Reklama

Reklama

Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina

  • Velká Británie Life and Extraordinary Adventures of Private Ivan Chonkin (více)

Píše se rok 1941 a v ruské zapadlé vesničce Rudá způsobí rozruch armádní letadlo, které tu nouzově přistane. Hlídáním letadla je pověřen prostoduchý vojín Ivan Čonkin, který až dosud pouze vypomáhal v kuchyni a s armádním drilem nemá valné zkušenosti. Dny ubíhají a vypadá to, že armáda na letadlo i na Čonkina dočista zapomněla. Ivanovi to ale nevadí a život ve vesničce si jaksepatří užívá. Zamiluje se totiž do místní pošťačky Ňurky. Ovšem ne celá vesnice je jeho zdejším pobytem nadšena. Předseda kolchozu Golubjev v něm dokonce vidí vyzvědače. A tak netrvá dlouho a na Čonkina přijde anonymní udání na NKVD a věci naberou rychlý spád. (North Video)

(více)

Recenze (146)

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Příjemná komedie o absurdní ironii fungování vlády komunistů na počátku 40. let 20. století. Škodolibě a ironicky ukazuje absurditu a s tím spojenou zrůdnost, nefungující pro stát, ale jen plnící a upevňující politické ambice jedné osoby s vyvoláváním všeobecného strachu. A anonymní udavačství, pramenící často z pouhé zloby, či závisti. A tak prostý voják Ivan Čonkin (Gennadij Nazarov) je v rámci stráže vržen do zapadlé vesnice Rudá, kde si užívá normálního života s vnadnou Ňurkou (Zoja Burjak). Chování postav jen zvýrazňují absurditu fungování systému, který si liboval v sadistickém odstraňování a vyvolávání strachu. Tu zastupuje kapitán NKVD Miljaga (Sergej Garmaš), lapený bezpáteřností při domělém dopadení. Další zajímavé postavy: ustrašný předseda venkovského kolchozu Golubjev (Vladimír Iljin), čekající na příchod NKVD pro jeho maličkost, Politický agitátor na vesnici Kilin (Valerij Zolotuchin), dbající na zásady osvěty komunismem, židovský obuvník Mojše Solomonovič Stalin (Zinovij Gerdt), libující si v bezradnosti sadistické moci, vesnický fanatický vědátor Gladyšev (Alexej Žarkov), a horlivý generál Drynov (Vjačeslav Molokov). Drsnost venkova, úchvatné dobývání vesnice při absurdním chytání Čonkina patří k tomu nejlepšímu ve filmu. Ironie, nadhled, absurdita, lehkost. ()

Campbell 

všechny recenze uživatele

Tak jsem si myslel že Čokoládový čmuchalové byly nejslabší Menzelovým filmem, ale chyba. Čonkin je šíleně plochá postava která mě v ničem nepřekvapila, scénář je plný klišé a film samotný se děsně táhne. A nevěřil jsem že to nikdy řeknu ale tenhle styl humoru mi je poněkud cizí. Škoda no těšil jsem se. Ale dostal jsem pomalý, táhnoucí se film který Menzelovy po Čmuchalech asi už neodpustím. ()

Reklama

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Tenhle film, je tak přenádherně podvratný, až se mi chtělo dojetím plakat. Ale nakonec jsem se raději smál. Absurdita jedné epochy se zde koncentrovala a ožila převelice ironickým způsobem. A tak uvidíme Lysenka, falešné plnění plánu ("když zfalšuju, možná mě zavřou, když ne, určitě mě zavřou"), hospodářství hovna, katastrofální stav rudé armády v létě 41 - vše v poměrně přesvědčivých ruských kulisách a s přirozenými herci. ()

ghatos 

všechny recenze uživatele

Český komediální výlet do SSSR 40. let. Našroubovat švejkovský humor do totalitního válečného státu v zapomenuté vesnici byl zajímavý experiment, i když šance na úspěch byla malá. Náš specifický humor vyžaduje své jedinečné mikroklima. Znázornění sovětského chaosu, bordelářství, paranoie, marnosti nebylo úplně špatné. 50%. ()

herr_carter 

všechny recenze uživatele

Hodně zvláštní film, nebýt té zbytečně dlouhé stopáže, hodnotil bych i lépe. Tady platí, že u některých filmů se povede vytvořit fakt dobrý dabing, tady je to jeden příklad za všechny. Vždycky jsem si říkal, proč se tenhle film vůbec nikdy neobjevil v televizi a teď mi to došlo - Menzel udělal z ruských armádních příslušníků naprosté trotly, tak proto...............moje hodnocení = 6 z 10. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (6)

  • Keďže režisér Jiří Menzel mal pocit, že doslovné spracovanie podľa knižnej predlohy sa stretne z nepochopením ruských hercov (zosmiešňoval ruský národ), poprosil o napísanie scenára Zdeňka Svěráka. (andykovac)
  • Snímek získal roku 1994 Zlatou medaili předsednictva italského senátu na 51. MFF v Benátkách. (Terva)
  • Jde o první film v ruštině (u nás však dabovaný), natočený mimo území Ruska (exteriéry se točily v bývalém vojenském prostoru u Milovic). (Siriuss)

Související novinky

Filmová ocenění benátského festivalu

Filmová ocenění benátského festivalu

26.04.2017

Nejstarší filmový festival a jeho ocenění je nyní už i na ČSFD. Festival v Benátkách patří mezi tzv. "Velkou trojku", kterou tvoří festivaly v Benátkách, Cannes a Berlíně. Založen byl už v roce 1932… (více)

Reklama

Reklama