cropsy. (Chatterer)

Reklama

Reklama