Maeve odjela do Ameriky, školu Moordale zavřeli a Otis si musí najít svoje místo na progresivní Cavendish College. Tam ale nebude zdaleka jediný sexuální terapeut. (Netflix)

orionn12

Look how they massacred my show.  OBSAHUJE SPOILERY. Sex education je seriál, se kterým jsem vyrůstal. Od první série jsem cítil něco, co u seriálu nikdy před tím. Neznámá magie v podkresu s nejlepším seriálovým soundtrackem, drivem a stylem, kterým byl seriál natočen mě vždy nutilo pouštět si ho dál a dál a znova a znova. Lidské, perfektně napsané a zahrané postavy, se kterými jsem sdílel x hodin času mi otevírali nový svět. Svět sexu, dospívání, mentálních problémů... Naučil mě také být jiným člověkem, brát věci z jiné perspektivy, být více empatický a všímavý... A všechno tohle mě učil po celé 3 série. Jako lék pro můj stesk po dokoukaní 1. série bylo, že jsem si ji pustil znova. Potom vyšla 2. série, kde jsem byl neustále přilepený k obrazovce a prožíval emoce, jako nikdy předtím. Lék bylo opět to, že jsem si ji pustil znova. Pomáhalo to, jelikož jsem nedokázal čekat na další sérii. To platilo i u 3. série, kde jsem si všiml, jak se postavy od 1. série posunuly. Byl jsem na ně tak pyšný. Za to, čím si prošly a procházely, jak dokázaly čelit všem životním výzvám a bolesti jménem láska... Ovšem po 5. epizodě 3. série, když se Otis políbil s Meave (něco, na co jsem mimo jiné čekal přes 3 roky) a Meave následně odjela, netěšil jsem nikdy na novou sérii tak moc, jako právě na finální čtvrtou. Ovšem u té celé toto životní cítění skončilo. Po dokoukání 4. série mám zkažené vše, co jsem cítil přes ty roky sledování. Nelze sérii ignorovat, protože má i silné momenty. Ovšem nemůže si ani přičichnout k jakékoliv scéně z předchozích sérií. 4. série je jako na houpačce. Postavy se nechovají jako dříve, vše co řeknou působí, jakoby to četli přímo ze scénáře. Vymizela i chemie mezi nimi, místo toho přišla další plejáda postav všech pohlaví, názorů a barev (klasicky po netflixovsku). Argumentace toho, že tyto témata jsou součástí motivu seriálu není moc na místě, jelikož toto nepřišlo za celou dobu natáčení educationu - až po vlně moderní doby = 4. série. Většina epizod je vycpaná vatou, nezajímavými tématy a postavami, které jsou nudné a nejsou vůbec důležité pro příběh. Nespočet logických chyb snad nemá cenu ani vysvětlovat. Jak moc byla série tvůrcům u prdele, když na pohřeb v 6. epce pozvou i Courgetta Connora (postavu, co byla závislá na masturbaci). Jakou on má spojitost se zesnulou, či přítomnými postavami nevím dodnes. Tvůrci také mohli udělat mnohem silnější emoce tím, že by ukázali progress postav. Otis a Meave měli svoji první silnou scénu v bazénu v 1. sérii 3. epizodě - kam zavítají i ve 4. sérii. Místo retrospektvního vzpomínání na Otise, který byl panic co se nedokázal dotknout vlastního penisu jsme dostali opět "humor", kde se Otis a Meave bouchnou do hlavy. A toto se napříč sérií stává pořád. Při každém pokusu o silněší scénu dostaneme vecpaný a nevtipný humor. Místo toho, aby to bylo emocionální zakončení seriálu z toho udělali nevtipnou komediální frašku. Největší bolest je pro mě fakt, že postavy nemají zasloužený konec. To, že tvůrci udělají hodiny vaty a nakonec dají 15ti postavám 2. minutové konce je vrchol debility. Nikdy jim to neodpustím. Přestože nesnáším tuto sérii, samotný seriál (do 3. série) mi dal do života nespočet rad, lásky a emocí, které jsem neznal. Nikdy na něj nezapomenu. Thanks for everything, dickhead. () (méně) (více)

djfun

Tenhle seroš mám fakt dost rád, resp. první 3 série. Né, že by ta čtvrtá byla špatná, ale v mých očích trochu ztratila tu lehkost, vtip a nadsázku. A především: osobně nemám nic proti buznám (uf, to jsem si dovolil označení, co?!:)), transkám, bisexuálům, fluidům, nebinárním a bůhví jakejm ještě "bi" (či nebýt:)) - ať si je každý čím chce, třeba krokodýlem nebo žirafou (A VĚŘTE, ŽE TOHLE NENÍ DNES V BRITSKÝCH ŠKOLÁCH VYJÍMKOU!!!), ale ať mě s tím prosím NIKDO neustále NEOTRAVUJE, ať už v běžném (dnes spíš neběžném) životě, stejně jako v médiích, filmech či seriálech. V prvních 3 sériích měla tato různá stvoření také zastoupení, ale celkem nenásilně a některá i trochu mimoděk, ale tady jich je už jak čoklů, gender a queer omýlání válcuje dřívější stěžejní linky a být "normální" nebo heterák se už pomalu jeví jako zásadní nedostatek! ()

rikitiki

Obvykle nehodnotím jednotlivé řady, ale propad 4. série Sexuální výchovy oproti těm předchozím je tak markantní, že to jinak nejde. Místo jen lehce ztřeštěného a možná zhuštěného vyprávění o sexu mladých v době internetu, se ocitáme v jakémsi katalogu sexuálních odlišností, kdy jsou normální žáci na škole výjimkou a sexuálně odlišní žáci normou. Nedíváme se na jednotlivé příběhy ale na vzorové situace jak z výukového videa nějaké uvolněnější školy. Ještě horší je, že s postavami už se nedá ztotožnit, zastupují typy nebo sexuální odlišnosti, aniž by to hladce zapadalo do děje, spíš to působí násilně a nepřirozeně. Postava Otise byla ještě protivnější a sobečtější než v předchozích řadách. Celkově jsem měla pocit, jakoby všichni byli tak trochu ztracení a nevěděli, co hrát či proč. Dosledovala jsem jen proto, že jsem si řekla, že to dodívám. SHRNUTÍ: Když sexuální esprit vyprchá i u puberťáků. ()

vyfuk

Je kurevsky nad tím přemýšlet nějak střízlivě. Tahle série je v něčem strašně zvláštní exces progresivní propagace. S tím bych vůbec neměl problém. Přijde mi spíše nešťastný způsob toho pojetí, který skoro dělá dojem, že si z toho Netflix spíš dělá prdel. Což je velká chyba scénáristů. Nevím, zda si pro tuto sérii ukousli na finále velké sousto, ale mnoho aspektů zde je strašně nedotažených a jsou hloupě prvoplánový. Postavy občas znějí totálně vyprázdněně a dávají si rady na úrovni dvou letých. Je to sice spíše seriál pro dospívající, ale ta zacyklenost v nějaké pubescentní ztracenosti byla občas strašně zbytečně točící se v kruhu. Je těžko hodnotit toto vše nějak moc kriticky, stále jde o pět let života s tímto kusem, který byl v mnoha úhlech zajímavý, zábavný a napínavý. Poslední série, to jak už je v byznysu zvykem, trochu přepískla. ()

Devadesát Dva

Ok. Tohle je škoda. 'Sex Education' mě mezi S02 a S03 chytilo tak, že to v mé osobní TOP prakticky zápasilo o první místo. A i když byla produkce S04 posunuta a zbržděna, doufal jsem, že to teprve naskočí a rozjede se, ale namísto toho se tvůrci rozhodli, "že stačilo".(...) Řada kritiky obecně směřovala na to, že se Otis chová jako idiot a že je show too woke. Možná, v tom druhém bych částečně souhlasil, ale zároven, je to dost aktuální a Sex Education se těchhle témat dotýkal od počátků. Je to o hledání identity a místa. Předně, nepochopil jsem, proč byla potřeba pushovat tolik Otise k Maeve, když Ruby by pro něj byla, v jádru, match. Just sayin'. Ale show říká jednu věc skvěle, ne vždy dostaneme věci, co chceme a někdy jsou to jen úlomky, co nás změní, někdy prostě, život nevyjde. Ale víceméně se mi líbilo, jak ukončili arch všech postav. Otis získal zkušenosti, které ho zformovaly a už není roztěkaná hromádka nervů, co furt přemýšlí. Ale baví mě, že i přes svoje nálady, chyby, to byla v jádru postava, která byla nakonec vždy upřímná, toho si osobně cením víc, než když někdo předstírá, že je "nice", za všech okolností. Jean našla svoje místo, jako matka, ale i jako hlas. Eric se dopracoval k tomu, aby plně zkloubil dohromady svoji gay identitu se svojí vírou (Eric je vůbec asi nejlepší postava celé show, jeho mood/vibes a má i hloubku). Maeve našla odvahu otevřít se ve svém psaní, potom, co se skrývala a držela stranou (dopis v závěru). Adam nastavil světlejší zítřky svojí bi-identitě i svojí rodině, která se snaží poskládat zpátky dohromady, začít znovu a lépe (což je fine protipól dnešní mentality, že když je něco rozbité, vyhazujeme to), líbí se mi, i že našel útěchu u koní, i pěknou pravděpodobnou budoucí přítelkyni, která k němu sedí. Jacksonův arch se mi taky líbil, protože nejdřív byl něco jako alfa, kterej leze Otisovi do zelí, nakonec ale skončil jako skvělej best mate pro všechny své přátele (Cal a Viv) i svoji rodinu (dvě matky). Aimee našla po svém traumatu konečně hlas, vyslovit se skrze umění, fotografování (hodně cool a taky děsně pozitivní a milá postava, v jádru, které její milost lze snadno věřit, pro její otevřenost a hlavně naivitu, což dokážu plně chápat). Michaelovi se podařilo z ředitele, který sám sebe nenávidí a tak to dává sežrat ostatním proměnit v člena rodiny, který na sobě pracuje... a Ruby, ach Ruby, Ruby se zdánlivě cyklí zpátky tam, kde začala, ale mám takový dojem, že bez Maeve okolo je tam silná pravděpodobnost, že by v budoucnu s Otisem stejně zase skončili dohromady, ale Ruby lze číst jako knihu, když se vám někdo jako ona otevře, Otis zkrátka měl hrát svoje karty jinak. Nicméně, to je takové to, "co kdyby" pro jinou realitu. Asi chápu, že celkový woke nádech S04 je hlavním důvodem, proč jsou ratingy dole, řadu lidí to celé mate a český kotel je k tomuhle méně tolerantnější, obecně. Ale kdyby škola byla takhle zajímavá, asi bych taky studoval, svého času, jinak. Hodiny literatury Maeve byly přesně důvodem, proč bych ji nikdy nestudoval. Zobecnit něco subjektivního. Ale mě S04 přišla v pohodě. Neměl jsem s tímhle zakončením, problém, v jeho zpracování a po ohlasech jsem se bál, že to zazdili, ale přišlo mi to, holt, to nemělo ty vypjaté momenty, ale jinak stejně obstojné - a koneckonců, nikdo nemá rád poslední série, protože je prostě konec... 7.5/10 () (méně) (více)

• V epizodě je odkaz na filmovou sérii Pán prstenů, a to ve scéně, kdy sestra Jean (Gillian Anderson) v bance zmíní, kde pracovala, a pracovník odvětí, že by chtěl na Nový Zéland kvůli filmu Pán prstenů. V následující scéně pak napodobují Gluma ze zmíněné série. (griph)
  • Keď v 28. minúte Pan Groff obeduje na WC, v držiaku na toaletný papier je kľúč, avšak pri zábere zhora tento kľúč zmizne. (maros336)