Reklama

Reklama

Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina

  • Velká Británie Life and Extraordinary Adventures of Private Ivan Chonkin (více)

Píše se rok 1941 a v ruské zapadlé vesničce Rudá způsobí rozruch armádní letadlo, které tu nouzově přistane. Hlídáním letadla je pověřen prostoduchý vojín Ivan Čonkin, který až dosud pouze vypomáhal v kuchyni a s armádním drilem nemá valné zkušenosti. Dny ubíhají a vypadá to, že armáda na letadlo i na Čonkina dočista zapomněla. Ivanovi to ale nevadí a život ve vesničce si jaksepatří užívá. Zamiluje se totiž do místní pošťačky Ňurky. Ovšem ne celá vesnice je jeho zdejším pobytem nadšena. Předseda kolchozu Golubjev v něm dokonce vidí vyzvědače. A tak netrvá dlouho a na Čonkina přijde anonymní udání na NKVD a věci naberou rychlý spád. (North Video)

(více)

Recenze (147)

FoxMulder 

všechny recenze uživatele

Dýchá z toho na mě hodně tendenční závan. Je po revoluci a tak se musíme vypořádat s minulým režimem. Ne že by to bylo špatně, jen je to tak nějak celé mdlé. Nefunguje nadhled a humor v kombinaci s s vážným podtextem odporného chování Nkvd. Nechytne to, vyšumí to do ztracena a "komická" figurka souseda s hovnama je dementní a zbytečná. Zato jeho manželka s děckem je teda něco:-) ()

P. J. D. 

všechny recenze uživatele

Řekl bych, že tohle je lepší verze Slunce, sena. Vtipy jsou zde mnohem propracovanější a více zaměřené na lidskou vesnickou povahu, než bůh-ví jaké troškovské výmysly. Přesto snímek není nic extra. Pár scén sice ulpí v paměti (Například: „Víš, Váňo, všechno je vlastně z hovna…“), ale jinak nic. Srdečně se sice zasmějete, ale to neznamená, že ani u jiných filmů. Celkové zpracování je lepší průměr, a proto tři hvězdičky. ()

Reklama

ABLABLABLA 

všechny recenze uživatele

"Náš nepřítel hledá nejslabší článek v řetězu. A koho najde? Čonkina."Tenhle film až na pár hlášek mě absolutně nebavil a nepřišlo mi to ani jako dobrá parodie nebo satira. Kniha je možná lepší, nevím. A proto tento komentář bude obsahovat pouze ty mnou zvolené dobré hlášky. Kromě těchto vůbec nestojí za to film vidět. "Řídils někdy letadlo? - Jenom koně. - Letadlo nebo koně, to máš to samý."................. "Zakuř si, zkapeš dřív."............... "Míchám tady dohromady různé druhy extrementů, rozuměj hoven. Koňské, prasečí, kravské, kozí a naše díky čemu dosahuji vynikajících výsledků. Ve spánku to vlastně inhalujeme. Když se zamyslíš Váňo, celý náš život pochází z hovna a do hovna se zase vrací. Pro dobrou úrodu musíš pohnojit půdu hovnem, z hovna pak vyroste tráva, plevel a zelenina, kterou jíme my i zvířata. Zvířata nám dávají maso, mlíko a my to všechno zpracujeme na co? Na hovno."...... "Dochází ke koloběhu hovna v přírodě. Proč konzumovat hovno v podobě masa nebo mléka? Nebylo by lepší zbavit se falešného odporu a jíst to všechno v čisté podobě?".............."Lapšine, kurva, já tě zabiju. Proč jste odstřelili hajzl? Měli jste střílet do baráku, idiote.".......... "Na kilo hoven kilo cukru.".............. "To nemáme jiné maskovací pláště? - Jen tyhle. - A generál na nich trvá? - Trvá, ale neví, že jsou bílý. - Proč nestřílejí? - Nenafasovali munici. - A generál to ví? - Ví, má se zaútočit zápalnými lahvemi a pak na bodáky jako v sedmnáctém století."............ "Lapšine, hergo krucinál, proč ty lahve nehoří? - Tomu sám nerozumím, soudruhu generále. - A zapalujou je? - Nebyl rozkaz zapalovat, soudruhu generále. Rozkaz byl jenom házet. - Lapšine, idiote, mizero, okamžitě předej velení a dej se zatknout." Nevím jestli to někdy bylo více dobrá hláška nebo více na zvracení. A co se týče českého dabingu, tak musím říct, že čeští herci odvedli skvělou práci, já rozpoznala Abraháma, Konvalinkovou, Vetchého, Labuda je jasný:D, Hrušinský ml., Brodský a taky Trávníček si tam střihl malou dabingovou roličku. "Nejlepší je vo tom nepřemejšlet, poněvadž jak vo tom začneš přemejšlet, napadne te, esli tam nahoře nejsou blbci." ()

Historik 

všechny recenze uživatele

Já si myslím, že to je takřka dokonalý film a dost mě mrzí jeho vlažná odezva u diváků. Ale možná se to ještě časem změní, některé filmy potřebují čas, aby byly dostatečně oceněny. Absurditu a komičnost většiny situací bychom mohli klidně přenést i k nám, protože ten režim byl podobný. A musím konstatovat, že se ještě nikomu nepodařilo, a pokusy už byly, udělat si z poměrů za minulého režimu legraci (ona to tedy vlastně ve skutečnosti žádná sranda nebyla) takhle vkusně a nenásilně. Většinou to končí násilnou karikaturou, kdy je třeba, aby člověka ještě dva lechtali, aby se smál. Tady to jde samo. Bavil jsem se výborně celou dobu. Velmi šťastný byl výběr herců, kdyby to hráli naši, myslím, že to nebylo tak věrohodné. Musím říci, že mám ten film čím dál raději. Je tam hromada výborných scén (vyslýchání Stalina, pěstitel hybridů, závěrečný útok armády na vesnici atd.) a celkově je to velice hřejivé, vlídné pokoukání. Film má asi jedinou chybu, a to je ten konec. Neříkám, že je úplně špatný, ale nějak to není ono. Je to ovšem problém více výborných komedií, že jim konec ubírá na stoprocentním hodnocení. Tady je to nějakých 90 %. ()

sud 

všechny recenze uživatele

Tenhle film jsem sháněl snad deset let. Pamatoval jsem si jej jako vynikající absurdní zábavu se silným satirickým nádechem. A to se mi i po těch letech dostavilo. Nejméně známý film Jiřího Menzela, ovšem proč? Herci jsou skvělí (vojín Čonkin je abnormálně hustej týpek), humor tu je, scénář se Zdeňku Svěrákovi rovněž povedl. Škoda druhé poloviny, která ztrácí dech a objeví se i nějaká ta hluchá místa. Přestože by film bylo zajímavé slyšet v původním znění, české znění se taky hodně povedlo (Ondřej Vetchý, Naďa Konvalinková, Pavel Zedníček, Josef Abrhám, Boris Rösner, Vlastimil Brodský). 80%. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (6)

  • Jde o první film v ruštině (u nás však dabovaný), natočený mimo území Ruska (exteriéry se točily v bývalém vojenském prostoru u Milovic). (Siriuss)
  • Snímek získal roku 1994 Zlatou medaili předsednictva italského senátu na 51. MFF v Benátkách. (Terva)
  • Film sa svojím rozpočtom 35 miliónov Kč stal na svoju dobu najdrahším českým filmom. (Raccoon.city)

Související novinky

Filmová ocenění benátského festivalu

Filmová ocenění benátského festivalu

26.04.2017

Nejstarší filmový festival a jeho ocenění je nyní už i na ČSFD. Festival v Benátkách patří mezi tzv. "Velkou trojku", kterou tvoří festivaly v Benátkách, Cannes a Berlíně. Založen byl už v roce 1932… (více)

Reklama

Reklama