Maeve odjela do Ameriky, školu Moordale zavřeli a Otis si musí najít svoje místo na progresivní Cavendish College. Tam ale nebude zdaleka jediný sexuální terapeut. (Netflix)

Devadesát Dva

Ok. Tohle je škoda. 'Sex Education' mě mezi S02 a S03 chytilo tak, že to v mé osobní TOP prakticky zápasilo o první místo. A i když byla produkce S04 posunuta a zbržděna, doufal jsem, že to teprve naskočí a rozjede se, ale namísto toho se tvůrci rozhodli, "že stačilo".(...) Řada kritiky obecně směřovala na to, že se Otis chová jako idiot a že je show too woke. Možná, v tom druhém bych částečně souhlasil, ale zároven, je to dost aktuální a Sex Education se těchhle témat dotýkal od počátků. Je to o hledání identity a místa. Předně, nepochopil jsem, proč byla potřeba pushovat tolik Otise k Maeve, když Ruby by pro něj byla, v jádru, match. Just sayin'. Ale show říká jednu věc skvěle, ne vždy dostaneme věci, co chceme a někdy jsou to jen úlomky, co nás změní, někdy prostě, život nevyjde. Ale víceméně se mi líbilo, jak ukončili arch všech postav. Otis získal zkušenosti, které ho zformovaly a už není roztěkaná hromádka nervů, co furt přemýšlí. Ale baví mě, že i přes svoje nálady, chyby, to byla v jádru postava, která byla nakonec vždy upřímná, toho si osobně cením víc, než když někdo předstírá, že je "nice", za všech okolností. Jean našla svoje místo, jako matka, ale i jako hlas. Eric se dopracoval k tomu, aby plně zkloubil dohromady svoji gay identitu se svojí vírou (Eric je vůbec asi nejlepší postava celé show, jeho mood/vibes a má i hloubku). Maeve našla odvahu otevřít se ve svém psaní, potom, co se skrývala a držela stranou (dopis v závěru). Adam nastavil světlejší zítřky svojí bi-identitě i svojí rodině, která se snaží poskládat zpátky dohromady, začít znovu a lépe (což je fine protipól dnešní mentality, že když je něco rozbité, vyhazujeme to), líbí se mi, i že našel útěchu u koní, i pěknou pravděpodobnou budoucí přítelkyni, která k němu sedí. Jacksonův arch se mi taky líbil, protože nejdřív byl něco jako alfa, kterej leze Otisovi do zelí, nakonec ale skončil jako skvělej best mate pro všechny své přátele (Cal a Viv) i svoji rodinu (dvě matky). Aimee našla po svém traumatu konečně hlas, vyslovit se skrze umění, fotografování (hodně cool a taky děsně pozitivní a milá postava, v jádru, které její milost lze snadno věřit, pro její otevřenost a hlavně naivitu, což dokážu plně chápat). Michaelovi se podařilo z ředitele, který sám sebe nenávidí a tak to dává sežrat ostatním proměnit v člena rodiny, který na sobě pracuje... a Ruby, ach Ruby, Ruby se zdánlivě cyklí zpátky tam, kde začala, ale mám takový dojem, že bez Maeve okolo je tam silná pravděpodobnost, že by v budoucnu s Otisem stejně zase skončili dohromady, ale Ruby lze číst jako knihu, když se vám někdo jako ona otevře, Otis zkrátka měl hrát svoje karty jinak. Nicméně, to je takové to, "co kdyby" pro jinou realitu. Asi chápu, že celkový woke nádech S04 je hlavním důvodem, proč jsou ratingy dole, řadu lidí to celé mate a český kotel je k tomuhle méně tolerantnější, obecně. Ale kdyby škola byla takhle zajímavá, asi bych taky studoval, svého času, jinak. Hodiny literatury Maeve byly přesně důvodem, proč bych ji nikdy nestudoval. Zobecnit něco subjektivního. Ale mě S04 přišla v pohodě. Neměl jsem s tímhle zakončením, problém, v jeho zpracování a po ohlasech jsem se bál, že to zazdili, ale přišlo mi to, holt, to nemělo ty vypjaté momenty, ale jinak stejně obstojné - a koneckonců, nikdo nemá rád poslední série, protože je prostě konec... 7.5/10 () (méně) (více)

Chen

V určitých ohledech čtvrtá řada ubrala na lehkosti, stala se "dospělejší" a výrazně změnila prostředí, což někomu nemusí sedět, ale já jsem rád, že tvůrci zkusili něco nového. Kromě toho, byť se v několika ohledech finální řada liší od těch předchozích, stále jí nechybí určitá štiplavost, skvěle napsané a zahrané postavy, skvělý humor, ale i velmi emotivní chvilky. Já jsem veskrze spokojen a žádný velký propad kvality nevidím, vidím jen snahu zkusit to jinak. ()

KM Phoenix

Tato série je tak trochu jako poslední série seriálu Scrubs, s polovinou herců z předchozích sérií, v naprosto odlišném prostředí a s dějem, který je naprosto mimo. Což z toho (stejně jako v případě Scrubs) dělá zbytečný přívěšek, který kdyby nevznikl, tak nejenže by toho nikdo nelitoval, ale v mnoha ohledech by byl celkový dojem ze seriálu mnohem lepší. Tato série umístěná do experimentální školy pro ultimátní dementy je mizerná ve všech ohledech. Označení za dementy používám v tomto případě jako hodnocení chování postav a ne jako termín pro osoby s postižením. Těmi tam jsou sice prakticky všichni, ale to není to co by mi nějak vadilo. Vadí mi především nekonzistentnost postav, jejich vývoj a jejich projevy. Prakticky nikdo se tam nechová podle nějaké elementární logiky natož aby respektoval předchozí děj a role postav v něm. Jediná linie, která se tomu vymyká je ta Adamova a tak působí až trochu jako zjevení, přestože by v předchozích sériích byla jen jednou z mnoha. Zklámání způsobuje celá plejáda věcí, z nichž je až smutná role G. Anderson, která byla v předchozích sériích výrazným tahounem, ale zde je pouze vzdálenou ozvěnou jejího minulého já. Těm, kteří si nechtějí kazit dojem z celkem povedeného seriálu doporučuji se tomuto zbytečnému dovětku vyhnout. Ostatním přeji silné nervy při sledování chaotického, ultra pestrobarevného chaosu, který jen parazituje na předchozích úspěších, bez toho aby přinášel něco co by seriál důstojně uzavřelo. ()

ArsenalEagle

Oukej, 4. série byla dost šok. Změna prostředí, z relativně nenucené zábavy na téma sex, vztahy a nejrůznější sexuální poruchy a úchylky jsme se ocitli v doslova zoo LGBT a duhy. Objevili jsme se spolu s hlavními postavami v dystopické říši zrůdiček (a teď to nemyslím nijak zle), kde snad nikdo není hetero, netrpí nějakou duševní/tělesnou poruchou a celá škola působí jako Bradavice pro děti duhy. První díl byl tedy opravdu přepal, u kterého jsem si říkal, že tohle nepůjde. Jenže já se nevzdávám a duha mě nevyděsí! Minulé 3 série mě opravdu bavily a tak jsem se hecnul. A udělal jsem dobře, seriál sice ani jednou nedosáhne kvality předchozích sérií, ale nakonec se docela dobře rozjede a zakončení je důstojnější, než by se s prvním dílem dalo čekat. Nové postavy nejsou dobré, prostě nejsou. Otis je ještě víc nesympatický a Maeve je zde málo, povětšinou navíc mimo hlavní dění. Díky bohu za Ruby, Aimee a Adama s Michaelem, kteří dokázali táhnout poslední sérii a jejichž zakončený vývoj stojí za dokoukání seriálu. Scénáristicky ale promrhané, minimálně vtipné, téměř bez původního kouzla a přítomná agitka už je za mě přespříliš přestřelená, propad kvality je opravdu znát. Hodnotím ušmudlanýma 4 robertkama, ale funkční baterky jsou jen ve 3 z nich a já tak hodnotím spíše z lásky k předchozímu obsahu. ()

Remivsremi

Závěrečná sezóna je v dosti věcech jiná. Nová škola, nové postavy, které dostávají dost prostoru na úkor těch, které jsme sledovali dříve. Někdo se neukáže vůbec. Nemělo to takovou lehkost jako první dvě řady. Některé věci se přidali jenom kvůli tomu, aby byli ještě více diverzifikované. Někdy měl neskutečný vývoj (Adam, Erik, Aimee) A titulní dvojice? Za mě musím říct, že přesně takovou podobu jsem na závěr chtěl. A tajně budu doufat v budoucnu na nějakou zkrácenou miniserii, kde se prozkoumá jejich život. Casting byl úchvatný. Mnoho z nich se propracovává do nejvyšší lig v jiných projektech. a tak toto moje přání zůstane nejspíš navždy nevyslyšené. Ale třeba se podaří. Každopádně SE je úžasný seriál. Nabádá lidi k tomu, aby se nebáli s jinými komunikovat, páč je to jedna z nejdůležitějších vlastností všech vztahů. ()