Zločin v šantánu

• Velká Británie Crime in the Night Club
TV spot
Krimi / Komedie / Hudební
Československo, 1968, 83 min

Detektivní komedii s písničkami Zločin v šantánu natočil jako svůj třetí celovečerní projekt režisér Jiří Menzel podle původního námětu spisovatele Josefa Škvoreckého v roce 1968. Příběh filmu, který je z valné části inspirován americkými groteskami němé éry, se odehrává v kabaretu Tartaros. Zde vystupuje zpěvačka Clara Regina (vlastním jménem Klára Králová), která má mnoho obdivovatelů. Patří mezi ně i sám ministr spravedlnosti. Clara má však i žárlivého manžela. V kabaretu nejprve dojde ke krádeži perlového náhrdelníku, který dal Claře ministr, a pak i k vraždě samolibého eskamotéra, jenž se zpěvačce dvořil. Případ není vůbec tak jasný, jak se zprvu zdálo... Detektivní zápletka je ve filmu spíše jen záminkou k rozehrání škály humorných situací, gagů a bláznivých honiček. Velmi důležitou složkou filmu jsou skvělé písničky, jejichž hudbu složil Jiří Šlitr a slova napsal Jiří Suchý. Jiří Suchý a Jiří Šlitr také hrají dva hlavní podezřelé – dobráckého zřízence Pepíčka a po pětadvaceti letech studia konečně promovaného advokáta Viléma. Vedle těchto dvou protagonistů v roli zpěvačky zazářila Eva Pilarová. V dalších rolích si s chutí zahráli Jitka Zelenohorská, Vlastimil Brodský, Jiří Grossmann, Jan Libíček a Rudolf Hrušínský. (Česká televize)

bastabasta

Budu se opakovat, už párkrát to zde bylo napsáno, ale tento film není detektivka ! Zato je to slušná groteska s politickým podtextem. Když přičteme písničky Suchého a Šlitra, vynikající Pilarovou, nádhernou Zelenohorskou, brilantního Hrušínského, zajímavý debut Svěráka, myslím, že výsledkem je slušné dílko. ()

StaryMech

Kvality pánů Menzela, Suchého a Šlitra, soudě podle jejich obecné oblíbenosti nesporné, mi zůstaly po celý dosavadní život utajeny, a "Zločin v šantánu" se mi přiměřeně jeví jako snůška omylů, počínaje nápadem obsadit do klíčových rolí jmenovanou dvojici a konče sympatickým, leč křiklavě neústrojným společenskokritickým závěrem. ()

Herbert007

Docela čumím, jak tady většina lidí hodnotí krimi, komedii nebo muzikál - jenže Zločin v šantánu nic z toho není. Je to především dost krutá alegorie totality, tehdejšího socialistického (a obecně jakéhokoliv totalitního) soudnictví, vyrábějící odsouzené na "společenskou objednávku", všudypřítomných a všemocných "velkých bratrů" a agentů. Asi kdo bolševika nezažil, tak to nepochopí - ale pokud by to někomu chybělo, tak by vás mělo těšit, že se do té fáze pomalu zase blížíme :-( ()