Reklama

Reklama

Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina

  • Velká Británie Life and Extraordinary Adventures of Private Ivan Chonkin (více)

Píše se rok 1941 a v ruské zapadlé vesničce Rudá způsobí rozruch armádní letadlo, které tu nouzově přistane. Hlídáním letadla je pověřen prostoduchý vojín Ivan Čonkin, který až dosud pouze vypomáhal v kuchyni a s armádním drilem nemá valné zkušenosti. Dny ubíhají a vypadá to, že armáda na letadlo i na Čonkina dočista zapomněla. Ivanovi to ale nevadí a život ve vesničce si jaksepatří užívá. Zamiluje se totiž do místní pošťačky Ňurky. Ovšem ne celá vesnice je jeho zdejším pobytem nadšena. Předseda kolchozu Golubjev v něm dokonce vidí vyzvědače. A tak netrvá dlouho a na Čonkina přijde anonymní udání na NKVD a věci naberou rychlý spád. (North Video)

(více)

Recenze (146)

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Velmi dobrý film, který vznikl v poněkud nevhodnou dobu, od autorů, od kterých se zkrátka čekalo něco jiného. Situovat český film z první poloviny 90. let do sovětského prostředí bylo dost odvážné a z komerčního hlediska se nevyplatilo. Atmosféra je trochu čechovovská a humor není založený na gazích, ale na absurditě prostředí a poměrů. Chudoba sovětské vesnice na začátku 40. let je očividná a zoufalé politické poměry nejlépe vyniknou ve scéně zatčení sovětského tajného armádní kontrarozvědkou, kdy si dotyčný myslí, že padl do rukou Němců a řve, že nechal povraždit velké množství sovětských občanů včeně komunistů. Oproti knize je film laděný smířlivějším způsobem, kniha je prostě bezvýchodnější a temnější. Ve srovnání se současnou českou filmovou produkcí je tenhle snímek přímo poklad. Herecké obsazení je vzhledem k účasti ruských herců příjemným osvěžením. Celkový dojem: 85 %. ()

metal.storm 

všechny recenze uživatele

Moje hodnotenie je možno jemne zaujaté prostredím v ktorom som film už po druhý krát videla, ale naozaj si za ním stojím. Film ma od prvej minúty začal veľmi zabávať. Až zábava prešla do ukolísania mysli jemnou, a rýchlou romantikou. SPOILER: tí dvaja, čo by sa našli. Nie tak úplne jemná, ale stále krásne naivná dievčinka, ktorá chová svojho "pašíka" a kravičku, ku ktorej sa romantickou cestou pripája jednoduchý, ale pravdivý Vaňa. Vidieť, že romantika v tomto prípade nemusí byť hlavným faktorom. Obyvatelia "Chudej", teda pardon "Rudej", nie sú vytrhnutý z kontextu, ale naopak, presne by mi pasovali do doby natáčania. Ich zmýšľanie je zaujímavé a poukazuje na rôzne faktory ľudského správania (viď scéna s výkupom mydla a soli, asi sa nikdy nezmeníme). Pobavilo ma toho toľko. Myslím, že hlášky ako "letadlo jste viděli, na pilota šáhli" sú, alebo by mohli byť rovnakým kultom ako "neřvi jak Pepin". Áno, samozrejme, film má rôzno divných, až dych berúcich pasáží (nie v dobrom zmysle), ako napríklad obvinenie zo zoofílie. Na druhú stranu si dovolím podotknúť, aj keď samozrejme, postava tu prítomného s prepáčením "hovno-chemika" nie je ničím príjemná, že možno to pomenovanie "ty alchymista", ktorým ho Ňura častovala, nie je ďaleko od pravdy. Preto si dovolím jeden malý alchymistický recept na takzvané "spiritus e vino": najlepšie a najstaršie víno vezmi a digeruj najskôr mesiac v konskom hnoji. Potom predestiluj." Takže podľa môjho osobného názoru, ani táto postava, aj keď možno prehnaná, nie je ďaleko od pravdy. A to je tiež jeden z dôvodov, prečo ani "príliš veľa hovien" nedokážem filmu vytknúť. ()

Reklama

petisek 

všechny recenze uživatele

Myslím, že tento film je trošku neprávom podceňovaný. Pri jeho sledovaní som vôbec nerozmýšlal, že jeho režisérom je Jiří Menzel a scenáristom Zdeněk Svěrák, vnímal som len príbeh a vtipy, na ktorých som sa dobre zabavil. Fóry s hovnovou samohonkou, teóriou o kolobehu hovna v prírode, alebo útokom sovietskej armády na drevenú chalupu mi ešte dlho ostanú v pamäti. ()

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Tenhle film, je tak přenádherně podvratný, až se mi chtělo dojetím plakat. Ale nakonec jsem se raději smál. Absurdita jedné epochy se zde koncentrovala a ožila převelice ironickým způsobem. A tak uvidíme Lysenka, falešné plnění plánu ("když zfalšuju, možná mě zavřou, když ne, určitě mě zavřou"), hospodářství hovna, katastrofální stav rudé armády v létě 41 - vše v poměrně přesvědčivých ruských kulisách a s přirozenými herci. ()

Campbell 

všechny recenze uživatele

Tak jsem si myslel že Čokoládový čmuchalové byly nejslabší Menzelovým filmem, ale chyba. Čonkin je šíleně plochá postava která mě v ničem nepřekvapila, scénář je plný klišé a film samotný se děsně táhne. A nevěřil jsem že to nikdy řeknu ale tenhle styl humoru mi je poněkud cizí. Škoda no těšil jsem se. Ale dostal jsem pomalý, táhnoucí se film který Menzelovy po Čmuchalech asi už neodpustím. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (6)

  • Jde o první film v ruštině (u nás však dabovaný), natočený mimo území Ruska (exteriéry se točily v bývalém vojenském prostoru u Milovic). (Siriuss)
  • Keďže režisér Jiří Menzel mal pocit, že doslovné spracovanie podľa knižnej predlohy sa stretne z nepochopením ruských hercov (zosmiešňoval ruský národ), poprosil o napísanie scenára Zdeňka Svěráka. (andykovac)
  • Film sa svojím rozpočtom 35 miliónov Kč stal na svoju dobu najdrahším českým filmom. (Raccoon.city)

Související novinky

Filmová ocenění benátského festivalu

Filmová ocenění benátského festivalu

26.04.2017

Nejstarší filmový festival a jeho ocenění je nyní už i na ČSFD. Festival v Benátkách patří mezi tzv. "Velkou trojku", kterou tvoří festivaly v Benátkách, Cannes a Berlíně. Založen byl už v roce 1932… (více)

Reklama

Reklama