Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V roce 1943 má kdesi na území okupovaného Polska základnu oddíl německého říšského četnictva. Za dobu, která uplynula od začátku války, posádka splynula s okolím. Místní lidé musí vést svůj každodenní život ve stínu nepřítele. Jedním z nacistických „bojovníků" je mladý Guido, který se do armády dostal za trest, protože tajně poslouchal jazz. Jeho polský vrstevník Romek vyrůstá jen s matkou a pracuje na železnici. Každý den sleduje transporty Židů směřující do vyhlazovacích táborů. Neví přesně, co se s těmi lidmi ve skutečnosti děje. V životě obou hrdinů se objeví krásná Franka, která je dcerou polského zemědělce, a Bunia – Židovka, která uprchla z jednoho z transportů. Letní slunovrat režiséra Michała Rogalského je portrétem lokální společnosti v době dlouho trvající okupace. Není zde místo na velkou politiku nebo ozbrojené aktivity. Každodenní realitou je monotónní boj o přežití na vlastní půdě, což je nejčastěji spojeno s pokořováním a tichým přihlížením neustávajícímu teroru. (Kino na hranici)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (13)

pipapa odpad!

všechny recenze uživatele

Trajler je smontován lákavě, avšak sám film je hotový dyzástr. Rogalski si hraje na velkého muvímejkra, ale opak je pravdou, zvláště když se pustí na tenký led = sám film vymyslí a sám si jej zrežíruje = to už je příliš velké sousto. Námět sice zajímavý, ale podaný zcela scestným, moderní komerci poplatným filmovým jazykem. Rogalskému jdou o něco lépe seriály, ale filmy mu vůbec nejdou - tohle je můj druhý Rogalski-odpad-film a další už nebudu vyhledávat. Film je opět totálně prázdný, sterilní, s infantilní "erotikou", kde vrcholem nevkusu je zbytečná mužská masturbace zády ke kameře, akčnost téměř nulová, podivně vyspekulované scény = např. když se to režižérovi hodí, chycená osoba je zastřelena, nehodí-li se to, aby děj mohl dále fádně pokračovat, chycená osoba může - totálně mimo mísu - v klidu jít svojí cestou - koho má tohle bavit?!-mě tedy ne! Vše se vleče bez jakékoli invence, divák je nucen si domýšlet a dobarvovat jednotlivé scény, aby vůbec udržel pozornost. Ač mám velmi ráda prostředí železnic a příběhy z války, zde to vůbec nepomohlo. ...Svobodní umělci jsou tak "svobodní", že kvůli penězům a byznys-cenzuře nemohou prakticky nic - tady je toho další důkaz! ()

Pttak 

všechny recenze uživatele

Polakům a němcům tyhle témata vyloženě sedí. Akorát v tomhle snímku bych řekl, že výběr herců do německého říšského četnictva se poněkud nepovedl. Hlavně postava nově přijetého führera posádky. Nadruhou stranu je film plný dobrých scén od sbírání oblečení a osobních věcí židů kolem železnice nebo útěkem a schováváním se Romeka a Bunii v lese před němci. Najdou se i brutální a smutné scény jako znásilnění Bunii bolševiky nebo zastřelení Franky Guidem. Dle mého názoru vcelku zdařilé drama. ()

Reklama

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Je leto rok 1943 a Poľská okupácia už trvá 4 roky a preto neprekvapuje, že okupačná posádka sa zžíva s miestnym obyvateľstvom. Tu sa objavuje 17 ročný Romek, ktorého realita denného odsunu Židov do koncentračného tábora priam desí. Ale je tu aj jeho súčasník v nemeckej uniforme Guido, násilne odvedený do Wehrmachtu, ktorý nechce bojovať a neznáša násilie. Na celý film sa dalo pozerať celkom príjemne, dej má spád a dianie priťahuje diváka. Áno ide o jednú z milióna epizód, ktoré sa takto nejako odohrali v období 2. svetovej vojny. Pochopiteľne skúsenému oku sa priečia niektoré detaily, voľný pohyb židovskej dievčiny, v silne katolíckom Poľsku si dievčatá strážili svoju česť a nepredpokladám, že sa milovali na prvom rande, čo robili ruskí partizáni v juhozápadnej časti Poľska v roku 1943 ale aj gloriola okolo vojakov Wehrmachtu. A tak mi víťazne vychádza vzťah všetkej mládeži k americkému jazzu (je jedno či poľskej alebo nemeckej), nevtieravo vsunutý holokaust ale aj už známe témy násilia na ženách v oslobodzovaných oblastiach. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Po nedávno viděných parádních Vlčích dětech další pecka! Němci a Poláci fakt umí a vynahrazují nám těmito válečnými dramaty absenci nových válečných snímků... Znovu tímto děkuji kamarádovi desade, nejen že mi o filmu řekl, protože mými radary nějak záhadně proklouzl a také proto, že jej otitulkoval. Letní slunovrat je náročnějším filmem. Ačkoliv na první nádech voní prosluněným pozdním létem, párou lokomotiv, kouřem z hořícího uhlí a horkým olejem z mazacích soustrojí vlakových kol, při tom druhém z něj cítíte zápach co zanechala smrt v dobytčích vagonech po židovských transportech z Varšavy. Divák má možnost sledovat několik příběhů, které spojuje jen místo kde se odehrávají a válka. Tím místem je sanitární zóna, kde se nakládají transporty - ostře střežená místní posádkou německých četníků a železniční trať vedoucí kamsi odkud není návratu. Podél hlídané trati lze najít nejen kusy oblečení a kufry, ale i zubožené lidské bytosti... Jenže za pomoc hrozí smrt a za udání odměna, tak jak se rozhodnout? Konec války se blíží, formace amerických bombardérů skoro každý den vysoko brázdí oblohu, ale někdy i jedno špatné rozhodnutí může znamenat okamžitý konec. Teď hned. --- Ačkoliv opravdu Němci nevypadali zrovna árijsky, mně to nevadilo. Nemusí být hned každý film z druhé světové plný modrookých blonďáků. A na rozdíl od Pttaka mi nový německý velitel naopak přišel velmi zajímavý! Co bylo dokonalé, bylo celkové zpracování. Tohle nebyla žádná hra na retro, tady všechno sedělo do puntíku, jako kdyby jste koukali na skutečnou věc ze čtyřicátých let. Já tedy dávám za 4 šelakové desky se zakázanou pokleslou hudbou - jazzem a swingem! * * * * ()

NinonL 

všechny recenze uživatele

Velmi zajímavě vykreslený pohled na německé okupanty v Polsku. V podstatě se už na některých místech zabydleli a skoro splývají s místním obyvatelstvem. Dokud ovšem, dokud ovšem nepřijde nový velitel. Obdivuji Poláky, jak se dokázali dívat na jednotlivé Němce, viděli v nich hlavně lidi, s chybami i klady. Zato na Rusy ani krapet soucitu neukápl. Zobrazeni vždy jako hovada. Poláci zkrátka neodpouštějí. Tento příběh je celkem prostý a sám o sobě by příliš nezaujal. Co zaujme, je pohled Poláků na Němce. ()

Galerie (25)

Reklama

Reklama