Reklama

Reklama

Dillinger

  • USA Dillinger
Trailer

Obsahy(1)

Americký gangsterský film o veřejném nepříteli číslo jedna, který byl postrachem i idolem celých Spojených států... Amerika třicátých let se po krachu na newyorské burze zmítala v těžkých časech hospodářské krize. Symboly doby se však vedle ekonomické nejistoty stali také gangsteři ve stylu lidových hrdinů, kteří byli i přes status tzv. „veřejných nepřátel“ v očích veřejnosti vnímáni jako vykonavatelé spravedlivého trestu vůči vládě, která měla krizi zavinit. Jen málokterý Američan v roce 1933 neslyšel o gangu bankovního lupiče Johna Dillingera (W. Oates), jehož jméno tehdy zdobilo všechny přední stránky novin palcovými titulky. Na stopě mu byl nekompromisní komisař FBI Melvin Purvis (B. Johnson), co si v mnoha ohledech nezadal se svým protivníkem – oba byli zásadoví a nelítostní a mnohdy byl mezi nimi jen ten rozdíl, že stáli na opačné straně zákona. Purvis si po zavraždění několika svých mužů rukou Dillingerovy bandy dal za cíl zlikvidovat její členy jednoho po druhém. Než však stihl Purvis dopadnout samotného Dillingera, předběhla jej místní policie v Tusconu a nejhledanější zločinec Ameriky skončil za mřížemi. Jenomže žádné vězení jej nemohlo dost dlouho udržet a po svém útěku se opět vydal na dráhu loupežných přepadení. Po tomto „veřejném nepříteli číslo jedna“ ale opět vyrazil Purvis, který jej hodlal dopadnout mrtvého, ne živého… Režijní debut Johna Miliuse z roku 1973 s Warrenem Oatsem v hlavní roli byl jedním z nové vlny gangsterských snímků přelomu šedesátých a sedmdesátých let, kterou vyvolal dnes již legendární film Bonnie a Clyde (1967, rež. A. Penn). Ten ve své době zcela zaskočil diváky svou novou formou násilí i pojetím filmových hrdinů a vedle Dillingera inspiroval mimo jiné také filmy jako Krvavá máma (1970, rež. R. Corman) či Bertha z dobytčáku (1972, rež. M. Scorsese). (Česká televize)

(více)

Zajímavosti (24)

  • Spoiler: Člen Dillingerova (Warren Oates) gangu Herbert Youngblood je zobrazen, jak je zabit během bankovní loupeže, kterou provedl Dillingerův gang v Iowě. Ve skutečnosti byl Youngblood zabit sám při přestřelce s policií v březnu 1934. (classic)
  • Spoiler: V tomto filmu a souvisejícím filmu Johna Miliuse Melvin Purvis: G-Man (1974), je George „Machine Gun“ Kelly zobrazen jako pronásledovaný a zajatý Purvisem 26. září 1933; ve skutečnosti byl Kelly zajat policií v Memphisu ve státě Tennessee a úřadem FBI v Birminghamu v Alabamě. Ironií osudu je, že ve filmu jsou použity kronikářské záběry z převozu Dillingera z Arizony, na nichž je Kelly vydán. (classic)
  • Spoiler: Wilbur Underhill je zobrazen zastřelený Melvinem Purvisem (Ben Johnson); ve skutečnosti Underhill zemřel 6. ledna 1934 na následky zranění, která mu více než týden předtím způsobila skupina policistů z různých oblastí vedená agenty FBI T. H. Colvinem a Frankem Smithem, který přežil masakr v Kansas City. Purvis neměl se zadržením nic společného. (classic)
  • Spoiler: Theodore „Handsome Jack“ Klutas (Terry Leonard) je zobrazen, jak ho zabíjí Melvin Purvis (Ben Johnson); ve skutečnosti byl Klutas ze skupiny College Kidnappers zabit chicagskou policií 6. ledna 1934. (classic)

Reklama

Reklama